دستگاه التراسونیک

دستگاه التراسونیک Ultrasonic Bath به عنوان یک تمیز کننده آلتراسونیک می باشد و بر اساس امواج ماورا صوتی کار می کند. امواج صوتی که گوش انسان قادر به شنیدن آن است مابین ۲۰ هرتز HZ تا ۲۰ هزار هرتز KHZ می باشد. ولی محدوده فرکانسی امواج ماوراء صوتی که حمام التراسونیک بر اساس آن عملیات شستشو را انجام می دهد ، بالاتر از ۴۰ کیلو هرتز بوده و تا چندین مگا هرتز نیز می رسد.

حمام التراسونیک از یک مخزن تشکیل شده است که در داخل آن حلال های مختلف بر اساس قطعاتی که قرار است شستشو داده شود ، ریخته می شود . امواج الکترومغناطیسی به وسیله ژنراتور آلتراسونیک تولید می شود. این سیگنال ها به ارتعاشات مکانیکی تبدیل شده و حباب های بسیار ریز میکروسکوپی تولید می کند. به این پدیده کاویتاسون گفته می شود. با ایجاد فشار بالا و پایین ، حباب ها با سرعت بیشتری تولید شده و در اثر برخورد به قطعه ای که برای شستشو در داخل حمام آلتراسونیک انداخته شده است ، بسیار سریعتر آلودگی های موجود بر روی قطعه را تمیز می کند.

حمام التراسونیک

حمام التراسونیک کاربرد بسیار زیادی داشته و در صنایع مختلف از آن‌ استفاده می گردد. در صورتی که نیاز باشد هر قطعه و با وسیله ای شستشو داده شود ، ولی با مایع شستشو دهنده موفق به شستشو نشویم بهترین راه حل استفاده از حمام التراسونیک می باشد. در صنایع خودروسازی حمام آلتراسونیک نقش اساسی داشته و معمولا شستشوی قطعات الکتریکی و غیر الکتریکی با استفاده از دستگاه التراسونیک انجام می شود.

شستشو آلتراسونیک

در خدمات کامپیوتری و چاپ‌ نیز دستگاه التراسونيك بسیار کاربردی است. برای پاکسازی برد های الکترونیکی (حتی برد موبایل) و نیز کارتریج دستگاه چاپ از التراسونیک استفاده می گردد. در صنایع تولید تجهیزات پزشکی نیز از حمام آلتراسونیک استفاده می گردد. تجهیزات پزشکی معمولا از قطعات الکتریکی و مکانیکی تشکیل شده اند. و در طی فرایند تولید و یا تعمیر نیاز به پاکسازی قطعات می باشد. علاوه بر آن دستگاه سونوگرافی که از تجهیرات پزشکی می باشد بر اساس التراسونیک و امواج فراصوت کار می کند. علاوه بر موارد بیان شده حمام التراسنیک در جواهر سازی ، تولید قطعات و شیشه های آزمایشگاهی ، ساخت و تعمیر ساعت ، دنداپزشکی و در کل هر صنایعی که نیاز به شستشوی قطعات بوده و قطعات دارای نقاط کور زیادی هستند قابل استفاده می باشد.

انواع دستگاه آلتراسونیک

دستگاه آلتراسونیک و یا همان حمام اولتراسونیک با توجه به کاربردی که دارند و نیز مکانی که قرار است در آن مورد استفاده قرار گیرد ، دسته بندی می شوند. از لحاظ کاربرد و ظاهر التراسونیک را می توان به سه دسته تقسیم کرد.

دستگاه التراسونیک

دستگاه آلتراسونیک

دستگاه آلتراسونیک آزمایشگاهی از لحاظ اندازه کوچک تر از التراسونیک صنعتی می باشد و ژنراتور های آن نیز نسبت به اولتراسونیک صنعتی ضعیف تر می باشد. ولی قدرت آنها تا حدی است که می تواند شیشه های آزمایشگاهی را شستشو دهد. در اکثر آزمایشگاه ها از دستگاه اولتراسونیک آزمایشگاهی استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی به شما : دستگاه تصفیه هوا

دستگاه التراسونیک صنعتی

دستگاه التراسونیک صنعتی

دستگاه التراسونيك صنعتی همانطور که از نامش پیداست ، در صنایع مختلف جهت شستشوی قطعات صنعتی گوناگون استفاده می گردد. اندازه این مدل بزرگ بوده و از مبدل ها و ژنراتور های قوی جهت تولید امواج فراصوتی استفاده می کند.

