انکوباتور آزمایشگاهی – خرید و قیمت انکوباتور

انکوباتور آزمایشگاهی Laboratory incubator یک سیستم کنترلگر است که حالت محفظه ای دارد و در آزمایشگاه ها و صنایع میکروبیولوژی به بهره برداری می رسد، قطعات استفاده شده در این سیستم جزو بهترین نوع بازار است و با بهره گیری از برترین تکنیک های جهانی به تولید رسیده است.

انکوباتور دما، رطوبت و فشار هوا را مورد کنترل قرار می دهد و از آن به منظور رشد و نموی میکروارگانیسم های زنده از قبیل میکروب ها یا سلول ها در مکانی مطلوب استفاده می گردد؛ به بیانی دیگر می توان  گفت انکوباتور رطوبت، دما و سایر شرایط محیطی را ارزیابی می نماید.

در حالت کلی انکوباتور از دسته تجهیزات الزامی و پراهمیت جهت استفاده در آزمایشگاه ها، زیست شناسی ها و میکروبیووژی ها محسوب می شود که شرایط ایده الی را برای رشد ارگانیسم های جاندار ایجاد می کند، به همین دلیل امروزه در بیشتر صنایع به مصرف می رسد.

انکوباتور آزمایشگاهی

انکوباتور آزمایشگاهی یک نوع پرورش دهنده است که در مدل ها و ظرفیت های مختلف موجود است، بسیاری از انکوباتورهای تولیدی تنها از قابلیت کنترل دما برخوردارند این در حالی است که برخی از انکوباتورها علاوه بر کنترل دما از قابلیت کنترل ترکیب هوا نیز برخوردارند.
بسیاری از انکوباتورهای پیشرفته قادر به تولید دما در شرایطی که پایین تر از دمای موجود در اتاق است می باشند.
کنترل انکوباتور با قطعه ای به اسم ترموستات یا همان میکروپروسسور اعمال می گردد، انکوباتور خود دستگاهی است که از مقاومت الکتریکی تشکیل شده و از قدرت عمل بسیار بالایی برخوردار است، این دستگاه با استفاده از المنت کار می کند. انکوباتور از هدایتگری طبیعی و یا اجباری جهت انتقال حرارت استفاده می نماید.
مصرف این دستگاه از طریق برق تامین می گردد، به همین دلیل از المنت هایی استفاده شده که انرژی الکتریکی را به انرژی حرارتی تبدیل می نماید.

انکوباتور

 خصوصیات کلی انکوباتور :

انکوباتورها آزمایشگاهی مجهز به کلیدهای مختلفی هستند که حالت کنترلی دارند، مهمترین کلیدهای اعمالی روی این دستگاه کلیدهای ON / OFF است، از این کلیدها به منظور روشن و خاموش سازی دستگاه استفاده می شود.
زمانی که انکوباتور روشن است، در داخل دستگاه برق در حال جریان است، اما اگرچه دستگاه در حالت خاموشی قرار گیرد جریان برقی در داخل دستگاه وجود ندارد، از سایر دکمه های دستگاه می توان به دکمه های تنظیم دما اشاره کرد که همراه با دکمه های کنترلی به کار می روند، دو دکمه دیگر به منظور تعیین کننده صفحه اصلی و اعمال تنظیمات مرتبط استفاده شده است.
انکوباتور incubator مجهز به صفحه نمایشی است که می توان از آن جهت انتخاب گزینه ها استفاده کرد که این گزینه ها شامل حداقل دمای ممکن و یا حداکثر دمای ممکن می باشد که حالت هشداری دارد تا مصرف کننده از دمای داخلی دستگاه مطلع گردد.

نکات قابل توجه در مورد انکوباتورها

قیمت انکوباتور

بهتر است انکوباتور در ماه ۲ بار مورد شستشو و ضدعفونی قرار گیرد، جهت شستشو باید از مواد استریل کننده و ضدعفونی کننده استفاده گردد.
پیش از شستشو و تمیزکاری دستگاه، بهتر است پریز دستگاه را از برق خارج کرد و از مواد ضد خراش استفاده گردد و بهتر است تا خشک نشدن کامل انکوباتور از نصب آن به برق ممانعت گردد.

