هود لامینار

هود لامینار (laminar air flow) دارای یک محفظه می باشد. در این محفظه جریان هوا همراه با فشار وجود دارد، که از ورود آلودگی ها به داخل محفظه جلوگیری می کند. هوایی که به داخل هود ( hood ) وارد می شود، از فیلترهای استانداردی عبور داده می شود. این فیلتر از ورود اسپور باکتری و قارچ به داخل محفظه جلوگیری کرده و از آسیب رسیدن به نمونه های داخل هود و محیط کشت جلوگیری می کند. این هود با نام هود بیولوژیک نیز شناخته می شود.

بدنه دستگاه هود لامینار یا آلومینیومی بوده و یا از فولاد ضد زنگ ساخته می شود. این محفظه باید بدون شکاف باشد و هوا فقط از طریق فیلتر بتواند وارد محفظه شود. برای این هود از فیلترهای HEPA استفاده می شود. نام دیگر هود لامینار، هود جریان آرام خطی می باشد. هوا بعد از عبور از فیلتر به آرامی در داخل محفظه جریان می یابد. این نام نیز برگرفته از عملکرد فیلتر HEPA می باشد.

هود لامینار

ساختار هودهای لامینار

 • لامپ UV
 • کف استیل
 • مهتابی
 • بدنه فلزی
 • فن سانتریفیوژ
 • برد دیجیتال
 • فیلترهای استاندارد
 • درب شیشه ای جلویی دستگاه
 • هوادهی عمودی
 • دیواره های شیشه ای داخل محفظه. این دیواره ها به دلیل ایجاد روشنایی بهتر داخل دستگاه از جنس شیشه ساخته می شوند.
 • پایه دستگاه

نمونه ویدیو ارسال هود لامینار

انواع هود لامینار

هود لامینار در دو گروه دسته بندی می شود: افقی و عمودی

هود لامینار با جریان هوای عمودی: پری فیلتر نوعی فیلتر می باشد که ذرات جامد موجود در هوا را حذف می کند. از این فیلتر نیز در هود لامینار استفاده می شود. زمانی که هوا وارد محفظه می شود ابتدا از این فیلتر عبور کرده و ذرات روغن گرفته شده، سپس از فیلتر HEPA عبور داده می شود و جریان هوا از بالا و به صورت عمودی وارد محفظه  هود می شود. در این نوع هود جریان مستقیما به صورت کاربر دمیده نمی شود و می توان مواد و وسایل بزرگتری داخل هود قرار داد.

هود لامینار کشت بافت با جریان هوای افقی: در این نوع هود هوا از پری فیلتر عبور داده شده و وارد هپا فیلتر می شود و پس از جذب اسپورهای باکتری و … جریان هوا به صورت افقی داخل محفظه دمیده می شود. در این نوع جریان هوا به صورت کاربر دمیده می شود.

کلاس های هود لامینار

در کل هود لامینار در سه کلاس شناخته می شود: کلاس ۱، کلاس ۲ و کلاس ۳

 هود بیولوژیک بیشتر در آزمایشگاه های میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه از آلودگی محیط داخلی هود و همچنین از کابران نیز در برابر آلودگی محیط محافظت می کند.

هود لامینار کلاس یک

هود لامینار

در نوع کلاس یک هود جریان هوا از طرف کاربر به داخل دستگاه جریان می یابد. کلاس یک ، هود نقش محافظتی خوبی ایفا می کند. این کلاس نمی تواند از نمونه های آزمایشگاهی داخل دستگاه به خوبی محافظت کند. از این کلاس بیشتر در آزمایشگاه های سرطانی، داروسازی و میکروبیولوژی استفاده می شود.

