دیونایزر آزمایشگاهی

انسان ها برای داشتن زندگی سالم، نیاز به آب باکیفیت و سالم دارند که کمترین میزان املاح را داشته باشد. البته آب باکیفیت تنها مختص انسان نیست، بلکه نیاز به آن در برخی صنایع هم احساس می شود. اگر حوزه فعالیت شما آزمایشگاه ها، مراکز پزشکی و صنایع شیمیایی است، حتماً تا حالا واژه آب دیونیزه به گوشتان خورده و می دانید با آب مقطر خیلی فرق دارد و برای تولید آن نیاز به دستگاهی ایده آل به اسم دیونایزر آزمایشگاهی است. در این محتوا در مورد دستگاه دیونایزر آزمایشگاهی بحث خواهیم داد و آن را از هر لحاظ بررسی می کنیم تا شناختی کلی از آن داشته باشید و بهترین نوع آن را خریداری کنید. اما بهتر است ابتدا تعریفی از آب دیونیزه آورده شود.

آب دیونیزه چیست؟

آب دیونیزه ( Deionized water )، آبی است خالص و عاری از هر نوع یون های معدنی از جمله کاتیون ها (آهن، مس، سدیم و کلسیم) و آنیون ها ( سولفات و کلراید) که هدایت الکتریکی خیلی کمی دارد؛ یعنی جریان برق را از خود عبور نمی دهد. بعضی از افراد به اشتباه فکر می کنند آب دیونیزه همان آب مقطر است و در برخی از آزمایشگاه ها و صنایع نیز این دو نوع آب را به یک اسم می شناسند،

خرید دیونایزر آزمایشگاهی

اما این تصور کاملاً غلط است. زیرا ناخالصی های موجود در آب مقطر را به روش تقطیر جدا می کنند؛ بگونه ای که طی مراحلی آب را داخل یک دیگ جوشانده و بخار آن به داخل دیگ دیگر منتقل می شود که همان آب مقطر است. اما آب دیونیزه خالص تر از آب مقطر بوده و بر اثر عمل یون زدایی تولید می شود، این کار طی فرآیندی شیمیایی اجرا می شود. 

دیونایزر آزمایشگاهی چیست؟

دیونایزر آزمایشگاهی Laboratory deionizer دستگاهی برای تولید آب فوق خالص و بدون یون بوده که به یک ستون کاتیونی با رزین کاتیونی و یک  ستونی آنیونی با رزین آنیونی مجهز شده است. در ستون کاتیونی، تمامی کاتیون ها از جمله منیزیم، کلسیم، پتاسیم و سدیم از بین می روند و در ستون آنیونی نیز آنیون هایی نظیر کلرید، سولفات، نیترات، کربنات و سیلیکات از آب حذف می گردند. در کنار قطعات یون زدایی این دستگاه، از یک حوضچه خنثی سازی استفاده شده تا پساب ناشی از احیای ستون های آنیونی و کاتیونی، به محیط زیست آسیب نزند. دیونایزر آب آزمایشگاهی در مدل ها و ظرفیت های متعدد ساخته شده و از امکانات ویژه ای برخوردار است. در این دستگاه، بازسازی ستون کانیونی بعد از اشباع با اسید و بازسازی ستون آنیونی پس با اشباع سدیم صورت می گیرد.

دیونایزر چیست

دیونایزر آزمایشگاهی از دسته تجهیزات آزمایشگاهی است که سرعت جریان بالایی داشته و توسط آن می توان آب خالص مورد نیاز آزمایشگاه های طبی و پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی را تامین کرد، همچنین از آن جهت مصارف عمومی نیز استفاده می شود. البته این دستگاه کاربردهای مختلفی دارد که در ذیل به آنها اشاره می کنیم:

کاربرد دیونایزر آزمایشگاهی

 • گزینه ای مناسب جهت استفاده در آزمایشگاه های تشخیص طبی و آزمایشگاه های تحقیقاتی و دانشگاهی
 • قابل استفاده در صنایع بهداشتی، داروسازی و سرم سازی
 • قابل استفاده در صنایع نظامی فوق حساس و صنایع پیشرفته پزشکی هسته ای
 • مناسب برای استفاده در صنایع غذایی
 • قابل استفاده در دندانپزشکی ها (دیونایزر دندانپزشکی)
 • قابل استفاده برای تولید آب فوق خالص و بهداشتی
 • قابل استفاده برای تولید آب باطری خودرو و تولید مواد شوینده بهداشتی
 • وسیله ای مناسب جهت تولید آب رادیاتور خودرو و تولید الکل صنعتی
 • استفاده جهت خنک کردن کوره های القایی
 • استفاده جهت شستشو و آبکاری قطعات فلزی
 • قابل استفاده در بیمارستان ها، آزمایشگاه های فنی و خدماتی
 • قابل استفاده در صنایع میکروبیولوژی، زیست شناسی، شیمی تجزیه، بیوشیمی، تشخیص طبی، تجزیه و تحلیل فلزات، شیمی تجزیه و …

