گوشی پزشکی – قیمت و فروش انواع گوشی پزشکی mdf

گوشی پزشکی و یا همان استتوسکوپ stethoscope یکی از اصلی ترین و مهم ترین تجهیزات پزشکی می باشد. با استفاده از آن می توان صدا های داخلی بدن مانند صدای قلب ، ریه ها ، جریان خون ، روده ها را شنید. پزشکان برای تشخیص بیماری ها قسمت زنگوله ای گوشی پزشکی را که پرده دیافراگم بر روی آن نصب می باشد را در قسمت مورد نظر بدن قرار داده و با صدا هایی که از قلب ، ریه و … می شنوند ، بیماری فرد را تشخیص می دهند.

به زبان ساده می توان گفت گوشی پزشکی وسیله ای برای سمع می باشد و هر چه طراحی آن به گونه ای باشد که کیفیت صدای شنیده شده از بدن بیشتر باشد ، و نیز تعداد و تنوع صدا ها بیشتر باشد ، دستگاه کیفیت بالاتری دارد. جنس گوشی پزشکی از آلومینیوم و یا از استیل می باشد. جنس استیل به بدن بیمار خوب می چسبد ، می تواند به خوبی صدا را به گوش پزشک منتقل کند. به این دلیل گوشی هایی که از استیل ساخته می شوند ، کیفیت و حساسیت بالاتری نسبت به گوشی های از جنس آلومینیوم دارند. گوشی پزشکی از اجزای خاصی تشکیل شده است ، که در ادامه اجزای آن را بیان می کنیم.

گوشی پزشکی mdf

اجزای گوشی پزشکی

در کل می توان گفت گوشی پزشکی از سه جزء اصلی تشکیل شده است:

  • سر گوشی (سر زنگوله ای گوشی های پزشکی)
  • لوله (تیوب)
  • گوشی
اجزای گوشی پزشکی

سر گوشی

سر گوشی اصلی ترین قسمت گوشی است که روی بدن قرار می گیرد. و ارتعاشات بدن را به امواج صوتی تبدیل کرده و به گوشی ارسال می کند. ساختار اصلی سر گوشی دیافراگم می باشد‌ دیافراگم از جنس پلی اتیلن ساخته می شود یک طرف دیافراگم پرده داشته و پرده دیافراگم نامیده می شود و روی بدن بیمار جهت معاینه قرار می گیرد. طرف دیگر  یافراگم که پرده ندارد و هنگام معاینه پشت پرده قرار می گیرد ، بل نامیده می شود . هر چه بل عمیق تر باشد ، صدا های بم تر را بهتر دریافت می کند برای معاینه کودکان مناسب تر است.

لوله ( تیوب) گوشی پزشکی

ارتعاشاتی که از بدن بیمار دریافت شده در دیافراگم تبدیل به صوت شده و از طریق لوله پلاستیکی به گوشی ارسال می شوند. جنس این لوله ها باید از موادی تهیه شوند که کمترین اتلاف صوتی را داشته باشند تا صوت با بهترین کیفیت ممکن به گوش پزشک برسد. معمولاً شرکت های سازنده جنس لوله گوشی پزشکی را از PVC انتخاب می کنند. طول گوشی پزشکی حداکثر ۷۰ سانتی متر می باشد و بیش از این مقدار ساخته نمی شوند.

مطلب پیشنهادی به شما : فشارسنج

گوشی

صدایی که از دیافراگم وارد لوله می شود ، در نهایت به گوشی خواهد رسید. و پزشک از طریق گوشی به صدا گوش داده و بیماری فرد را تشخیص می دهد. جنس گوشی باید از لاستیک نرم انتخاب شود تا به راحتی در گوش پزشک قرار گرفته و صدا را به طور صحیح به گوش پزشک منتقل کند. برای تمیز کردن گوشی نیز بهتر است از الکل و یک پارچه تمیز استفاده شود و از شستن گوشی جداً خودداری کنید.

انواع گوشی پزشکی

انواع گوشی پزشکی

  • گوشی پزشکی تک سر
  • گوشی پزشکی دو سر
  • گوشی پزشکی دیجیتالی
  • گوشی پزشکی نوزاد

گوشی پزشکی تک سر

گوشی پزشکی تک سر معروف ترین مدل گوشی پزشکی در بازار و عموم مردم می باشد و بسیار پراستفاده بوده و در اکثر بیمارستان ها و مراکز درمانی از این مدل بسیار استفاده می شود. یک طرف سر گوشی دیافراگم بوده و طرف دیگر آن می تواند از جنس یک ماده سخت باشد. گوشی پزشکی تک سر توانایی شنیدن بسیاری از صداهای بدن که به پزشک در تشخیص بیماری کمک می کند ، را دارد.

گوشی پزشکی دو سر

این مدل کاملاً شبیه گوشی پزشکی تک سر بوده با این تفاوت که در سر گوشی یک طرف آن دارای دیاگرام جهت معاینه می باشد و در طرف دیگر سر گوشی یک بل (دیافراگم بدون پرده) وجود دارد که برای شنیدن صدا های بم از آن استفاده می شود. از این مدل برای معاینه کودکان استفاده می شود. معمولاً در بخش اورژانس بیمارستان ها که همه نوع مریض دارند، استفاده از گوشی پزشکی دو سر رایج است.