انکوباتور چیست

در حالت کلی می توان  گفت انکوباتور آزمایشگاهی محفظه ای است که وظیفه تشکیل محیطی کاملاً ایزوله و کنترل شده که فاقد هر نوع باکتری و میکروب است را جهت کاشت بافت و سلول مهیا سازد.

انکوباتور

همچنین از انکوباتور جهت تنظیم میزان co2  و اکسیژن نیز استفاده می شود تا بتوان عملیات را در وضعیت مناسب و ویژه اجرا کرد.

قیمت انکوباتور آزمایشگاهی

قیمت انکوباتور آزمایشگاهی برحسب ظرفیت و نوع آن متغیر است، برای مثال انکوباتور با محفظه استیل نسبت به انکوباتور با مخزن آلومینیوم قیمت بالاتری دارد و این به دلیل خاصیت ضد حرارت و ضدساییدگی آن می باشد که طول عمر آن را بطور چشمگیری افزایش داده است، ولی از لحاظ کارایی در صدر قرار دارد و با استفاده طولانی مدت از آن هزینه اولیه قابل برگشت است.

انکوباتور آلومینیومی خاصیت های ویژه ای داشته و مستحکم می باشد، این دستگاه با توجه به اینکه قیمت ارزانی دارد عملکرد خوبی از خود نشان می دهد، به اختصار می توان گفت قیمت انکوباتورهای تولیدی این شرکت نسبت به سایر انکوباتورهای تولیدی بسیار ارزان تر بوده و در عین حال بهترین کارایی را دارند.

نحوه کار با انکوباتور

کار با انکوباکتور آزمایشگاهی به راحتی امکانپذیر است و این به دلیل استفاده از کلیدهایی است که کار مصرف کننده را بیش از پیش راحت نموده است، انکوباتورها مجهز به کلیدهای مختلفی هستند که حالت کنترلی دارند، مهمترین کلیدهای اعمالی روی این دستگاه کلیدهای ON / OFF است، کاربر می تواند از این کلیدها به منظور روشن و خاموش سازی دستگاه استفاده نماید.

با زدن دکمه on انکوباتور روشن شده و در داخل دستگاه برق به جریان در می آید، اما اگرچه دستگاه در حالت خاموشی قرار گیرد جریان برق در داخل دستگاه قطع می گردد، از سایر دکمه های دستگاه می توان بعنوان تنظیم دما استفاده کرد و این دکمه ها همراه با سایر دکمه های کنترلی به مصرف می رسند، دو دکمه دیگر به منظور تعیین کننده صفحه اصلی و اعمال تنظیمات مرتبط استفاده می شود.

کاربر می تواند جهت انتخاب گزینه ها از صفحه نمایش استفاده نماید، بدین ترتیب حداقل دمای ممکن و یا حداکثر دمای ممکن قابل تنظیم است که حالت هشداری دارد و مصرف کننده از دمای داخلی دستگاه مطلع می سازد.

موارد استفاده از انکوباتور:

 1. زیست شناسی سلولی
 2. زیست شناسی مولکولی
 3. انواع آزمایشگاه ها
 4. میکروب شناسی ها
 5. تحقیقات بیوشیمیایی
 6. تحقیقات خون شناسی
 7. تحقیقات و پژوهش های ژنتیکی
 8. داروسازی ها
 9. صنایع غذایی و شیمیایی
 10. سالن های پرورش طیور و گیاهان
 11. و سایر مواد پزشکی و …

ماهیت دستگاه :

