هود شیمیایی

هود شیمیایی و یا همان هود شیمی از تجهیزات آزمایشگاهی می باشد که از آن برای محافظت از پرسنل آزمایشگاه ، نمونه های آزمایشگاهی و نیز پاکسازی و میکروب زدایی هوای آزمایشگاه استفاده می شود. امروزه یکی از استاندارد های اصلی هر آزمایشگاهی داشتن یک هود شیمیایی مناسب می باشد. زیرا در آزمایشگاه ها معمولا آزمایش های متعددی انجام شده و هوای داخل آزمایشگاه به نوعی آلوده خواهد شد. پس باید این هوا به بیرون رانده شده و یه نوعی پاکسازی گردد.

هود شیمیایی با استفاده از فن های ساده و یا فن سانتریفیوژ هوای آلوده داخل آزمایشگاه را به بیرون هدایت و دفع می کند. و در صورت عدم امکان کانال کشی آزمایشگاه از فیلتر های کربن جهت دفع میکروب ها و … استفاده می کند. قدرت و کیفیت هود شیمی در درجه اول به قدرت فن و کارکرد آن بستگی دارد. هر چه آزمایشگاهتان بزرگتر باشد ، باید از هود ها با ابعاد بزرگتر ، و فن های با قدرت بیشتر استفاده کنید. اگر بنا بر تشخیص کارشناس یک هود شیمی جوابگوی نیاز آزمایشگاه نباشد ، از دو و یا تعداد بیشتری هود شیمیایی استفاده خواهد شد.

هود شیمیایی مدل های مختلفی دارد و در آزمایشگاه باید کارشناس آزمایشگاه تشخیص دهد که چه نوع هودی برای آزمایشگاه مورد نظر مناسب است. علاوه بر تهویه هوای آزمایشگاه نمونه های آزمایشگاهی زیادی هستند که برای ماندگاری بیشتر به هود شیمی نیاز دارند. و باید در مکان مخصوص و در مقابل فن ها و جریان هوای دستگاه قرار گیرند. تهویه ماسب هوا و عبور هوای پاک از میان نمونه ها از رشد میکروب و باکتری بر روی نمونه ها جلوگیری می کند.

خرید هود شیمیایی

مشخصات فنی هود آزمایشگاهی

مشخصات فنی هود آزمایشگاهی با توجه امکانات و تجهیزات آن مشخص خواهد شد. در ادامه موارد مهم از این ویژگی ها را بررسی خواهیم کرد.

ابعاد هود شیمیایی

یکی از موارد بسیار مهم که در مشخصات فنی هود آزمایشگاهی مورد توجه قرار می گیرد ، ابعاد هود شیمیایی می باشد. ابعاد هود شیمیایی در دو حالت ابعاد خارجی و داخلی مطرح می شود. هود شیمیایی معمولا در ۳ نوع یک نفره (عرض ۱۲۰ سانتی متری) ، دو نفره (۱۵۰ سانتی متری) و سه نفره (۱۸۰ سانتی متری) طراحی می گردد . اگر هود شیمی کمد دار باشد ، ارتفاع بیشتری داشته و در صورت کمد دار نبودن می توان آن را بر روی یک از میز های آزمایشگاه قرار داد. ارتفاع دستگاه حدود ۲ متر و ارتفاع داخلی دستگاه حدود ۱ متر می باشد. عمق داخلی دستگاه حدود ۶۰ سانتی متر عمق خارجی حدود ۸۰ سانتی متر می باشد. جنس بدنه از نوع فولاد بسیار مقاوم با رنگ الکترواستاتیک با ضخامت ۱٫۵ میلی متری می باشد.

جنس هود شیمی

جنس بدنه خارجی دستگاه از فولاد ضد زنگ بوده و بسیار مقاوم می باشد. جنس بدنه داخلی دستگاه از استیل بوده و در برابر انواع مواد شیمیایی بسیار مقاوم است. جنس کف محفظه از پلیمر بسیار مرغوب ، سرامیک ضد اسید و یا گرانیت می باشد.

