دستگاه کدورت سنج

دستگاه کدورت سنج و یا همان توربیدیمتر Turbidity meter برای اندازه گیری میزان کدورت آب و یا سایر محلول ها استفاده می شود. در داخل آب و یا هر محلول دیگری مواد معلقی از قبیل لجن ، آهک ، میکروارگانیسم ها ، مواد آلی ، شیمایی و … می تواند وجود داشته باشد. هر چه میزان این مواد مواد در داخل آب بیشتر باشد ، کدورت آب افزایش پیدا کرده و به نوعی از شفافیت آن کاسته خواهد شد. میزان کدورت آب رابطه مستقیمی با سلامتی انسان ها و سایر جانداران دارد و وزارت بهداشت تاکید بر کدورت سنجی آب تصفیه خانه ها قبل از وارد شدن به لوله های شهری دارد.

بنابراین بررسی کدورت و نیز میزان شفافیت آب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دستگاه های کدورت سنجی که توسط شرکت های مختلف ساخته می شوند از تکنولوژی های گوناگونی استفاده می کنند.

ما در اینجا روش کدورت سنجی را با زبان‌ساده بیان‌خواهیم کرد.  دستگاه کدورت سنج از اصل شکست نور بهره می برد. اگر نوری به آب و یا محلول بتابد و در داخل محلول ذرات کلوئیدی نور وجود داشته باشند ، اشعه های نور به این ذرات برخورد کرده و بازتاب می شوند‌و نمی توانند از آب و یا همان محلول عبور کنند.

هر چه میزان‌ ذرات کلوئیدی موجود در آب بیشتر باشد ، نور کمتری عبور کرده و دستگاه کدورت بیشتری را نشان خواهد داد. اندازه گیری میزان کدورت با واحد کدورت NTU  بیان می شود. کدورت آب یکی از معیار های اصلی کیفیت آب در تصفیه خانه ما می باشد. آب تصفیه خانه ها باید همواره کدورت سنجی شده و نباید میزان کدورت از حد مشخصی بیشتر شود. حداکثر میزان کدورت برای آب آشامیدنی برابر با ۵ ntu  می باشد.

دستگاه کدورت سنج

روش کار با دستگاه کدورت سنج

قبل از استفاده از دستگاه کدورت سنج آن را کالیبره کنید. در ادامه روش کالیبراسیون کدورت سنج را به صورت دقیق بیان کرده ایم. برای کدورت سنجی یک مایع ابتدا باید سل کدورت سنج و یا همان ظرف شیشه ای را یک بار با اسید سولفوریک و بار دیگر با آب مقطر شستشو دهید.

سپس مایعی که قرار است کدورت سنجی شود را در داخل سل ریخته و درب آن را ببندید. قسمت خارجی سل را دوباره با اسید سولفوریک و آب مقطر شستشو داده و با دستمال پاک کنید. در اکثر مواقع در تجهیزات جانبی دستگاه روغن های جلا دهندای قرار داده می شود تا از آن برای پاک کردن اثر انگشت روی سل ها استفاده کنند. به گونه ای که سل کاملا شفاف و بدون اثر انگشت باشد.

حال دستگاه را روشن کرده و سل نمونه را در جایگاه کدورت سنج قرار داده و روی گزینه read  بزنید. عددی که نمایش داده می شود میزان کدورت محلول می باشد. بقیه مراحل به نوع دستگاه کدورت سنج بستگی دارد. بعضی امکان ذخیره سازی داده ها و اتصال به کامپیوتر و پردازش داده ها را دارند. با توجه به اینکه کدورت سنج ها در مدل های مختلفی وجود دارند ولی روش کدورت سنجی تقریبا در تمامی دستگاه ها روال مشخص و یکسانی دارد. و باید دستورات نشان داده شده در صفحه نمایش را دنبال کرد.