خرید دیونایزر آزمایشگاهی

خرید دیونایزر آزمایشگاهی

در خرید دیونایزر آزمایشگاهی باید خیلی دقت کرد، زیرا جزو دستگاه های حساس به حساب می آید و باید ظرفیت آن با نیاز کاربر تطابق داشته باشد. قبل از خرید، حتماً بخش قطعات این محتوا را با دقت مطالعه کنید، چون برخی از قطعات آن را می توان به صورت سفارشی طراحی کرد.

برای مثال می توان بدنه، شیرآلات، ستون ها، لوله ها و … را بدلخواه با متریال هایی نظیر فولاد، گالوانیزه و پلی پروپلین سفارش داد. از دیگر قابلیت های سفارشی سازی این محصول، ساخت ستون های آنیونی و کاتیونی در حالت های تک لایه، دو لایه و چند لایه است. تعداد لایه ها باید متناسب با شرایط شیمیایی آب قابل استفاده انتخاب شود. همچنین مشتری باید سختی آب منطقه را بررسی و تعیین کند که برای تولید چه میزان آب فوق خالص، به دستگاه دیونایزر نیاز دارد و دبی آن را متناسب با حجم آب لازمه انتخاب نماید.

قبل از خرید دستگاه دیونایزر آزمایشگاهی، خدمات پس از فروش و گارانتی آن را که از سوی شرکت سازنده ارائه می شود بررسی کنید.

زیرا اگر محصول بعد از خرید پشتیبانی شود، خیالتان از سالم بودن دستگاه راحت خواهد شد و در صورتی که بعد از خرید ایرادی در آن دیدید، به راحتی می توانید از امکان گارانتی استفاده و قطعه خراب را با قطعه نو تعویض کنید.

قیمت دیونایزر آزمایشگاهی

در تعیین قیمت دستگاه دیونایزر آزمایشگاهی، عوامل زیادی موثر است که ظرفیت آبدهی و کیفیت قطعات شامل این پارامترها می باشد. نوع متریال کاربردی نیز نقش موثری در قیمت گذاری این دستگاه ها دارد. هر چه دستگاه کیفیت بالایی داشته و قطعات تشکیل دهنده آن از برندهای برتر بازار باشند، قطعاً قیمت بیشتری خواهد داشت.

قیمت دیونایزر آزمایشگاهی

همانطور که در متن گفته شد این دستگاه ها را می توان هم بصورت اتوماتیک طراحی کرد و هم نیمه اتوماتیک، از آنجایی که نوع اتوماتیک از امکانات ویژه ای برخوردار بوده و با برترین تکنولوژی روز ساخته شده، گران قیمت تر از نوع نیمه صنعتی است. در حالت کلی قیمت دیونایزر آزمایشگاهی هستاران طب ، با شرایطی باورنکردنی صورت می گیرد.  اما در هر شرایطی قیمت دیونایزر باید با کیفیتی که دارد سازگار باشد، مواظب افرادی که دستگاه های غیراستاندارد را به اسم اصل و با قیمت ارزان می فروشند باشید.

ارزان بودن قیمت دستگاه را اولویت قرار ندهید؛ چون اگر کیفیت لازم را نداشته باشد، در طی استفاده خراب شده و نیاز به تعمیر خواهد داشت. پس هزینه زیادی بابت تعمیر آن خرج خواهید کرد که به صرفه نیست.

مهمترین نکات در مورد دیونایزر آزمایشگاهی

 • این دستگاه ها بر عکس دیونایزرهای معمولی، تمامی ناخالصی ها را از آب گرفته و شدت دیونیزه سازی بسیار بالایی دارند.
 • در دیونایزر آزمایشگاهی، ستون کاتیونی با اسید احیا می شود و بواسطه محلول هیدروکسید می توان ستونی آنیونی را احیا کرد.
 • عواملی نظیر نوع رزین، شیوه تماس آب و رزین، دمای آب، غلظت کاتیون ها و آنیون ها در عملکرد دستگاه و رزین ها تاثیرگذارند. بنابراین بعد از اینکه ستون ها توسط یون های جدا شده از آب اشباع شد، باید عملیات احیا را شروع کرد.
 • در مواردی به آبی با سطح کیفیت خیلی بالا نیاز است، در این حال می توان دستگاه را مجهز به یک ستون کرد که ترکیب هر دو رزین بوده و به این ستون، میکس بد (Mixed bed) گفته می شود.
 • دستگاه دیونایزر آزمایشگاهی را می توان در دو حالت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک طراحی کرد که در نوع اتوماتیک، تمامی عملیات بر عهده دستگاه است.
 • این دستگاه را می توان به آب شهری وصل کرد تا آب برای خالص شدن، مستقیماً وارد دستگاه شود.
 • برخی دیونایزرها فقط دارای ستون کاتیونی هستند، به همین دلیل می توان برای احیای رزین، از نمک طعام (NaCl) استفاده کرد.