فن سانتریفیوژ هود شیمیایی

فن سانتریفیوژ هود شیمیایی معمولا در دو برند می باشد. رزنبرگ آلمان و ندرمان سوئد. اغلب فن هایی که در سانتریفیوژ های هود شیمی مورد استفاده قرار می گیرند ، ۱۴۰۰rpm  و ۲۸۰۰ rpm می باشند. فن سانتریفیوژ رزنبرگ آلمان از نوع سه فاز بوده و بدنه حلزونی شکل و بسیار سبک از جنس پلی پروپیلن دارد. صدای این نوع فن بسیار پایین است.

از دست ندید

مطلب یشنهادی : هود لامینار

فن های تدرمان سوئد نیز با پره آلومینیومی و نیز بدنه فولادی مقاومت بسیار خوبی در برای مواد شیمیایی دارند. قدرن مکش این نوع فن ها بسیار بالاست. و در مقابل فن همیشه یک گارد محافظت نصب می شود. زیرا به دلیل قدرت بسیار بالای آن امکان مکش اعضای بدن به داخل آن وجود دارد.

هود شیمی

تجهیزات جانبی هود شیمیایی

 • درب شیشه ای ضد انفجار و ضد اسید
 • شیر آب و شیر گاز  و سینک استیل مقاوم در برابر انواع خوردگی ها
 • شیشه پلکسی گلس همراه با وزنه تعادلی
 • یک عدد کابین و کمد جهت نگهداری وسایل آزمایشگاهی

قیمت هود شیمیایی آزمایشگاهی

قیمت هود شیمیایی آزمایشگاهی به ابعاد ، جنس دستگاه ، نوع سانتریفیوژ ، برند ، مدل و نوع سانتریفیوژ بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت این محصول با شماره هایی که در سایت قرار داده ایم تماس بگیرید. هود شیمیایی ایرانی نیز در بازار موجود بوده و با قیمت مناسب تری در اختیار مشتریان قرار داده می شود.

هود شیمیایی ایرانی نیز کیفیت لازم را داشته و با بهترین امکانات عرضه می گردد. البته هنگام ساخت ممکن است از تجهیرات اروپایی مانند سانتریفیوژ با برند خارجی استفاده گردد. به این دلیل قیمت هود شیمیایی آزمایشگاهی به قیمت ارز وابسته بوده و با نوسانات ارز تعییر خواهد کرد.

قیمت هود شیمایی

مدل هود شیمیایی

هود شیمیایی در سایز ها و مدل های مختلفی وجود دارد. ولی در حالت کلی هود شیمیایی در دو مدل کلی ساخته می شود. و با توجه به نیاز آزمایشگاه و نظر کارشناس باید مدل مناسبی از هود انتخاب شده و برای آزمایشگاه خریداری گردد. مدل هود شیمیایی برای مسئول آزمایشگاه اهمیت زیادی دارد. زیرا مدل انتخاب انتخاب شده هم باید کارایی کافی داشته باشد و هم از لحاظ قیمت و مکان قرار گیری متناسب باشد. در اداه دو مدل هود شیمیایی را بیان و معرفی می کنیم.

 • هود شیمیایی کانال دار
 • هود شیمیایی بدون کانال

هود شیمیایی کانال دار

در هود شیمیایی کانال دار ، باید هوای آزمایشگاه که با فن ها مکیده شده است ، به بیرون هدایت گردد. برای هدایت هوا به بیرون از کانال استفاده می شود. زمانی که قرار است یک هود شیمیایی کانال دار برای آزمایشگاه خریداری گردد ، باید قسمتی از آزمایشگاه که قرار است هود شیمی در آن مکان قرار گیرد ، کانال کشی شده و به سمت بیرون و هوای آزاد هدایت گردد.