جنس مخزن آلتراسونیک صنعتی از فولاد ضد زنگ بوده و بسیار مقاوم ساخته می شود و توانایی شستشوی قطعات بزرگ را نیز دارد. در خطوط تولید خودرو و سایر صنایع از این مدل دستگاه اولتراسونيك استفاده می گردد. در این مدل ژنراتور از مخزن جدا می باشد.

التراسونیک

دستگاه آلتراسونیک موبایل

دستگاه التراسونیک موبایل یکی از دستگاه های ضروری تعمیرات موبایل می باشد و برای شستشوی برد های موبایل از آن استفاده می گردد. برد گوشی بسیار ظریف و ریز بوده و بر روی آن قطعات الکترونیکی قرار داده شده است و گوشی با استفاده از آن راه اندازی می شود. در طی استفاده از گوشی و حمل آن با خود به مکان های گوناگون برد گوشی دچار آلودگی ها و گرد و خاک و … می شود و راه اندازی گوشی دچار اختلال و مشکل خواهد شد. در این موارد بورد گوشی در داخل حمام آلتراسونیک موبایل انداخته شده و مورد شستشو قرار می گیرد.

قیمت دستگاه التراسونیک

 قیمت دستگاه اولتراسونیک با توجه به مدل آن و امکانات و برند حمام التراسونیک مشخص خواهد شد. برند های اروپایی آلتراسونیک نسبت به برند های ایرانی و یا کشور های دیگر گران تر هستند. قیمت دستگاه التراسونیک تحت تاثیر عوامل زیادی است. آلتراسونیک های صنعتی به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته تر و نیز ظرفیت بالاتر قیمت بیشتری نسبت به سایر مدل های آن دارد. یکی از عواملی که تاثیر زیادی بر قیمت التراسونیک دارد ، توان دستگاه می باشد . هر چه توان دستگاه بالاتر باشد قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت. زیرا هر چه توان دستگاه بیشتر باشد تحهیزات بیشتری در داخل آن به کار رفته است.

آنچه بیشتر اهمیت دارد توان مفید دستگاه اولتراسونيك می باشد که حتما باید هنگام خرید به آن توجه شود. جنس مخزن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مخزن های استیل با برند های خاص نسبت به مخزن با جنس های عادی قیپت بیشتری دارند و بر قیمت آلتراسونیک تاثیر گذار خواهد بود. ضخامت ورق استیل ، کیفیت ساخت نیز تاثیر زیادی بر قیمت دستگاه التراسونیک دارد. ژنراتوری که امواج فراصوتی را تولید می کند نیز بر قیمت تمام‌شده دستگاه تاثیر خواهد داشت. زیرا قدرت ژنراتور و فناوری به کار رفته در ساخت آن مهم ‌بوده و هر چه از فناوری پیشرفته تر و از امکانات و قابلیت های بیشتری برخوردار باشد قیمت آن بیشتر خواهد شد .

قیمت دستگاه آلتراسونیک

پیشنهاد به شما : پالس اکسیمتر

دستگاه آلتراسونیک کوچک

این دستگاه به دلیل راحتی حمل آن کاربرد زیادی داشته و بیشتر در جواهر سازی و ساعت سازی از آن استفاده می شود. البته علاوه بر آن می توان برای شستشوی اسباب بازی ، میوه ، سبزی و … نیز از آن استفاده کرد. طراحی این نوع آلتراسونیک ساده و راحت بوده و قیمت آن نیز نسبت به دو مدل قبلی مناسب تر می باشد.

طریقه استفاده از آلتراسونیک

آلتراسونیک مدل های مختلفی دارد و نحوه استفاده از مدل های مختلف متفاوت است. یکی از موارد مهم که هنگام استفاده از التراسونیک باید به آن توجه شود ، مایعی است که به عنوان حلال در داخل مخزن حمام التراسونیک ریخته می شود. این مایع برای قطعات مختلف متفاوت است.