با قطعات اصلی دیونایزر آزمایشگاهی آشنا شوید:

پک لوازم دیونایزر آزمایشگاهی

دیونایزر آزمایشگاهی از قطعات مختلفی تشکیل شده که در این بخش آنها را بررسی می کنیم. در حالت کلی این دستگاه به مخزن ذخیره آب مجهز شده و نیز دارای مخازن ذخیره هیدروکسید و اسید نیز می باشد. جنس بدنه این دستگاه را می توان بصورت سفارشی از فولاد، استیل یا پلکسی گلاس انتخاب کرد. جهت افزایش مقاومت بدنه، بر روی آن از رنگ الکترواستاتیک استفاده شده است.

 این دیونایزر آب ساز، دارای نمایشگری است که عملکردهای دستگاه از جمله فشار ورودی و فشار کارکرد پمپ را نشان می دهد. پمپ کاربردی در این دستگاه، وظیفه جابجایی آب را بر عهده داشته و یون زدایی می کند. از آنجایی که دیونایزر آزمایشگاهی به سیستم کنترل اتوماتیک مجهز است، عملکرد پمپ تحت کنترل قرار می گیرد؛ بنابراین در صورتی که آب ورودی قطع و مخزن پر شد، عملیات بصورت خودکار متوقف می گردد.

دیونایزر آزمایشگاهی مجهز به تابلو برقی می باشد که با رعایت اصول فنی طراحی شده است. تمامی قطعات الکتریکی دستگاه، روی این پنل کنترلی (تابلو برق) نصب شده اند و تنظیمات لازم را از طریق این تابلو می توان روی دستگاه اعمال کرد. این محصول دارای ستون هایی است که جنس آنها از پلی پروپلین است. دیوزنایزر به آداپتوری مجهز شده که وظیفه آن، تبدیل برق سه فاز به تک فاز می باشد.

کاتیون و آنیون را می توان با جنس استیل یا فولاد طراحی کرد که پوشش داخلی آنها، خاصیتی ضد اسید و ضد قلیا داشته و دارای دریچه بازدید است. لوله کشی ها و اتصالات این دستگاه از ورق گالوانیزه هستند و البته می توان به جای گالوانیزه از پلی اتیلن استفاده کرد که کاملاً استاندارد است. مطلب پیشنهادی : گلاوباکس

دیونایزر آزمایشگاهی، دارای شیر برقی بوده که از طریق آن می توان جریان برق و آب ورودی را در صورت کاهش فشار آب ورودی، قطع و وصل کرد.

دیونایزر برای آزمایشگاه

قطعات جانبی دستگاه دیونایزر آزمایشگاهی

این دستگاه دارای سوئیچ های High Pressure و Low Pressure است که اولی از آسیب رسیدن به قطعات در حین بالا رفتن فشار آب پیشگیری می کند و سوئیچ دوم در مواقع نیاز، میکروکنترلر دستگاه را خاموش می نماید. از دیگر قطعات جانبی این دستگاه می توان به شیر فشار شکن، هدایت سنج و PH سنج اشاره کرد. امکانات دیگر این دیونایزر آب، اتاقک تاسیسات می باشد که جنس آن از فولاد ضد زنگ و ضد سایش بوده و با رنگ الکترواستاتیک کوره ای پوشش داده شده است. دیوزنایزر آزمایشگاهی به شیر خروجی آب نیز مجهز می باشد.

 روش کار با دستگاه دیونایزر آزمایشگاهی

ابتدا آب ورودی از طریق پمپ از کارتریج عبور نموده و با روش اسمز معکوس، ۹۹ درصد ذرات ارگانیک میکروبی و ۹۵ درصد یون ها از آب جدا می گردند. در ادامه آب وارد کارتریجی که دارای رزین کربن فعال است می شود تا بر اثر تعویض یون ها، ۵ درصد باقیمانده یون ها و ذرات معلق در آب، از آب خالص حذف گردد. حالا تبادل یونی صورت گرفته و نوبت قرار گرفتن آب در معرض تابش اشعه مستقیم ماورای بنفش است و باید اکسیداسیون نوری رخ دهد. در نتیجه میکروب زدایی و عمل استریلیزاسیون صورت می گیرد. در این مرحله، آب از دستگاه دیونایزر عبور نموده و در همین حین از فیلتر غشایی می گذرد و طی فرآیندی تمامی میکروب ها، ذرات باردار و آنزیم ها و … از آب حذف شده و می توان از آن در صنایع مختلف استفاده کرد و یا آن را بسته بندی نمود.

