ترمومتر – قیمت ترمومتر پزشکی دیجیتال

ترمومتر به زبان ساده ابزاری برای سنجش دما می باشد . حال ممکن است بخواهیم دمای بدن را اندازه گیری کنیم و یا دمای سردخانه و یا کوره های صنعتی. در هر صورت ، زمانی که بخواهیم دمای یک مکان و یا جسم را اندازه گیری کنیم باید از یک ترمومتر استفاده کنیم. ترمومتر ها در دو گروه کلی طبقه بندی می شوند. ترمومتر پزشکی و ترمومتر صنعتی. در ادامه به بررسی کاربردهای این دو نوع ترمومتر خواهیم خواهیم پرداخت.

ترمومتر پزشکی چیست؟

ترمومتر پزشکی یکی از تجهیزات پزشکی می باشد که برای اندازه گیری دمای بدن استفاده می شود. این دستگاه در مدل ها و برند های گوناگون وجود دارد و از تجهیزات پزشکی ضروری هر بیمارستان و مرکز درمانی می باشد. نحوه سنجش دمای بدن با توجه به نوع ترمومتر پزشکی متفاوت است ، و طریقه استفاده از هر مدل آن متفاوت می باشد.

ترمومتر پزشکی

انواع ترمومتر پزشکی

در کل ترمومتر پزشکی را می توان در چهار دسته طبقه بندی کرد:

 • ترمومتر جیوه ای
 • ترمومتر پلاستیکی
 • ترمومتر دیجیتالی
 • ترمومتر لیزری

 در ادامه انواع آنها را بیان کرده و به بیان مختصری از هر کدام می پردازیم.

ترمومتر جیوه ای

ترمومتر جیوه ای شامل یک شیشه و مایع جیوه داخل آن می باشد. جیوه به محض تغییر دما سریعاً تغییر حجم می دهد. به این دلیل در تمرمومتر های شیشه ای از جیوه استفاده می شود. جیوه ماده ای سمی بوده و اگر در دهان فرد شکسته شود خطر مرگ برای فرد دارد. در کشور های اروپایی استفاده از دماسنج جیوه ای ، به دلیل سمی بودن جیوه ، ممنوع می باشد. اما این ترمومتر یکی از راحت ترین ابزار سنجش دمای بدن می باشد و استفاده از آن بسیار راحت است.

مطلب پیشنهادی : پالس اکسیمتر

ترمومتر پلاستیکی

ترمومتر پلاستیکی همان طور که از نامش پیداست ، یک نوار پلاستیکی می باشد که بر روی پیشانی فرد قرار داده می شود و در صورت وجود تب در بیمار می توان آن را تشخیص داد. ترمومتر پلاستیکی به دلیل دقت پایین آن در بیمارستان ها استفاده نشده و فقط کاربرد خانگی دارد.

ترمومتر دیجیتالی

ترمومتر دیجیتالی خود دارای سه مدل بوده و نحوه استفاده از هر کدام نیز متفاوت است.

 • ترمومتر دیجیتالی لمسی
 • ترمومتر دیجیتالی گوشی
 • ترمومتر دیجیتالی لیزری (غیر لمسی)
قیمت ترمومتر دیجیتالی

ترمومتر دیجیتالی لمسی

برای استفاده از این ترمومتر باید آن را در تماس با بدن قرار داده و سپس دمای بدن در صفحه نمایش دیجیتالی آن نشان داده خواهد شد. برای استفاده از ترمومتر دیجیتالی لمسی باید سطح تماس آن را کاملاً ضد عفونی کرده و سپس از آن استفاده کرد. همچنین ۵ دقیقه قبل از استفاده از این ترمومتر ، باید چیزی نخورد . چون ممکن است باعث محاسبه اشتباه دستگاه شود. ترمومتر دیجیتالی لمسی برای مواقعی که فرد دچار بیماری واگیر دار است، اصلاً مناسب نبوده و بهتر است از مدل غیر لمسی ترمومتر استفاده کرد که در ادامه بیان خواهیم کرد. مثلاً برای بیماران مبتلا به کرونا استفاده از ترمومتر دیجیتالی لمسی اصلاً توصیه نمی شود.