به عنوان مثال حلالی که برای شستشوی قطعات خودرو استفاده می شود با حلالی که برای شستشوی جواهرات استفاده می شود ، متفاوت است. مکان خرید حلال هنگام خرید آلتراسونیک به مشتری اعلام خواهد شد. مثلا حلال آلتراسونیک مخصوص شستشوی جواهرات را می توانید از فروشگاه های زیور آلات خریداری کنید.

به عنوان مثال طریقه استفاده از  دستگاه اولتراسونيک برای شستشوی جواهرات به این صورت است: ابتدا در داخل مخزن حلال مخصوص ، آب گرم و کمی مایع ظرفشویی بریزید. و دستگاه را به برق وصل کرده و روشن کنید. بهتر است قبل از قرار دادن وسایل در داخل محلول به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه منتظر شوید تا دستگاه کار کرده و محلول ها به صورت کامل مخلوط شوند.

سپس جواهر ، طلا و … را داخل التراسونیک قرار دهید. به طور میانگین ۲۰ دقیقه زمان برای پاکسازی طلا و جواهر کافیست. بعد از اتمام کار دستگاه جواهر خود را با برس تمیز کرده و با آب بشویید. بعد از شستشو با پارچه نرم‌ آن را خشک کنید.

محصول پیشنهادی : انکوباتور

ساختار دستگاه آلتراسونیک

دستگاه التراسونیک از قسمت های مختلفی تشکیل تشکیل شده است. ولی به صورت کلی می توان گفت اجزای تشکیل دهنده حمام آلتراسونیک موارد زیر می باشد : ژنراتور ، ترانسدیوسر ، پیزوالکتریک ، بوستر و هورن. در ادامه به توضیح مختصر هر قطعه خواهیم پرداخت.

ژنراتور آلتراسونیک

 ژنراتور آلتراسونیک از اصلی ترین قطعات دستگاه می باشد. ژنراتور وظیفه دارد جریان برق را دریافت کرده و آن را بدون نوسان و با ولتاژ و فرکانس مناسب دست ترانسدیوسر برساند. ژنراتور می تواند یک و یا چند فرکانس تولید نماید و مدل ژنراتور بستگی به نوع و مدل حمام اولتراسونیک دارد. و انتخاب مناسب آن ارتباط مستقیمی با کارکرد دستگاه دارد.

ترانسدیوسر

دستگاه التراسونیک

ترانسدیوسر از چندین پیزوالکتریک تشکیل شده است. ترانسیدو وظیفه دارد ولتاژ و فرکانس را از ژنراتور دریافت کرده و آنها را به امواج فراصوت تبدیل کند. زمانی که فرکانس از ژنراتور دریافت می گردد، پیزوالکتریک ها شروع به ارتعاش کرده و امواج فراصوت ایجاد می گردد. جهت کنترل ارتعاشات و نیز از یک پشتیبان استفاده می گردد.

پیزوالکتریک اولتراسونیک

بر روی پیزوالکتریک بلور های خاص قرار دارند. بر روی این بلور ها فشار وارد شده و جریان و باز الکتریکی و به طبع آن انرژی مکانیکی ایجاد کرد. بلور های پیزوالکتریک امواج را از ژنراتور دریافت کرده و امواج فراصوت تولید می کند. پالس های الکتریکی به بلور های پیزوالکتریک اعمال شده و ارتعاشات نتیجه حاصل خواهد .

بوستر

بوستر با نام تقویت کننده نیز شناخته می شود و وظیفه انتقال ارتعاشات ایجاد شده توسط ترانسیدوسر به هورن را بر عهده دارد. بوستر دامنه نوسان را نیز افزایش داده و تعداد ارتعاشات را نیز جهت راندمان بهتر افزایش می دهد.

هورن

هورن وظیفه دارد ارتعاشات ایجاد شده و نیز تقویت شده را به مکان مورد نظر انتقال دهد تا در نقطه مورد نظر جوش صورت گیرد. هورن آخرین مرحله شستشو را با رساندن ارتعاشات به هدف انجام خواهد داد.

