اسپکتروفتومتر – قیمت دستگاه اسپکتروفتومتر

نگاهی جامع و دقیق به اسپکتروفتومتر

شاید در برخورد اول با دستگاه اسپکتروفتومتر ( spectrophotometer ) ، آن را شبیه یک دستگاهی ببینید که بیشتر در فیلم‌های علمی و تخیلی وجود دارد! ولی اینطور نیست. در حقیقت این دستگاه قدرتمند باعث بهبود شرایط شده است. امروز در این مقاله قصد داریم نگاهی دقیق به چیستی اسپکتروفتومتر بیندازیم و با کارکرد آن آشنا شویم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

اسپکتروفتومتر چیست

اسپکتروفتومتر دستگاهی است که به صورت کاملا دقیق و حرفه‌ای ، انرژی الکترومغناطیسی را در طول موج های مشخصی از نورها اندازه گیری و بررسی می‌کند. کلمه اسپکتروفتومتر از دو قسمت: spectrometer یعنی طیف سنج و photometer یعنی نورسنج تشکیل شده است.

اسپکتروفتومتر چیست

طیف سنج: از یک عدسی برای ارسال یک پرتو مستقیم نور به منشور استفاده می کند که قادر است موج های جداگانه را با طول موج‌های مشخصی فیلتر کند و بعد به سمت نورسنج منتقل کند.

نورسنج: این قسمت از دستگاه شامل تعدادی فوتون های جذب کننده است که پس از اندازه گیری دقیق، آن را روی صفحه نمایش دیجیتال ارسال می‌کند و قابلیت مشاهده دارد.

دستگاه اسپکتروفتومتر میزان بازتاب یا جذب یک ماده معین با نور را تعیین می‌کند. شاید فکر کنید این دستگاه یک محصول را مات یا به رنگ آبی و قرمز درمی‌آورد و سپس آن را توصیف می‌کند ولی اینطور نیست و اسپکتروفتومتر وظیفه کنترل کیفیت، طراحی محصول و تحقیقات بیوشیمیایی را بر عهده دارد.

به صورت کاملا مختصر باید گفت دستگاه اسپکتروفتومتر وظیفه جذب نور را در یک ماده بررسی می‌کند؛ البته اگر ماده حالت مایع داشته باشد باید بر اساس غلظت مایع آن را اندازه گیری کرد.

پیشنهاد به شما : کدورت سنج

از مزیت این دستگاه می‌توان به نمایش نتایج قطعی و واضح اشاره کرد. اسپکتروفتومتر با اندازه گیری رنگ و تفاوت گذاشتن بر رنگ می‌تواند تفاسیر دقیق و اندازه گیری دقیق تری را ارائه دهد. بسیاری از انسان‌ها به دلیل کور رنگی را خستگی چشم قادر به تشخیص دقیق رنگ نیستند که این دستگاه همه چی را به طور کامل روی صفحه نمایش دیجیتال نمایش می‌دهد.

دستگاه اسپکتروفتومتر

دستگاه اسپکتروفتومتر از چند قسمت مختلف تشکیل شده است که در ادامه به توضیح هر کدام می‌پردازیم.

خرید اسپکتوفتومتر

۱. لامپ اسپکتروفتومتر

اندازه گیری طول موج نورها با کمک لامپ های تعبیه شده در این دستگاه صورت می‌گیرد که قادر به تولید انرژی تشعشعی هستند.

۲. مونوکروماتور

وظیفه این قسمت تبدیل انرژی و نور لامپ به پرتو تک رنگ است که آن را به کمک منشور خاص دستگاه انجام می‌دهد و سپس آن را به قسمت بعدی انتقال می‌دهد.

۳. سیستم کنترل ولتاژ

احیانا اگر ولتاژ برق ورودی به دستگاه با نوسان همراه شد و نور لامپ تغییر کرد این قسما وظیفه تنظیم دقیق ولتاژ را دارد تا لامپ آسیب نبیند.

۴. هرم منشوری

این قسمت به شیشه‌هایی با لبه تیز و به شکل هرمی هستند که به صورت منشور در دستگاه تعبیه می‌شود. وظیفه این بخش تجزیه نور است.

۵. نمایش دهنده

این قسمت وظیفه تبدیل انرژی نورانی را به الکتریکی دارد و سپس میزان حساسیت نور را به نمایش در می آورد.

نحوه کار اسپکتروفتومتر

روش اصلی عملکرد اسپکتروفتومتر بر اساس جذب فوتون است. مقادیر بالاتر فوتون با شدت نور بیشتر مطابقت دارد. به تصویر زیر دقت کنید :

کاربرد اسپکتروفتومتر

شاید از کلاس شیمی به یاد داشته باشید که نور شکلی از تابش الکترومغناطیسی است، مانند امواج مایکروویو و پرتوهای گاما. وقتی در مورد طیف نور صحبت می‌کنیم، در مورد طیفی از انرژی صحبت می‌کنیم، جایی که سطوح مختلف انرژی آنچه را که ما به عنوان رنگ های مختلف درک می‌کنیم ایجاد می‌کند. رنگ‌های رنگین کمان از پیشرفت انرژی پیروی می‌کنند که قرمز کمترین و بنفش بالاترین آن است.