کدورت سنج

واحد کدورت چیست؟ (معنی ntu)

واحد کدورت در دستگاه کدورت سنج NTU (Nephelometric Turbidity Unit) می باشد. معنی ntu در واقع واحد کدورت نفلومتریک می باشد. در اکثر دستگاه های کدورت سنج از واحد کدورت ntu برای سنجش کدورت استفاده می شود. البته با توجه به اینکه این دستگاه در کشور های مختلف و توسط شرکت های زیادی تولید می گردد ، واحد کدورت علاوه بر  NTU باFTU  و یا JTU  نیز بیان می شود. البته روش کدورت سنجی تمامی این موارد تقریبا یکسان است و باید برای استفاده از دفترچه راهنمای دستگاه و یا توضیحاتی که در صفحه نمایشگر کدورت سنج هنگام روشن کردن آن نمایش داده می شود ، استفاده کنید.

کالیبراسیون کدورت سنج

برای کالیبراسیون کدورت سنج از محلول فرمازین استفاده می گردد. این محلول در داخل سل های مختلف در کنار لوازم جانبی دستگاه به خریدار ارائه می گردد. کالیبراسیون کدورت سنج باید در دوره های زمانی مرتب انجام شود. این دوره می تواند یک ماهه تا سه ماهه باشد. برای کالیبراسیون کدورت سنج ابتدا دستگاه را روشن کنید.

کالیبراسیون کدورت سنج

سپس به منو رفته وCal  را بزنید. سپس طبق دستورات نشان داده شده در صفحه نمایش عمل کرده و محلول های فرمازین را طبق دستورالعمل دستگاه که بر روی صفحه نمایش نیز نشان داده می شود ، داخل سل قرار دهید. در اغلب مواقع  ابتدا از شما خواسته می شود ابتداNTU  0.5را در دستگاه قرار دهید. محلول را قرار داده و OK  را بزنید. سپس محلول ۲۰ ، ۱۰۰ و ۸۰۰ NTU  را در دستگاه قرار داده و کالیبره کنید.

انواع دستگاه کدورت سنج

دستگاه کدورت سنج را می توان‌با توجه به نوع ساخت و نیز نوع کاربرد به دو دسته طبقه بندی کرد. کاربرد هر دو نوع بسیار گسترده بوده و هر دو در مکان های زیادی کاربرد دارند.

 • دستگاه کدورت سنج رومیزی
 • دستگاه کدورت سنج پرتابل

دستگاه کدورت سنج رومیزی

دستگاه کدورت سنج رومیزی Turbidity meter دارای ابعاد بزرگتری بوده و برای کار کردن به برق وصل می شود. این دستگاه دارای صفحه نمایش دیجیتالی و لمسی بزرگی بوده و حتی روش استفاده از دستگاه ، داده ها ، کالیبراسیون کدورت سنج و … بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود و به راحتی می توان از دستگاه استفاده کرد.

کدورت سنج رومیزی

زمانی که دستگاه کدورت سنج رومیزی را روشن می کنید داده ها به وضوح و به صورت منو مانند بر روی صفحه نمایش داده می شوند و به راحتی می توانید تمامی گزینه ها را لمس کرده و انتخاب کنید. دستگاه کدورت سنج رومیزی می تواند بیش از  ۲۰۰۰ داده را ذخیره سازی کند. می توانید داده های مورد نیاز را با فلش مموری و یا کابل USB  به کامپیوتر وصل کرده و داده ها را پردازش کنید و یا در صورت عدم نیاز حذف کنید.

دستگاه کدورت سنج پرتابل

دستگاه کدورت سنج پرتابل وزن سبکی داشته و قابل حمل می باشد. برای استفاده از این دستگاه نیاز به برق نبوده و با باتری ۹ ولتی کار می کند. تعدادی باتری اضافه همراه وسایل جانبی به کاربر ارائه خواهد شد. دستگاه کدورت سنج پرتابل هم دارای صفحه ‌کلید از جنس پلی کربنات بوده و هم دارای یک صفحه نمایش کوچک دیجیتالی می باشد که در اکثر مواقع نمایشگر لمسی است. این دستگاه نسبت به دستگاه کدورت سنج رومیزی داده های کمتری را می تواند ذخیره سازی کند. اغلب کدورت سنج پرتابل کمتر از ۵۰ داده را می تواند ذخیره سازی کند.

