دستگاه زباله سوزی – قیمت دستگاه زباله سوز بیمارستانی

زباله سوزی یکی از روش های معدوم‌ سازی زباله است و دستگاهی که با استفاده از آن زباله ها با روش های مختلف سوزانده می شوند ، دستگاه زباله سوزی نام دارد. این دستگاه ، دارای کوره ها و یا مخازنی می باشد که اطراف آن با مواد نسوز عایق بندی شده است. زباله ها در داخل این کوره ها قرار گرفته و به روش های مختلفی سوزانده می شوند. سوزاندن زباله ها در دستگاه زباله سوزی بستگی به نوع زباله دارد. به عنوان مثال برای سوزاندن زباله های رادیو اکتیوی از اشعه های تابشی ، و برای سوزاندن فلزات از دما های حرارتی بالای ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد ، و برای سوزاندن زباله های تر از حرارت بسیار بالا استفاده می شود.

انواع دستگاه زباله سوز

 • دستگاه زباله سوز مدولار
 • دستگاه زباله سوز با بستر سیال
 • دستگاه زباله سوز توده سوز
 • دستگاه زباله سوز کوره دوار
 • دستگاه زباله سوز با کوره ثابت

دستگاه زباله سوز مدولار

در دستگاه زباله سوز مدولار دو مخزن برای سوزاندن زباله ها وجود دارد. این مخزن ها با استفاده از عایق های نسوز پوشانده شده است. زباله ها جهت سوزاندن وارد محفظه اول می شوند. در این محفظه اکسیژن کمتری برای سوزاندن کامل زباله ها وجود دارد. در محفظه دوم هوای کافی جهت احتراق کامل وجود دارد. موادی که در محفظه اول به صورت کامل سوزانده نشده اند جهت سوختن کامل وارد محفظه دوم خواهند شد. از انرژی حاصل از این احتراق ها می توان برای تولید برق استفاده کرد.

دستگاه زباله سوز با بستر سیال

در دستگاه زباله سوز با بستر سیال ، در داخل محفظه یک بستر وجود دارد که سطح آن را با مواد بی اثر مانند شن و ماسه می پوشانند. برلی سوزاندن زباله این مواد را حرارت داده و داغ می کنند و زباله ها بر بروی این بستر سیال ریخته می شوند. زباله ها شعله ور شده و به سمت منبع تغذیه هدایت می شوند. ذرات بزرگتر و سنگین تر به بستر سیال برگشته و دوباره حرارت داده می شود . با استفاده از زباله سوز بستر سیال می توان زباله های خانگی و فاضلاب را سوزاند. این زباله سوز می تواند تا ۹۹ درصد زباله ها را بسوزاند. در این نوع زباله سوز زباله های شهری باید فراوری شده و بعد در دستگاه جهت سوختن ریخته شوند. برای سوزاندن زباله های فرآوری نشده از زباله سوز توده سوز استفاده می شود.

دستگاه زباله سوز توده سوز

دستگاه زباله سوز توده سوز شبیه زباله سوز مادولار بوده و معمولا دارای دو محفظه جهت احتراق می باشد. ولی در هر دو محفظه هوای کافی برای سوختن زباله ها وجود دارد. برای سوزاندن زباله های شهری فرآوری نشده از این مدل استفاده می گردد. در این دستگاه گاز های حاصل از سوختن زباله ها در دمای ۷۶۰ درجه متصاعد شده و تا دمای ۸۰۰ درجه سانتی گراد بوی بد حاصل از سوختن زباله ها از بین خواهد رفت. در دستگاه زباله سوز توده سوز باید از دستگاه پاکسازی هوا و فن استفاده کرد. در نهایت از دود کش ها گاز های تمیز خارج شده و مواد جامد باقی مانده سرد شده و به صورت جامد در مکان های مشخص و مطمئن معدوم شده و یا در صورت امکان بازیافت خواهد شد.

دستگاه زباله سوز کوره دوار

دستگاه زباله سوز کوره دوار از دو محفظه برای سوزاندن زباله ها استفاده می کند. در یک کوره دما زیر ۱۰۰۰ درجه بوده و در محفظه دیگر دمای بالای ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد داریم. در این محفظه زباله جامد سخت مانند فلزات ، سنگ ها و … که نقطه ذوب بالایی داشته و در محفظه اول سالم مانده اند قرار می گیرند و با خرد کن شکسته شده و در دمای بالای ۱۰۰۰ درجه سوزانده می شود.

