گلاوباکس – قیمت گلاوباکس آزمایشگاهی

گلاوباکس آزمایشگاهی چیست؟ گلاوباکس ( Laboratory Glove Box ) یکی از تجهیزات بسیار مهم آزمایشگاهی می باشد. در بسیاری از آزمایشگاه ها شرایطی پیش می آید که نیاز است آزمایش در محیطی کاملا ایزوله انجام شود. گلاوباکس آزمایشگاهی در واقع تامین کننده این محیط ایزوله است. بسیاری از آزمایش ها با مواد شیمیایی انجام می شود که با مولکول های هوا واکنش داده و اکسید می شوند. این موارد روند انجام آزمایش را با اختلال مواجه می کند. به این دلیل کاربران این آزمایش ها را در محیطی عاری از اکسیژن انجام می دهند.

از طرف دیگر آزمایش هایی وجود دارند که بر روی مواد سمی و خطرناک انجام می شوند. این آزمایش ها باید در محیط کنترل شده انجام شوند. به طوری هم کاربر و هم محیط آزمایشگاه از این مواد سمی محافظت شوند. کاربر فقط با استفاده از دستکش با نمونه ها تماس برقرار می کند. گلاوباکس دستگاهی است که تمامی این شرایط را فراهم می کند. به دلیل اینکه گلاوباکس اغلب در آزمایشگاه ها کاربرد دارد ، بیشتر با نام گلاوباکس آزمایشگاهی شناخته می شود.

گلاوباکس

گلاوباکس از یک محفظه تشکیل شده است. جنس محفظه از فولاد بسیار مقاوم و یا استیل و شیشه می باشد. پنجره روبرویی از جنس شیشه بوده و دو عدد سوراخ برای قرار گیری دستکش ها در آن وجود دارد. محفظه به گونه ای ساخته و درز گیری می شود که امکان انتقال هوا به بیرون و یا از بیرون به داخل دستگاه وجود ندارد. نمونه هایی که قرار است در داخل محفظه قرار گرفته و آزمایش شوند ، با استفاده از یک دریچه مخصوص به داخل محفظه انتقال می یابند.

اگر آزمایش به هوا و یا رطوبت حساس بوده و نیاز باشد محیط داخلی گلاوباکس عاری از اتم های اکسیژن باشد ، محفظه با شیر های ورودی از نیتروژن و آرگون پر خواهد شد. زمانی که کاربر می خواهد روی نمونه های داخل محفظه آزمایش انجام دهد ، دست های خود را داخل دستکش گلاوباکس برده و به آرامی وارد محفظه می کند. اگر این عمل به سرعت انجام شود ، ممکن است در اثر ورود یک باره دست ، فشاری زیاد به محفظه وارد شود.

قیمت گلاوباکس

برای اطلاع از قیمت گلاوباکس با کارشناسان ما تماس بگیرید. گلاوباکس در مدل ها ، با جنس های مختلف ، امکانات متنوع و در برند های گوناگونی تولید می گردد. به این دلیل رنج قیمت گلاوباکس متنوع بوده و به تمامی موارد بیان شده بستگی دارد. اگر گلاوباکس را برای آزمایشگاه هایی که آزمایش های حساس و مرتبط با مواد سمی در  داخل آن انجام خواهد شد ، خریداری می کنید ، بهتر است از مدل های پیشرفته که دارای امکانات زیادی هستند ، استفاده کنید.

هر چه امکانات دستگاه ، کیفیت و کارایی دستگاه بیشتر باشد ، قیمت Glave box افزایش پیدا خواهد کرد. قیمت گلاوباکس ساده نسبتا پایین بوده و در مواردی که حساسیت کار کم باشد ، یکی از پر استفاده ترین مدل ها خواهد بود. ( شوف بالن )

زمانی نیاز به انجام آزمایش در محیط های پر فشار و یا کم فشار می باشد ؛ این فشار توسط پمپ خلا و نیز گاز های ورودی تنظیم خواهد شد. محفظه گلاوباکس باید در برابر مواد شیمیایی مقاوم بوده و در صورت ریختن مواد اسیدی روی آن دچار تخریب نشود. دستکش گلاوباکس از تماس دست با نمونه ها جلوگیری کرده و کاملا از کاربر محافظت می کند.