محصول پیشنهادی به شما : ژرمیناتور

از نظر مواد، نمونه ای که تمام نور مرئی را جذب می‌کند و چیزی را منعکس نمی‌کند سیاه به نظر می‌رسد، در حالی که ماده ای که برعکس عمل می‌کند سفید به نظر می‌رسد. در بین این دو، موادی هستند که انرژی های خاصی از نور را منعکس می کنند و انرژی های دیگر را جذب می کنند و رنگ های خاصی را نشان می دهند.

با بازگشت به اسپکتروفتومتر، این ابزار اساساً یک نور شمار کالیبره شده است.

اسپکتروفتومتر به کمک امواج فرابنفش و مرئی شروع به اندازه‌گیری غلظت می‌کند و محدوده آن از ۱۹۰ تا ۱۱۰۰ نانومتر است.

دستگاه اسپکتروفتومتر

کاربرد اسپکتروفتومتر

کاربرد اسپکتروفتومتر را می‌توان برای اندازه گیری کمی و کیفی انواع ترکیبات معدنی، یون‌ها، مواد آلی دانست. میزان تعیین غلظت مواد اندازه گیری آزمایشگاه‌ها مثل فعالیت انواع آنزیم، کلسترول خون، تری گلیسیرید خون، قند خون و اوره را نیز بر عهده دارد.

این دستگاه به طور کلی در آزمایشگاه های مختلف مثل آزمایشگاه‌های شیمی و کشاورزی و پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نگاه جزیی کاربرد اسپکتروفتومتر به این صورت است:

۱. بررسی انواع نوشیدنی‌ها

با این دستگاه کیفیت رنگ بسیاری از نوشیدنی‌ها مثل نوشابه و آب میوه‌ها تعیین می‌شود تا اعتماد مشتریان بیشتر جلب شود.

۲. صنعت داروسازی

رنگ قرص‌ها یکی از بخش‌های مهم آن به شمار می‌رد و ممکن است تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد آن نگذارید! ولی افراد جذب رنگ قرص‌ها می‌شوند و به همین دلیل تولیدکنندگان حساسیت‌های زیادی روی آن‌ها اعمال می‌کنند.

دستگاه اسپکتروفتومتر باعث شناسایی رنگ هر برند می‌شود و به همین دلیل قادر به شناسایی داروهای تقلبی است.

قیمت اسپکتروفتومتر

۳. محصولات ساختمانی

رنگ در محصولات ساختمانی نیز بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل پیمانکارها ظرافت خاصی به خرج می‌دهند. بسیاری از مواد با رنگ می‌توانند خاصیت خود را از دست بدهند به عنوان نمونه، فلز آنودایز شده از لایه ای از اکسید طبیعی می‌تواند باعث افزایش میزان چسبندگی شود. این دستگاه می‌تواند شروع به تجزیه و تحلیل این موارد کند.

۴. مواد شیمیایی

مواد شیمیایی باید بسیار تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشند و اطمینان مشتریان را به خود جلب کند. ایت دستگاه قادر است ترکیبات مواد شیمیایی را شناسایی کند.

۵. صنعت غذایی

تولید غذا با کمک روش طیف سنجی بسیار رایج است. ارزیابی انواع میوه، ارزیای رنگ انواع نان با این دستگاه بسیار راحت است.

قیمت دستگاه اسپکتروفتومتر

قیمت انواع دستگاه اسپکتروفتومتر بر اساس پارامترهایی مثل نوع برند داخلی یا خارجی و میزان اندازه گیری آن بسیار متغیر است. شما می‌توانید برای اطلاعات دقیق و دریافت کاتالوگ دستگاه اسپکتروفتومتر مورد نظر با کارشناسان مربوطه تماس حاصل کنید.

پیشنهاد به شما : دستگاه آب مقطر گیری

سؤالات رایج و متداول درباره اسپکتروفتومتر

۱. پس از خرید دستگاه اسپکتروفتومتر به چه مواردی باید توجه کنیم؟

از مواردی که باید توجه کنید این است که حتما دستگاه را روی سطح صاف و بالاتر از زمین قرار دهید، نکته دیگر این است که دستگاه را نزدیک دستگاه‌های الکترومغناطیسی و امواج الکتریکی قرار ندهید چرا که باعث ایجاد خطا در آنالیز و بررسی‌ها می‌شود.

قیمت دستگاه اسپکتروفتومتر

حتما به هنگام راه اندازی دستگاه اسپکتروفتومتر آن را به محافظ برق و یو پی اس متصل کنید.

۲. لامپ اسپکتروفتومتر را می‌توان تمیز کرد؟

بله. شما می‌توانید هر ماه یک مرتبه لامپ اسپکتروفتومتر  را به کمک دستمال خشک تمیز کنید.

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم به بهترین شکل ممکن نگاهی دقیق و کلی به اسپکتروفتومتر بیندازیم و همه سؤالات شما را پاسخ دهیم. این مقاله را اگر دوست داشتید آن را برای اطرافیان خود نیز ارسال کنید.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید :

آیا تجربه استفاده از اسپکتروفتومتر را دارید؟ آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را با ما و مخاطبان ما به اشتراک بگذارید.

برای ما پیام بگزارید :