مجهز به سنسور دمایی جهت بررسی دمای داخل دستگاه
مجهز به ترموکوپل های معمولی و سیستم plc جهت کنترل دمای موجود در دستگاه و در حد ثابت نگهداشتن آن
بواسطه استفاده از نمایشگر، در صورتی که از سیستم حرارتی استفاده شود در نمایشگر گرما نشان داده می شود و در صورتی که انکوباتور در حال برنامه ریزی باشد در صفحه نمایش برنامه نمایان خواهد شد.
در انتخاب انکوباتور باید به ابعاد و ظرفیت آن دقت نمود، اگرچه از این دستگاه انتظارات ویژه و بالایی دارید بهتر است دستگاهی تهیه شود که از تجهیزات مازادی برخوردار است.
انکوباتور از سطح ایمنی بالایی برخوردار بوده و از یک مهار کننده که وظیفه حفاظت از مخزن را بر عهده دارد بهره گیری شده است.

انواع انکوباتور از لحاظ ساختاری:

 • ایستاده
 • مدل اتاقی
 • مدل رومیزی

انواع انکوباتور آزمایشگاهی

 • انکوباتور معمولی
 • انکوباتور یخچال دار  یا خنک کننده
 • انکوباتور آزمایشگاهی  CO2
 • انکوباتور شیکردار آزمایشگاهی
 • انکوباتورهای آزمایشگاهی
 • دستگاه انکوباتور معمولی:

انکوباتور آزمایشگاهی معمولی جزو ساده ترین و کم هزینه ترین انکوباتورهایی است که توسط این شرکت به تولید رسیده و در نوع دیجیتال و آنالوگ موجود می باشد، از این انکوباتور به منظور تامین دمایی بیشتر از دمای محیط بهره گیری می گردد.

انکوباتور یخچالدار

انکوباتور یخچالدار

انکوباتور یخچالدار تامین دما را در چندین سطح کمتر از سطح محیط و نیز چندین درجه بیشتر از دمای محیط تامین می نماید، همچنین انکوباتور یخچالدار می تواند به صورت همزمان دما را در حد پایین تر و بالاتر از محیط مهیا سازد.

ابعاد انکوباتور

انکوباتور یخچالدار آزمایشگاهی مجهز به ترموستات و ترمومتر بوده و نیز دارای زمان سنج کاملاً اتوماتیک و دیجیتال نیز می باشد، اصولاً بدنه داخلی انکوباتور یخچال دار از استیل و یا آلومینیوم انتخاب می گردد و بدنه بیرونی این دستگاه  با رنگ الکترواستاتیک پوشش داده شده و از جنس ورق روغنی می باشد.

انکوباتور یخچالدار

انکوباتور آزمایشگاهی  CO2

انکوباتور CO2 از قابلیت کنترل دما و رطوبت برخوردار است و نیز تامین PH محیط را توسط توزیع گاز CO2 انجام می دهد. انکوباتور CO2 جهت رشد و نموی سلول های زنده موقعیت دمایی مناسبی را فراهم نموده و براساس دمای بدن سلول های جاندار شرایط مناسب را ایجاد می کند.

انکوباتور CO2 به سلول های زنده کمک می کند تا دمای خود را حفظ کنند و به رشد کامل برسند، بدین وسیله می توان آزمایش های مختلفی را در آزمایشگاه ها و یا سایر مراکز مرتبط روی آنها اعمال کرد.

انکوباتور شیکردار

انکوباتور شیکردار مازاد بر بررسی و کنترل دمای داخلی، محلول را در حالت دورانی ترکیب می نماید، این امکان در صورت نیاز میسر می گردد. ( آون آزمایشگاهی )

انکوباتور شیکردار به منظور حلال کردن برخی از مواد و ترکیب و اکسیژن دهی به آنها، شیک نمودن نمونه برای حل شدن، کشت و رشد باکتری ها و قدرت بالا در تکثیر باکتری در مدت زمان اندک به بهره برداری رسیده است.

 • انکوباتورهای آزمایشگاهی:

انکوباتور آزمایشگاهی کنترل دما و رطوبت را در بهترین شرایط محیطی جهت کشت نمونه آزمایشگاهی ایجاد می کند.