در زباله سوز کوره دوار با چرخش کوره زباله های بیشتری در معرض هوای داغ و سطح داغ قرار می گیرد. هوای نهایی بعد از سرد شدن وارد دستگاه تصفیه هوا شده و بعد از تصفیه وارد محیط خواهد شد. البته گاز های سنگین قبل از وارد شدن به دستگاه تصفیه هوا گرفته شده و بعد از تبدیل شدن به مواد جامد معدوم شده و یا بازیافت خواهد شد.

دستگاه زباله سوز با کوره ثابت

دستگاه زباله سوز با کوره ثابت بیشتر برای سوزاندن زباله های بیمارستانی استفاده می شود. و توانایی سوزاندن انواع مایعات و جامدات را دارد. در این دستگاه زباله ها به صورت پله ای و با حرکت رفت و برگشتی زباله سوز به سمت پایین کوره روان می شوند . به گونه ای که ذرات از هم جدا سازی شده و به سمت پایین کوره که هوای داغ در آن قسمت قرار دارد هدایت می شوند. خاکستر تولید شده از سوختن زباله ها نیز وارد حوضچه آب می شود. در زباله سوز با کوره قابت می توان در صورت نیاز سوخت اضافی به داخل کوره تزریق کرد. در این کوره می توان راحتتر مواد فرار و … را جداسازی کرده و مایعات بیشتری را نسبت به مدل های دیگر سوزاند.

دستگاه زباله سوز بیمارستانی

بیمارستان ها از جمله مکان هایی هستند که در آنها زباله های زیاد و خطرناکی تولید می شود. این زباله ها بسیار متنوع بوده و باید به شکل صحیحی سوزانده شود. برای این منظور از دستگاه زباله سوز بیمارستانی استفاده می شود. همانطور که بیان کردیم دستگاه زباله سوز مدل های مختلفی دارد. از میان آنها دستگاه زباله سوز با کوره ثابت قدرت بسیار زیادی در  سوزاندن انواع زباله ها داشته و از آن برای  سوزاندن زباله های بیمارستانی استفاده می شود. به این دلیل این دستگاه با نام دستگاه زباله سوز بیمارستانی نیز شناخته می شود.

زباله های بیمارستانی متنوع بوده و در چند دسته طبقه بندی می شود. پسماند های عفونی ، خون ها و اعضای جدا شده بدن ، جنین ، تیغ های جراحی شکسته ، شیشه های آمپول ، سر سوزن ، مواد دارویی خطرناک و تاریخ گذشته ، دارو های خطرناک فیلم رادیولوژی ، فشار سنج های شکسته شده ، پسماند های حاوی مواد رادیو اکتیو از جمله زباله های بیمارستانی هستند که باید به شکل صحیحی معدوم شوند. دستگاه زباله سوز بیمارستاتی باید به گونه ای انتخاب شود که توانایی سوزاندن تمامی موارد بیان شده را داشته باشد.

دستگاه زباله سوز خانگی

دستگاه زباله سوز خانگی با دستگاه های زباله سوز صنعتی که بحث کردیم کاملا متفاوت می باشد و فقط برای استفاده منازل ادارات و مکان های کوچک کاربرد دارد. این دستگاه بیشتر با نام دستگاه زباله محو کن شناخته می شود. دستگاه زباله محو کن خانگی برقی است و تمامی زباله های تر موجود در آشپز خانه را می تواند از بین ببرد. این دستگاه در کنار سینک ظرفشویی نصب می شود.

تمامی زباله های تر مانند باقیمانده غذا ، پوست میوه ، پسماند چای ، پسماند مرغ پاک شده و … در داخل این دستگاه ریخته شده و از بین خواهد رفت.  مزیت دستگاه زباله سوز خانگی این است که دیگر در آشپزخانه خبری از بوی بد زباله ها نیست و فقط زباله های جامد در سطل زباله انداخته می شوند. این دستگاه از جمع شدن حشرات موذی اطراف زباله های آشپزخانه جلوگیری کرده و جلوه ای زیبا به آشپزخانه می بخشد. اگر از مدل های استاندارد دستگاه زباله سوز خانگی خریداری کنید ، سیستم دارای صدای بسیار کمی خواهد بود .

مزایای دستگاه زباله سوزی

 • با جداسازی زباله ها و سوزاندن مواد فلزی و پلاستیکی به صورت جداگانه می توان پسماند زباله ها را بازیافت کرد.
 • خمیر و خاکستر بازمانده از سوختن زباله ها حجم بسیار کمتری داشته و راحتتر می توان دفن کرد.
 • دفن کردن زباله ها به روش عادی نیاز به مساحت بسیار زیادی از زمین داشته و برای محیط زبیست مضر است. ولی مواد جامد بجا مانده از دستگاه زباله سوز برای معدوم شدن نیاز به فضای کمتری دارد. (دستگاه زباله سوز حجم زباله ها را حدود ۹۰ درصد کاهش می دهد.)
 • می توان از حرارت و گاز های حاصل از سوختن زباله ها در دیگ های بخار جهت تولید انرژی استفاده کرد.
 • از لحاظ بهداشتی استفاده از دستگاه زباله سوز بهترین گزینه جهت معدوم سازی آن است.
 • تولید برق با استفاده از دستگاه زباله سوز