کدورت سنج دیجیتال

وزن دستگاه کدورت سنج پرتابل کمتر از نیم کیلو بوده و به راحتی می توان آن را حمل کرده و با استفاده از آن کدورت آب ها و … را در مکان های مختلف اندازه گرفت. مهندسین کشاورزی منابع آب ، اغلب از این مدل برای  کدورت سنجی آب روستا ها و منابع آب کشاورزی و … استفاده می کنند.

دستگاه کدورت سنج لیزری

دستگاه کدورت سنج لیزری نسل جدیدی از کدورت سنج ها می باشد که قدرت اندازه گیری بسیار دقیقی دارند و نور را از زاویه ۹۰ درجه در ۳۶۰ درجه به سل نمونه تابیده و داده های اشتباه را از نتایج حذف کرده و نتایج بسیار دقیقی ارائه می کند. دستگاه کدورت سنج لیزری خود از دو نوع تکنولوژی استفاده می کند .

در یک نوع برای تشخیص میزان کدورت آب از تکنولوژیRFID  استفاده می کند و مدل های دیگری نیز طراحی شده اند که بدون RFID به کدورت سنجی می پردازد. سامانه هایRFID  از سیگنال های الکترومغناطیسی و الکتریکی برای بررسی ، شناسایی و نتیجه گیری استفاده می کند.

پک کدورت سنج

دستگاه کدورت سنج آزمایشگاهی

دستگاه کدورت سنج آزمایشگاهی در آزمایشگاه ها برای اندازه گیری میزان ذرات معلق موجود در محلول ها و مواد شیمیایی استفاده می شود. این دستگاه معمولا در آزمایشگاه های شیمی مورد استفاده قرار می گیرد. در داخل محلول های شیمیایی مواد کلوئیدی از قبیل باکتری ها ، قارچ ها ، میکروارگانیسم ها ، مواد معدنی ، آلی و … می تواند وجود داشته باشد. و غلظت آن با انعکاس نور با استفاده از دستگاه کدورت سنج آزمایشگاهی محاسبه می گردد.

در آزمایشگاه ها اغلب از دستگاه کدورت سنج رومیزی به دلیل دقت بالاتر ، توانایی ذخیره سازی تعداد داده های بیشتر نسبت به نوع پرتابل ، راحتی استفاده ، عدم نیاز به باتری و … استفاده می شود.

کدورت سنجی میکروبی

کدورت سنجی میکروبی روشی جدید برای کدورت سنجی می باشد که در آن علاوه بر سنجش میزان کدورت آب و یا مایعات دیگر ، میزان میکروب ها و باکتری های موجود نیز مورد سنجش قرار می گیرد. طبق تحقیقات انجام شده فقط با کدورت سنجی نمی توان اطمینان حاصل کرد که آب موجود در تصفیه خانه ها و یا هر مخازن دیگر جهت مصارف عمومی مناسب باشد و باید از جنبه های دیگری نیز مورد آزمایش و بررسی قرار گیرد. امروزه جهت بررسی کیفیت آب آشامیدنی از کدورت سنجی میکروبی استفاده می کنند. در کدورت سنجی میکروبی میزان کلر که در تصفیه خانه ها به آب آشامیدنی افزوده می شود ، میزان  HPCو نیز کدورت آب مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد.