ترمومتر

ترمومتر دیجیتالی گوشی

این نوع ترمومتر نسبت به بقیه ترمومتر ها از دقت بسیار بالایی برخوردار می باشد. ترمومتر دیجیتال گوشی از اشعه مادون قرمز جهت سنجش دمای بدن استفاده می کند. برای استفاده از آن نوک ترمومتر را در کانال گوش قرار داده و در عرض کسری از ثانیه می توان دمای بدن را مشاهده کرد. این مدل ترمومتر در اکثر بیمارستان ها ، مطب ها و مراکز درمانی استفاده می شود  زیرادقت بسیار بالایی دارد.

ترمومتر دیجیتالی لیزری (غیر لمسی)

این مدل ترمومتر با نام ترمومتر تفنگی نیز شناخته می شوند. ترمومتر دیجیتالی لیزری از اشعه مادون قرمز برای سنجش دمای بدن استفاده می کند. برای استفاده از آن ، آن را با فاصله چند سانتی متر از پیشانی فرد گرفته و در عرض چند ثانیه دمای بدن را در صفحه نمایش دیجیتالی دستگاه نمایش می دهد.

ترمومتر لیزری

ترمومتر لیزری با توجه به اینکه برای سنجش دمای بدن نیاز به تماس با بدن ندارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اولین بار این ترمومتر در کشور چین برای غربالگری بیماران کرونایی مورد استفاده قرار گرفت. زیرا در ترمومتر های دیگر ، باید جهت سنجش دمای بدن ، تب سنج با بدن در تماس باشد و این خود می تواند یکی از عوامل انتقال ویروس های واگیردار مثل کرونا باشد.

آموزش کار با ترمومتر لیزری

ظاهر ترمومتر لیزری معمولاً مانند تفنگ بوده و می توان از دسته آن گرفت و آن را مقابل پیشانی فردی که می خواهیم دمای بدن او را محاسبه کنیم ، قرار می دهیم. دمای بدن فرد در عرض چند ثانیه روی صفحه نمایش ترمومتر نشان داده می شود. بر روی ترمومتر لیزری یک چراغ وجود دارد ، در صورتی که دمای بدن فرد از حالت نرمال بالتر باشد ،

ترمومتر وین طب

و یا به اصطلاح فرد تب داشته باشد، رنگ لامپ روی ترمومتر لیزری به رنگ قرمز در خواهد آمد و صدای بوق از دستگاه شنیده خواهد شد‌ ولی در صورتی که دمای بدن فرد نرمال باشد ، رنگ چراغ سبز خواهد شد. استفاده از این دستگاه بسیار راحت بوده و به راحتی توسط کلیه افراد قابل استفاده می باشد.

محصول کاربردی تجهیزات آزمایشگاهی را بشناسید : سانتریفیوژ

سنجش دمای بدن بدون نیاز تماس دستگاه بر محبوبیت آن افزوده است. زیرا در این روزها که هنوز کرونا در جامعه ما جولان می دهد ، استفاده از ترمومتر لیزری بهترین گزینه جهت سنجش دمای بدن بیماران می باشد. فواید استفاده از آن و نیز راحتی استفاده باعث شده است بیمارستان ها در حال جایگزین کردن این مدل ترمومتر  با مدل های قدیمی  مخصوصاً لمسی باشند. این دستگاه جهت کار کردن نیازمتد باتری بوده و بدون آن قادر به سنجش دمای بدن نمی باشد. علاوه بر ترمومتر پزشکی ، نوع دیگری از ترمومتر نیز وجود دارد که ترمومتر صنعتی نامیده می شود.

ترمومتر صنعتی چیست؟

ترمومتر صنعتی همانطور که از نامش پیداست ، در  صنایعی که نیازمند سنجش دمای یک محیط خاص می باشیم ، از آن استفاده می کنیم. معمولاً در مکانی که قصد سنجش دمای آن را داریم، مانند کوره ها و یخچال های صنعتی ، یک ترمومتر بر روی آن نصب شده و کارکنان پیوسته آن را مشاهده کرده و دما را بررسی می کنند.

ترمومتر صنعتی

ترمومتر صنعتی خود دارای سه نوع می باشد:

 • ترمومتر صنعتی آنالوگ
 • ترمومتر صنعتی دیجیتالی
 • ترمومتر صنعتی لیزری

ترمومتر صنعتی آنالوگ

ظاهر این نوع ترمومتر شبیه ساعت بوده و دارای عقربه داخل آن می باشد. برای استفاده از ترمومتر صنعتی آنالوگ باید ترمومتر در تماس با مکانی باشد که قرار است دمای آن سنجیده شود ، جهت استفاده از آن از یک سنسور حرارتی مانند ترموکوپل استفاده می شود. با به وجود آمدن ترمومتر صنعتی دیجیتال ، مدل های آنالوگ جذابیت خود را از دست داده اند.