انکوباتور آزمایشگاهی دما، رطوبت و فشار هوا را مورد کنترل قرار می دهد و از آن به منظور رشد و نموی میکروارگانیسم های زنده از قبیل میکروب ها یا سلول ها در مکانی مطلوب استفاده می گردد؛ به بیانی دیگر می توان  گفت انکوباتور آزمایشگاهی رطوبت، دما، اکسیژن و دی اکسید کربن و سایر شرایط محیطی را ارزیابی می نماید.

استفاده از انکوباتور روز به روز بیشتر و گسترده تر می شود. در ادامه کاربرد های بیشتری از انکوباتور را بیان می کنیم.

انکوباتور در پرورش ماهی : از انکوباتور در صنعت شیلات جهت تولید لارو از تخم ماهی استفاده می شود. به این صورت که تخم ها را در داخل انکوباتور نگهداری می کنند تا تبدیل به لارو شوند.

استفاده از انکوباتور در تواید لارو باعث صرفه جویی در مصرف آب و نیروی انسانی می شود. و باعث جلوگیری از قارچی شدن‌محیط تخم ها می شود. انکوباتور تکثیر را نیز بالاتر برده و به ۲۰ تا ۲۵ روز می رساند. همچنین باعث تصفیه شدن آب داخل انکوباتور شده و املاح آن را ته نشین می کند.

با توجه به نوع ماهی ها باید از انکوباتور خاصی استفاده کرد. مثلاً برای ماهی خاویار از انکوباتور یوشچنکو و برای ماهی آزاد از انکوباتور تراف استفاده می شود.

در انکوباتورها معمولاً آب از سمت پایین به بالا جریان یافته و از انباشته شدن تخم ها بر روی هم و آسیب دیدن آنها جلوگیری می کند. از طرفی اکسیژن مورد نیاز تخم ها را نیز فراهم می کند.

لارو های تولید شده از تخم وارد انکوباتور ویس خواهند شد، و پس از چند روز نگهداری در داخل این انکوباتور لارو ها وارد استخر های شنی خواهند شد.

انکوباتور نوزاد

انکوباتور نوزاد دستگاهی است که معمولاً برای نگهداری نوزادان زودرس و نارس استفاده می شود. در داخل انکوباتور، دما و رطوبت کنترل می شود. انکوباتور دارای یک کلاهک و سنسور می باشد که به بدن نوزاد وصل می شود.

انکوباتور آزمایشگاهی دارای سیستم کنترل دما می باشد و دمای بدن نوزاد را با استفاده از سنسور دریافت کرده و دمای محیط داخلی انکوباتور با توجه به دمای بدن نوزاد تنظیم می شود. انکوباتور در نگهداری نوزادان نارس بسیار حیاتی بوده و نوزادان نارس بدون آن قادر به ادامه حیات نیستند.

انکوباتور محیطی را فراهم می کند که نیاز بدن نوزاد به اکسیژن به حداقل می رسد، زیرا ریه های نوزادان نارس قادر به تولید اکسیژن را نیستند. و محیطی مانند رحم مادر برای نوزاد فراهم می کند تا قادر به ادامه حیات باشد و رشد کرده و به سلامتی برسد.

هدف اصلی انکوباتور نوزاد این است که محیطی فراهم کنند تا نوزاد به جای صرف انرژی جهت تنظیم دمای بدن خود، انرژی خود را صرف رشد خود کند.

همچنین جهت جابجایی نوزاد ها از انکوباتورهای خاصی که قابلیت جابجایی دارند، استفاده می شود. این انکوباتورها در ولتاژهای مختلفی کار می کنند و در داخل آمبولانس نیز قابل استفاده است. به وسیله آن می توان نوزاد را به بیمارستانی دیگر و یا با هواپیما به مکانی دیگر منتقل کرد. این نوع انکوباتور سبک تر از مدل ثابت آن می باشند.

سایر محصولات :
اتوکلاو
اتوکلاو دندانپزشکی

قسمت نظرات :
 1. avatar محمد آصف شاهی

  قیمت این دستگاه چقدر است

برای ما پیام بگزارید :