مطلب مفید : آون

هود لامینار کلاس دو

هود لامینار کلاس دو

نوع کلاس دو هود بیشتر در مواردی که نمونه های آزمایشی خطرناک و آلوده می باشند استفاده می شود. این هود از سه طرف محصور بوده و جریان هوا از فیلتر های HEPA عبور داده شده و به بیرون دستگاه کلاس دو رانده می شوند. از این نوع کلاس ۲ بیشتر در آزمایشگاه های سم شناسی، تحقیقاتی و میکروب شناسی استفاده می شود. چون در این هود ها نمونه های مواد سمی و خطرناک نگهداری می شود، بهتر است مکانی که دستگاه هود لامینار کلاس دو نگهداری می شود مجهز به زنگ خطر باشد تا در صورت نبود مسئول دستگاه، از اتفاقات ناخواسته جلوگیری شود.

هود لامینار کلاس سه

در مدل کلاس سه محفظه داخلی دستگاه کاملاً بسته می باشد. دلیل بسته بودن کامل محفظه این است که از نمونه ها در برابر آلودگی های محیطی کاملاً محافظت شود. کاربران جهت کار با نمونه ها در داخل هود لامینار کلاس سه ، از دستکش های مخصوص که در ساختار دستگاه کلاسه ۳ تعبیه شده اند، استفاده می کنند.

قیمت هود لامینار کشت بافت

عوامل گوناگونی مشخص کننده قیمت هود لامینار کشت بافت می باشند. یکی از این عوامل جنس بدنه دستگاه می باشد که اگر از نوع استیل انتخاب شود قیمت بالاتری نسبت به نوع آلومینیومی آن دارد. اندازه دستگاه نیز در قیمت دستگاه تاثیر دارد. این دستگاه در اندازه های مختلف ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. هنگام خرید دستگاه حتماً به ارتفاع دستگاه نیز دقت کنید.

هود لامینار قیمت

هود لامینار انواع گوناگونی دارد. مدل جریان هوای افقی و عمودی دستگاه قیمت های متفاوتی دارند. همچنین، هود لامینار، در کلاس های مختلفی ساخته می شود که کاربران با توجه به نیاز خود دستگاه مربوط به خودشان را سفارش می دهند. هنگام خرید حتماً با کارشناسان فروش تماس گرفته و نوع دستگاهی که قصد خرید آن را دارید مشخص کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

مطلب پیشنهادی به شما : انکوباتور

هنگام استفاده از هود لامینار موارد زیر را رعایت کنید:

 • بسیاری از هودهای لامینار از لامپ های uv جهت کشتن میکروب ها استفاده می کنند. دقت کنید این اشعه برای بدن مضر می باشد. و هنگام استفاده از دستگاه حتماً لامپ ها را خاموش کنید.
 • هنگام خرید دستگاه و همچنین بعد از آوردن دستگاه به آزمایشگاه مطمئن شوید هود لامینار کشت بافت سالم باشد.
 • از حرارت دادن نمونه ها داخل دستگاه باشعله جداً خودداری کنید.
 • هود لامینار را در قسمت کم رفت و آمد آزمایشگاه، و ترجیحاً در اتاقی در آزمایشگاه قرار دهید کسی نباشد.
 • هنگام استفاده از هود لامینار از یک روپوش مشخص استفاده کنید و از آن در بقیه قسمت های آزمایشگاه استفاده نکنید و سعی کنید این روپوش مخصوص دستگاه باشد.
 • اتاق دستگاه را تمیز نگه دارید. زیرا تمیز کردن محیط و گرد و خاک باعث کوتاه شدن عمر دستگاه و خراب شدن آن خواهد شد.
 • زمانی که هود لامینار کشت بافت در حال کارکردن می باشد، درهای اتاقی که دستگاه در آن قرار دارد نباید باز و بسته شوند. زیرا در جریان هوای دستگاه اختلال ایحاد خواهد شد.
 • شیشه ها و ظروف آزمایشگاهی را قبل از قرار دادن در دستگاه کاملاً ضد عفونی کنید.

مطلب پیشنهادی : اتوکلاو

برای ما پیام بگزارید :