ترمومتر صنعتی دیجیتالی

این نوع ترمومتر نیز جهت کار کردن باید در تماس با مکان و یا جسمی باشد که قرار است دمای آن مورد محاسبه قرار گیرد. در مدل ترمومتر صنعتی دیجیتال نیز مانند مدل آنالوگ نیازمتد یک سنسور حرارتی می باشیم تا دمای مورد نظر را اندازه گیری کنیم.

ترمومتر چیست

ترمومتر صنعتی لیزری

این نوع ترمومتر برای سنجش دمای محیط های صنعتی مانند داخل کوره ها ، آون ها و … استفاده می شود. در ترمومتر صنعتی لیزری نیاز به تماس دستگاه با کوره ها و … نبوده و می توان ترمومتر صنعتی لیزری را در فاصله چند سانتی متری از مکان و یا جسم مورد نظر گرفت و در عرض چند ثانیه دما را مشاهده کرد. ترمومتر های صنعتی لیزری قابلیت سنجش دما تا ۵۰۰ درجه سانتی گراد را دارا می باشند. استفاده از این مدل بسیار راحت و کاربردی بوده و می توان برای مراکز صنعتی یک ترمومتر لیزری خریداری کرده و در قسمت های مختلف از آن استفاده کرد و نیازمند نصب چندین ترمومتر در قسمت های مختلف مرکز که نیازمتد سنجش دمای آن هستیم ، نمی باشیم.

قیمت خرید ترمومترچقدر است ؟

قیمت ترمومتر ها به عوامل بسیار زیادی وابسته است‌ . از جمله این عوامل می توان به نوع دستگاه و نیز کشور سازنده آن اشاره کرد. طبیعی است که ترمومتر وارداتی نسبت به تولید داخل قیمت بالاتری دارد. از طرفی ترمومتر های صنعتی نسبت به ترمومترهای پزشکی ، قیمت بالاتری دارند، زیرا هم محدوده سنجش دمای آنها بالاتر است و هم دقت آنها نیز بیشتر می باشد.

قیمت ترمومتر ممکن است با توجه به شرایطی متفاوت باشد. مثلاً در ترمومتر لیزری هر چه دقت دستگاه بیشتر بوده و ترمدمتر در فاصله دورتری بتواند دمای مورد نظر را بسنجد قیمت دستگاه بالاتر می رود. علاوه بر همه این موارد یکی از عوامل مهم دیگر که بر قیمت محصول تاثیر  زیادی دارد ، انتخاب شرکت مناسب برای خرید ترمومتر می باشد. شرکت وین طب با ارائه محصولات با بالاترین کیفیت و قیمت مناسب همچنان در زمینه عرضه انواع تجهیزات پزشکی پیشتاز می باشد.

اتوکلاو را بیشتر بشناسید.

خرید ترمومتر

هنگام خرید ترمومتر باید از قبل اطلاعات کافی در مورد ترمومتر و انواع آن را کسب کرده و بعد با توجه به نیاز خود اقدام به خرید دستگاه مورد نظر کنید. بهتر از قبل از خرید نیاز خود را مشخص کرده و برانید دستگاه را برای چه مکانی و چه مصارفی نیاز دارید. ترمومتر دارای انواع متنوعی می باشد. و هنگام‌ خرید باید متناسب با نیاز خود دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید.

امروزه بهترین روش خرید محصولات ، خرید بدون واسطه و مستقیم از سایت شرکت می باشد. جهت هماهنگی و گرفتن مشاوره در خصوص انتخاب بهترین مدل ترمومتر و با قیمت مناسب می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

قسمت نظرات :
 1. avatar لیلا کوشکی

  سلام . مدیر مدرسه هستم . یه تب سنج لیزری و یه دستگاه ضدعفونی دست لیزری با کیفیت خوب می‌خوام لطفا عکس و مشخصات و قیمت بدید انتخاب کنم …

  • avatar وین طب

   با سلام مشخات و قیمتها براتون تو واتساپ ارسال شد

 2. avatar احسان محمودی

  سلام وقت بخیر .
  لطفا یه ترمومتر لیزری و یک ترازوی دیجیتال (وزن کشی) با کیفیت و دوام خوب می‌خوام لطفا پیگیری بفرمایید

  • avatar وین طب

   با سلام تو واتساپ پیام بدید

برای ما پیام بگزارید :