دستگاه کدورت سنج آب

عمده ترین کاربرد دستگاه کدورت سنج ، سنجش میزان کدورت آب می باشد. به این دلیل این دستگاه بیشتر با عنوان دستگاه کدورت سنج آب شناخته می شود. دستگاه کدورت سنج آب هم به صورت رومیزی و هم پرتابل وجود دارد. در آزمایشگاه ها ، مخصوصا آزمایشگاه های کشاورزی آزمایش های مختلفی بر روی نقاط مختلفی از آب سفره آب های زیر زمینی ،  رودخانه ها ، آب سد ها ، چاه ها و … انجام می شود. در مکان هایی مانند تصفیه خانه ها که به صورت دوره ای آب از منابع آب جمع آوری شده و در قسمت آزمایشگاه مورد آزمایش و کدورت سنجی قرار می گیرد ، معمولا از کدورت سنج رومیزی استفاده می شود.

خرید کدورت سنج

برای خرید کدورت سنج با شماره های کارشناسان ما در سایت تماس گرفته و بعد از گرفتن‌ راهنمایی های لازم را در خصوص خرید دستگاه دریافت کنید. کارشناسان ما اطلاعات دقیقی از خود دستگاه ، انتخاب برند ، انتخاب نوع ، نحوه کالیبراسیون کدورت سنج و نیز نحوه استفاده از آن در اختیارتان قرار خواهند داد.

با خرید از شرکت وین طب این اطمینان را خواهید داشت که محصولی با کیفیت و مطابق با استاندارد های جهانی ، با قیمت مناسب خریداری می کنید.

قیمت کدورت سنج

با توجه به اینکه قیمت کدورت سنج همواره دستخوش تغییرات و نوسانات بازار است ، برای دریافت قیمت با ما تماس بگیرید. شرکت وین طب انواع کدورت سنج ها با برند های معتبر خارجی و ایرانی را عرضه می کند.

این محصولات مستقیما ار تولید کننده خریداری شده و پس از کسب استاندارد ها و انجام تست ها با ارائه ضمانت و اطمینان از اصل بودن کالا در اختیار مشتری قرار خواهد گرفت. قیمت کدورت سنج به برند محصول ، کشور سازنده ، کیفیت ، نوع کدورت سنج ، ضریب خطا و … بستگی دارد.

کدورت سنج ایرانی

قبلا دستگاه کدورت سنج فقط در برند های خارجی تولید شده و توسط شرکت های فروش عرضه می شد. ولی در حال حاضر دستگاه کدورت سنج ایرانی نیز در داخل کشور تولید شده و با بهترین کیفیت در اختیار مشتریان قرار می گیرد. شرکت های تجهیزات پزشکی هم کدورت سنج ایرانی و هم انواع برند های خارجی را با توجه به انتخاب مشتری به فروش می رسانند.

ویدیو معرفی کیت کدورت سنج

ولی کدورت سنج ایرانی به دلیل تولید در داخل کشور و کاهش هزینه واسطه ها و سایر تعرفه ها قیمت مناسب تری دارد. کدورت سنج ایرانی نیز کیفیت و استاندارد های لازم را داشته دارای صفحه نمایش دیجیتالی و لمسی و قابل اتصال به USB  کامپیوتر است. به این دلیل در صورتی که هم به کیفیت و هم به قیمت محصول اهمیت می دهید ، بهتر است دستگاه کدورت سنج ایرانی خریداری کنید.

قسمت نظرات :
 1. avatar محمود عساکره

  سلام وقت بخیر قیمت کدورت سنج مناسب زیر ۵۰۰هزار تومان نیاز دارم

  • avatar وین طب

   سلام متاسفانه هم چین دستگاه نداریم

 2. avatar نصراللهی

  سلام .کدورت سنج آکوا لایتیک دارم.با اینکه باطری جدید روش گذاشتم ، مجددا الارم اتمام باطری میده و دیگه قرائت نمیکنه.چرا؟

  • avatar وین طب

   با سلام خدمات گارانتی و پشتیبانی صرفا برای محصولات فروشی این شرکت می باشد

 3. avatar کیوان فرزان

  درود
  ایا برای اندازه گیری کدورت رزین های ام اف و یواف مورد استفاده در صنعت تولید ام دی اف کاربرد داره

برای ما پیام بگزارید :