گوشی پزشکی دیجیتالی

گوشی پزشکی دیجتال

گوشی پزشکی دیجیتالی می تواند طول موج های صوتی را که از سرگوشی وارد لوله می شوند ، تا چند برابر قوی تر کرده و بعد وارد گوشی پزشک کند و دقت کار را بالاتر ببرد. این مدل گوشی پزشکی از سنسور های تقویت کننده جهت تقویت صوت استفاده می کند. از آنجا که قیمت این مدل ۵ برابر مدل غیر دیجیتال می باشد و همچنین تداخل صدایی آن باعث شد همچنان مدل های غیر دیجیتال مورد استقبال پزشکان می باشند.

سایر محصولات ما : تب سنج

گوشی پزشکی نوزاد

این مدل گوشی پزشکی صرفاً جهت استفاده نوزادان و کودکان طراحی شده است و می تواند صدا های ریز با ارتعاش کم را دریافت کرده و به گوشی پزشک منتقل کند. این مدل بیشتر توسط پزشک متخصص کودکان و نیز پزشکان زنان و زایمان جهت شنیدن صدای جنین در شکم مادر استفاده می شوند و در مراکز درمانی دیگر کاربرد چندانی ندارند.

قیمت گوشی پزشکی

قیمت گوشی پزشکی

گوشی پزشکی دارای مدل ها و برند های گوناگون می باشد. هر برند از این دستگاه نیز خود مدل های متفاوتی دارد. همین امر باعث متفاوت بودن قیمت گوشی پزشکی شده است. پزشکان جهت دقت بیشتر و تشخیص بهتر بیماری برای هر رده سنی از گوشی های متفاوتی استفاده می کنند. مخصوصاً گوشی پزشکی که برای نوزادان استفاده می شود ، متفاوت می باشد. پس بهتر است قبل از خرید با کارشناسان شرکت وین طب تماس گرفته و راهنمایی های لازم را در خصوص انتخاب برند مناسب با توجه به مکان و افرادی که قرار است مورد استفاده قرار گیرد، کسب کنید. این شرکت با حذف واسطه ها در خصوص خرید تجهیزات پزشکی توانسته است محصولات خود را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در بازار ارائه کند.

گوشی پزشکی در برند های گوناگونی در بازار وجود دارد. در این مقاله ۴ مورد از معروف ترین و پر استفاده ترین برند های گوشی پزشکی را بیان می کنیم.

گوشی پزشکی لیت من littmann

گوشی پزشکی لیت من از معروف ترین گوشی های معاینه در ایران و جهان می باشد. لیت من خود نیز دارای مدل های گوناگون بوده و بهترین آن لیت من مدل کلاسیک می باشد. این مدل گوشی معاینه دارای حساسیت صوتی بالایی بوده و در انواع تشخیص های پزشکی از آن استفاده می شود. سر گوشی (چست پیست) در این دستگاه دوطرفه بوده و دیافراگم آن هم قابل تنظیم است. دیافراگم در این دستگاه به آسانی قابل اتصال و نظافت می باشد. از ویژگی بارز گوشی پزشکی لیت من طراحی زیبا و جنس استیل آن می باشد. کشور سازنده این برند آمریکا می باشد.

محصول پرفروش : ترمومتر

گوشی پزشکی MDF یونیسف

این مدل نیز ساخت کشور آمریکا بوده و سبک و دقیق می باشد و در انواع تشخیص های پزشکی از آن استفاده می شود. این مدل بسیار مناسب برای کاربران دائمی از این وسیله مانند استفاده در کلینیک ها و مراکز درمانی می باشد. گوشی پزشکی MDF یونیسف برای سازمان ملل متحد طراحی شده است و نام یونیسف نیز از آن گرفته شده است. قسمت های فلزی این گوشی از جنس آلومینیوم بوده و دارای سر گوشی دو طرفه (دو سر) می باشد. و دیافراگم آن هم قابل تنظیم می باشد.

گوشی پزشکی ریشتر

گوشی پزشکی ریشتر

کیفیت انتقال صدای این گوشی بسیار بالا بوده و در سه مدل نوزاد ، کودکان و بزرگسال می باشد . گوشی پزشکی ریشتر تولید کشور آلمان بوده و از جنس آلومینیوم ساخته می شود. ویژگی دیگر این دستگاه این است که با طراحی خاص آن هنگام معاینه احساس سردی در بدن بیمار ایجاد نمی کند.

گوشی پزشکی بی ول b-well

این مدل نیز از دقت بالایی برخوردار بوده و طراحی آن بسیار زیبا می باشد. گوشی پزشکی بی ول تولید کشور سوئیس بوده و یک انتخاب خوب و مقرون به صرفه می باشد. با استفاده از این گوشی می توان صدا های حساس مانند سوفل قلب را نیز به راحتی شنید.

اکسیژن ساز

قسمت نظرات :
  1. avatar عاطفه شفیعی

    گوشی پزشکی سالم باشه و قیمتش رو میخوام بدونم

برای ما پیام بگزارید :