معایب دستگاه زباله سوزی

 • یکی از معایب اصلی دستگاه زباله سوزی هزینه اولیه نسبتا زیاد جهت خرید دستگاه می باشد.
 • هزینه های تعمیر و نگهداری دستگاه زباله سوزی بالاست.
 • گاز های حاصل از احتراق زباله ها در بسیاری از موارد برای محیط زیست خطرناک می باشد.  به این دلیل باید در داخل دستگاه زباله سوز از دستگاه تصفیه هوا استفاده کرد. این مورد خود شامل هزینه های زیادی برای مالکان دستگاه زباله سوز خواهد بود.
 • برای دفع مواد رادیو اکتیو باید دقت کرد دستگاه زباله سوز به تکنولوژی مورد نظر مجهز باشد. بسیاری از این دستگاه ها توانایی از بین بردن مواد رادیو اکتیو را ندارند.
 • بو و دود ایجاد شده توسط دستگاه زباله سوز معمولا آزار دهنده می باشد.
 • نیاز به افراد متخصص جهت استفاده از دستگاه زباله سوز

دستگاه زباله سوز و تولید برق

اولین دستگاه زباله سوز در سال ۱۸۷۴ تولید شد و از آن زمان تولید مدل های مختلف دستگاه زباله سوز و استفاده از انرژی حرارتی حاصل از سوختن زیباه ها مورد توجه قرار گرفت. مدل های مختلفی از دستگاه زباله سوز وجود دارند و هر کدام با روش های خاصی اقدام به سواندن زباله ها می کنند. زمانی که زباله ها در داخل دستگاه سوزانده می شوند انرژی حرارتی بسیار زیادی تولید می شود. از این انرژی می توان در دیگ های بخار جهت تامین انرژی حرارتی و گرمایی استفاده کرد. از طرف دیگر می توان در تولید برق برای تامین انرژی اولیه جهت کار کردن توربین ها از این انرژی استفاده کرده و برق مورد نیاز را تامین کرد.

قیمت دستگاه زباله سوز

دستگاه زباله سوز مدل های مختلفی داشته و هر کدام با توجه به تکنولوژی که ساخته می شوند و شرکت های تولید کننده قیمت متفاوتی دارند. در این مقاله انواع دستگاه های زباله سوزی را بیان کردیم. علاوه بر مدل های آن هر کدام از این دستگاه اندازه های مختلفی داشته و ظرفیت های متفاوتی از زباله ها را در هر ساعت می توانند معدوم کنند. ظرفیت سوزاندن زباله ها از هر ۵ کیلوگرم در ساعت شروع شده و می تواند تا ۵ تن در ساعت نیز زباله ها بسوزاند. به این دلیل بازه قیمتی زیادی برای قیمت دستگاه زباله سوز وجود دارد.

هنگام خرید دستگاه زباله سوز حتما باید میزان تولید زباله های خود را در طول یک روز بدانید تا بتوانید دستگاه مناسب خریداری کنید. زیرا در صورت خرید دستگاه با ظرفیت بیشتر و یا کمتر با مشکل مواجه خواهید شد‌ . زیرا باید طوری تنظیم گردد که از جمع شدن زباله ها جلوگیری شده و زباله ها به صورت منظم سوزانده شوند. قیمت دستگاه زباله سوز به برند محصول ، کشور سازنده ، قدرت موتور ، توانایی سوزاندن انواع زباله ها ، دمایی که در کوره ها و مخازن فراهم می کند و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد.

قسمت نظرات :
 1. avatar هندی پور

  سلام
  جهت بیمارستانی در بصره عراق نیاز به دستگاه زباله سوزبیمارستانی داریم . اگر مقدور است مشخصات و ظرفیت دستگاههای خود را به ما علام کنید . باتشکر

  • avatar وین طب

   با سلام لطفا با کارشناسان شرکت تماس حاصل بفرمایید

 2. avatar گل روحانی

  قیمت دستگاه زباله سوز بیمارستانی و خانگی چقدره؟؟

 3. avatar گلی ر

  سلام میخواستم قیمت این دستگاه زباله سوز رو بدونم،و آیا برای یک روستای ۵۰۰ نفره مناسبه؟؟

  • avatar وین طب

   با سلام با توجه به عملکرد و کارایی متفاوت هست باید با شرکت تماس بگیرید

برای ما پیام بگزارید :