خرید دستگاه حمام اولتراسونیک

خرید دستگاه آلتراسونیک

دستگاه اولتراسونیک با توجه به کاربرد هایی که دارد برای مراکز گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. قبل از خرید حمام التراسونیک باید به ویژگی های دستگاه دقت کرده و بعد از بررسی های لازم نسبت به خرید آن اقدام کرد. هنگام خرید دستگاه آلتراسونیک ابتدا باید توجه کنید دستگاه را برای چه مکانی می خواهید خریداری کنید. یعنی آلتراسونیک صنعتی نیاز دارید و یا آزمایشگاهی. هر کدام از این دسته ها ویژگی های مختلفی دارند. و حتما باید ویژگی های آن را مشخص کرده و بعد خرید خود را انجام داد.

ویژگی های دستگاه عبارتند از وزن ، ظرفیت ، ابعاد ، جنس و ولتاژ کاری دستگاه می باشد که حتما باید به آن توجه شود. هنگام خرید دستگاه اولتراسونیک حتما باید توجه کنید قطعه ها و وسایلی که قرار است در داخل حمام التراسونیک قرار گیرد ، بتواتد به راحتی در دستگاه جای گیرد. دستگاه باید قدرت کافی در پاکسازی دستگاه مورد نظر داشته باشد. علاوه بر موارد بیان شده ویژگی های دیگری نیز بر انتخاب و خرید حمام اولتراسونیک تاثیر دارد. مانند توان گرمایشی ، فرکانس التراسونیک ، ضخامت ورق مخزن ، کنترل خودکار دما و …

از دست ندهید : دستگاه ضد عفونی کننده دست

قسمت نظرات :
 1. avatar جلال قربانی

  قیمت چند هست طول ۴۰در ۱۰ عمق۳۰

  • avatar وین طب

   با کارشناسان تماس بگیرید

 2. avatar رحیم رجبی

  با سلام و عرض خسته نباشید
  مدل و قیمت دستگاه شستشوی برای ساعت مچی رو میخواستم بدونم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  • avatar وین طب

   با سلام ، آقای رجبی شماره تماس قرار نداید لذا لطفا یا شماره های شرکت تماس بگیرید

 3. avatar فاطمه تیموری

  با سلام و احترام من تیموری کارشناس آزمایشگاه بیوتکنولوژی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس هستم.
  لطفاً محبت کنید و تا فردا صبح (دوشنبه) ۳ پیش فاکتور برای خرید دستگاه حمام اولتراسونیک به شماره ۰۹۱۲۵۳۷**** به نام دانشکده مهندسی شیمی و پیش فاکتور به نام دکتر بهرامیان و دکتر رزاقی برایم برایم واتساپ کنید ممنون و متشکر

  • avatar وین طب

   با سلام خانم تیموری بایستی با شرکت تماس گرفته و مدل مشخصی از دستگاه التراسونیک را درخواست کنید مدل ها زیاد هست .

 4. avatar سمانه عطاران

  قیمت دستگاه و همراه با ابعادشو میدید؟

  • avatar وین طب

   با سلام مدل ها مختلف هست لطفا جهت کسب اطلاعات دقیق و بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 5. avatar محمد اقا رضایی

  برای آزمایشگاه علمی تحقیقی نیازمند یک حمام آلتراسونیک هستیم قیمت تمام مدل ها را بفرستید

  • avatar وین طب

   اقای رضایی راه ارتباطی نزاشتید که شما در ارتباط باشیم

 6. avatar محسنی

  باسلام.
  لطفا قیمت تمامی مدلهای حمام اولتراسونیک را برایم ارسال کنید.
  باتشکر

  • avatar وین طب

   با سلام اقای محسنی
   با توجه به تعداد بالای مدل ها از ارايه قیمت معذوریم لطفا برای اطلاع از قیمت دستگاه مد نظر خود با شرکت تماس بگیرید

 7. avatar محمودابدال

  سلام نمايندگي برای اصفهان میدهید من تعمیرات التر توی بازار اصفهان هستم ممنون

برای ما پیام بگزارید :