دیونایزر

توجه: هنگام خروج آب فوق خالص از دستگاه دیونایزر آزمایشگاهی، باید سریع به مصرف برسد و حدالامکان از نگهداری و ذخیره آن خودداری کنید، در غیر این صورت خیلی سریع میکروارگانیسم های موجود در هوا را جذب نموده و ضمن ایجاد تغییر در خاصیت کمی و کیفی، خلوص خود را نیز از دست می دهد. بنابراین بر طبق استانداردهای جهانی، کیفیت آب فوق خالص را ندارد و نمی توان از آن در آزمایش های حساس استفاده کرد. تنها در مواردی که به شستشوی ملزومات و ظروف آزمایشگاهی نیاز باشد می توان از آن بهره وری کرد.

در استفاده از دستگاه دیوزنایزر، چه مواردی را باید بصورت روزانه چک کرد؟

 • توجه به ترتیب قرارگیری و چینش ستون ها
 • بررسی نوع رزین مصرفی برحسب کاربرد دستگاه
 • ظرفیت رزین مصرفی
 • بررسی یون های داخلی آب خام از لحاظ غلظت
 • بررسی میزان و نوع احیا کننده مصرفی موجود در رزین ها
 • احیا و اشباع رزین های دستگاه بصورت روزانه (معمولاً رزین ها مدتی بعد از استفاده اشباع شده و نیاز به احیا دارند)

ویژگی های برتر دستگاه دیونایزر آزمایشگاهی

 • قابلیت تولید آب خالص و بدون یون با سطح خلوص بیش از ۹۵ درصد
 • دارای قطعاتی استاندارد و درجه یک (طول عمر بالا و مفید)
 • مصرف بهینه برق
 • سازگاری بالا با محیط ‌زیست
 • تعمیر و نگهداری پایین و بی دردسر
 • قابلیت تولید در ابعاد مختلف
 • قابلیت تولید بصورت سفارشی
 • دارای خاصیتی ضد زنگ و ضد سایش
 • مجهز به نمایشگر جهت نشان دادن عملکردهای دستگاه
 • مجهز به سیستم شستشوی خودکار فیلترها
 • قابلیت نصب به آب شهری

انواع دیونایزر آب

دستگاه دیونایزر آزمایشگاهی

دستگاه های دیونایز به دو دسته آزمایشگاهی و صنعتی تقسیم شده اند. تفاوت بین این دو نوع دستگاه، در میزان خروجی آنها است. دیونایزر آزمایشگاهی در مواردی که به دبی خروجی پایین نیاز باشد استفاده می شود. با مقدار محدودی آب فوق خالص، می توان به راحتی نیاز آزمایشگاه را تامین کرد. از آنجایی که آب دیونیزه واکنش پذیری بالایی داشته و به سرعت ماهیت خود را از دست می دهد؛ پس نمی توان آب خالص را در آزمایشگاه ذخیره کرد؛ بنابراین دیونایزرهای آزمایشگاهی را با دبی پایین طراحی کرده ایم.

کلیک کنید : همزن مکانیکی

اما دیونایزر صنعتی اینطور نیست و دبی خروجی در آنها بالاست، برای نمونه در کارگاه ها و کارخانجات تولید آب مقطر و آب رادیات خودرو و …، هدف تولید مقدار زیادی آب خالص است. از سوی دیگر در این مکان ها، بعد از تولید آب مقطر، خیلی سریع  به آن افزودنی های لازم را اضافه نموده و آن را بصورت بسته بندی شده به بازار عرضه می کنند.

ظرفیت دیونایزرهای آزمایشگاهی

دیونایزرهای آزمایشگاهی برحسب دبی آب خروجی نامگذاری می شوند، این دستگاه ها در ظرفیت های مختلف قابل تولیدند که شامل دیونایزهای ۵ لیتر در ساعت، ۸ لیتر در ساعت، ۱۰ لیتر در ساعت، ۱۲ لیتر در ساعت، ۱۶ لیتر در ساعت، ۲۰ لیتر در ساعت، ۴۰ لیتر در ساعت، ۷۰ لیتر در ساعت، ۸۰ لیتر در ساعت، ۲۰۰ لیتر در ساعت و … است.

نوع ۵ لیتر، از قابلیت تولید ۱۰۰ لیتر آب فوق خالص در شبانه سوز برخوردار بوده و در نوع ۱۰ لیتر، این میزان ۲۰۰ لیتر آب در شبانه روز است.

سایر محصولات ما : انکوباتور آزمایشگاهی

برای ما پیام بگزارید :