در آزمایشگاه هایی که با مواد شیمیایی و سمی سر و کار باشد و نیز وجود بخار های شیمیایی و سمی در فضای آزمایشگاه زیاد است ، از هود شیمیایی ‌کانال دار استفاده می شود. در اکثر آزمایشگاه هایی که امکان انجام کانال کشی در ساختمان آزمایشگاه وجود دارد ، توصیه می شود از این مدل در محیط آزمایشگاه استفاده شود.

هود شیمیایی بدون کانال

در هود شیمیایی بدون‌ کانال نیازی به کانال و کانال کشی ساختمان آزمایشگاه نمی باشد. در هود شیمی بی کانال از فیلتر کربن برای جذب گاز ها و بخار های شیمیایی استفاده می گردد. هنگام خرید هود آزمایشگاهی همیشه در بین کاربران این سوال وجود دارد که آیا هود شیمیایی بی کانال توانایی کافی برلی جذب تمامی بخار های سمی موجود در هوا را دارد یا خیر. برای جواب این سوال ابتدا باید مشخص کنید میزان‌تولید گاز ها و بخار ها در آزمایشگاه شما چقدر است؟

اگر در آزمایشگاه خود از مواد سمی و … استفاده می کنید ، بهتر است از هود شیمیایی کانال دار استفاده کنید. یکی از مزایای اصلی هود شیمی بدون کانال این است که کم هزینه تر می باشد. زیرا نیازی به هزینه کانال کشی فضای داخلی آزمایشگاه ندارد. البته هنگام خرید هود شیمیایی بدون کانال باید به کیفیت و قدرت فیلتر های کربن داخل دستگاه توجه شود. فیلتر ها باید به موقع و دقیقا در زمان سر رسید هایشان تعویض گردند.

انواع هود شیمی

هود شیمی را می توان بر اساس جنس بدنه و ظاهر دستگاه به چهار دسته تقسیم کرد :

 • هود شیمی استیل
 • هود شیمی PVC
 • هود شیمی MDF
 • هود شیمی فلزی

هود شیمی استیل

هود شیمی استیل از استیل ساخته می شود. استیل خنثی و ضد زنگ بوده و با مواد شیمیایی ترکیب نمی شود. و در برابر رطوبت ، بخار آب و سایر گاز های سمی بسیار مقاوم است. در صورت ریختن مواد شیمیایی بر روی آن به راحتی قابل شستشو و پاکسازی می باشد. زمانی که آزمایشات با مواد اسیدی ضریب بالا انجام می دهیم و نیز تولید بخار های سمی و رطوبت بالا باشد ، از هود شیمی استیل استفاده خواهد شد. نقطه ذوب استیل ۱۰۲۳ درجه سانتی گراد بوده و به راحتی می توان از آن برای انجام‌ آزمایش هایی که با حرارت و دما های بالا سرو کار دارند استفاده کرد.

هود شیمی PVC

هود شیمی PVC  از بدنه  PVC ساخته می شود. پی وی سی پلیمر ترموپلاستیک است که سخت و مقاوم است. این نوع هود شیمی ، ضد ضربه ، مقاوم در برابر حرارت و آتش ، ضد آب ،  وزن کم ، قابل شستشو و ضد خوردگی است. از این نوع هود شیمی زمانی که مواد شیمیایی بخار های سمی و رطوبت بالا تولید می کنند ، استفاده می شود. زمانی که بخار های سمی و یا رطوبت بسیار بالا و زیاد باشد بهتر است از هود شیمی استیل استفاده گردد. پیشنهاد به شما : انکوباتور

هود شیمی MDF

هود شیمی MDF با بدنه ام دی اف ساخته می شود. و بیشتر در آزمایشگاه های عادی که با مواد شیمیایی عادی و مواد شیمیایی با بخار های سمی و اسیدی متوسط سر و کار باشد ، استفاده می شود.

هود شیمی فلزی

هود شیمی فلزی نیز با بدنه فلزی  و برای مصارف عادی استفاده می شود. هود شیمی فلزی و ام دی اف به دلیل قیمت مناسب و عمومیت کاربرد از پر مصرف ترین و پر کاربرد ترین هود های شیمی موجود در بازار هستند. البته محفظه داخلی اکثر هود های شیمیایی از استیل به دلیل پایداری و مقاومت بالا از استیل ساخته می شوند.

رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از هود شیمی

 • قبل از استفاده از هود شیمی اطمینان حاصل کنید کارکرد فن و سانتریفیوژ صحیح است.
 • از قرار دادن وسایل زیاد و شلوغی در مقابل دریچه دستگاه خودداری کنید. زیرا شلوعی زیاد از گردش صحیح هوا جلوگیری کرده و ممکن است به خوبی تهویه نشود.
 • قبل از استفاده فضای داخلی دستگاه با پرکلریک اسید شستشو دهید.
 • هنگام اتصال به پریز برق بهتر است از محافظ الکتریکی استفاده گردد.
 • هنگام استفاده از هود شیمیایی بهتر است شیشه را در حالت استاندارد آن قرار دهید.

خرید هود شیمیایی

هنگام خرید هود شیمیایی باید نکات مهمی را مد نظر قرار دهید. ابتدا باید مشخص کنید در آزمایشگاه شما چه میزان بخارات سمی و چه میزان آلودگی تولید می شود . هود شیمی که خریداری می کنید ، باید توانایی پاک سازی محیط آزمایشگاه شما را داشته باشد. در این گونه موارد حتما باید به قدرت فن توجه شود. فضای آزمایشگاه باید در نظر گرفته شود. در مواردی که میزان‌ آلودگی کمتر است و امکان کانال کشی وجود ندارد ، بهتر است هود شیمیایی بی کانال خریداری گردد و باید به قدرت فیلتر های کربن دستگاه نیز توجه زیادی شود. مطلب پیشنهادی : دستگاه کدورت سنج

برای خرید هود شیمیایی مواردی از قبیل برند دستگاه ، ابعاد و سایر تحهیزات آن اهمیت خاصی دارد و به نوع آزمایشگاع و انتظاراتی که از هود شیمی انتظار می رود بستگی دارد. برای خرید هود شیمیایی قیمت مناسب با کارشناسان ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان در خصوص انتخاب بهترین هود شیمی مناسب آزمایشگاهتان دریافت کنید.

هود شیمیایی ایرانی

هود شیمیایی توسط شرکت های تجهیزات پزشکی عرضه می گردد. این هود هم در برند های خارجی و هم در برند های ایرانی در بازار وجود دارد. هود شیمیایی ایرانی با بهترین کیفیت و امکاناتی مساوی با هود های خارجی در بازار عرضه می گردد. هود شیمیایی ایرانی نسبت به برند های خارجی قیمت مناسبی داشته و می توان آن را از شرکت های تجهیزات پزشکی خریداری کرد. هود های شیمیایی ایرانی تمامی مشخصات فنی بیان شده برای هود های آزمایشگاهی دارند و می توان با اطمینان خاطر از این محصول در آزمایشگاه های گوناگون استفاده کرد.

نمونه ویدیو ارسال هود شیمیایی و هود لامینار به مشتری محترم

قسمت نظرات :
 1. avatar سیداحمد تهامی

  سلام
  هود شیمیایی میخوام بایستی باهاتون مشورت کنم نمونه خاص لازم دارم
  ۰۹۱۳۱۴۰**** تهامی

  • avatar وین طب

   با سلان آقای تهامی همکارای ما با شما تماس گرفتند

 2. avatar محسن dhn'hvd

  با سلام و احترام .
  لطفا کاتالوک هودهای شیمیایی همراه با قیمت مربوط (جهت گروه علوم باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس) به شماره فکس ۰۲۱۴۸۲۹۲۵۴۰ و یا از طیق واتس آپ به شماره ۰۹۱۰۹۸۱۰۷۵۰ ارسال گردد. سپاسگزارم

برای ما پیام بگزارید :