خرید گلاوباکس

گلاوباکس ها در مدل ها و حجم های مختلفی تولید می گردند. بعضی از مدل های آن تک طبقه بوده و جایگاه یک جفت دستکش در پنجره روبرویی آن تعبیه شده است. ولی بعضی مدل ها طبقاتی بوده و با دو جفت دستکش می توان از آن استفاده کرد. در صورت طبقه دار بودن ، طبقات قابل جابجایی بوده و می توان ارتفاع طبقات را با توجه به ظروف آزمایشگاهی تنظیم کرد. در داخل دستگاه لامپ های فلئورسنت جهت مشاهده بهتر نمونه ها و نیز راحتی کار با دستگاه ، قرار داده شده است. 

نحوه استفاده از گلاوباکس

با توجه به اینکه اکثر آزمایش هایی که در داخل این دستگاه انجام می شوند ، یا به هوا حساس بوده و یا مواد سمی می باشند ، کاربران‌ باید قبل از استفاده از گلاوباکس آموزش های لازم را ببینند. و دستورالعمل  استفاده از گلاوباکس را به دقت مطالعه کنند. ولی در کل نحوه استفاده از گلاوباکس تا حدودی مشترک می باشد.

ابتدا با استفاده از اهرم دایره ای دریچه را باز کرده و سینی نمونه ها همراه با وسایل و ظروف آزمایشگاهی مورد نیاز را بر روی کشوی دریچه قرار داده و آن را به داخل دستگاه وارد کرده و دریچه را ببنید. با استفاده از اهرم دریچه را به خوبی محکم کنید. حال با توجه به دستورالعمل آزمایش خود فشار محفظه را با استفاده از پمپ خلاء تنظیم کنید. سپس با استفاده از شیر های ورودی میزان مورد نظر از گاز های نیتروژن و آرگون را به داخل محفظه وارد کنید.

بعد از انجام‌ تنظیمات لازم و تست های مورد نیاز چند دقیقه منتظر شوید تا تمامی قسمت های محفظه دما و فشار یکنواختی داشته باشند. بهتر است قبل از بردن دست ها داخل دستکش گلاوباکس از دستکش لاتکس استفاده کرده و بعد از دستکش گلاوباکس استفاده کنید. دستکش های گلاوباکس با توجه به استاندارد های مورد نظر ساخته می شوند و انعطاف لازم و کافی برای راحتی کاربر را فراهم می کنند.

ساخت گلاوباکس

گلاوباکس قبلا فقط در آزمایشگاه های خاصی مورد استفاده قرار می گرفت. ولی امروزه کاربرد آن افزایش چشمگیری داشته است. این امر باعث شده است مدل های بسیار متنوعی از آن تولید گردد. گلاوباکس با توجه به کاربردشان از جنس شیشه ، فلز ضد زنگ و نیز پلاستیکی تولید می گردند. گلاوباکس هایی که از جنس فولاد تولید می گردند ، اغلب ساکن بوده و وزن بالایی نیز دارند. این مدل در آزمایشگاه هایی که در آنها آزمایش های بسیار حساس ، تحت فشار مشخص و با میزان معینی از گاز ها انجام می شوند کاربرد دارد.

قیمت گلاوباکس

در این مدل بدنه دستگاه از فولاد و استنلس استیل ۳۰۴ و یا ۳۱۶ تولید می گردد. گوشه های محفظه تیز نبوده و هلالی می باشد؛ تا شستشو و ضد عفونی آن با کیفیت بالایی انجام شود. قسمت پنجره از جنس شیشه دوجداره که وسط آن از گاز آرگون پر شده است ، می باشد. برای قرار دادن وسایل و انتقال نمونه ها برای آزمایش یک دریچه محافظت شده وجود دارد. این دریچه نیز از جنس فلز می باشد. گلاوباکس هایی که فشار های مورد نیاز را برای آزمایش فراهم می کنند باید مجهز به سیستم تامین و کنترل فشار باشند. در این مدل بر روی دستگاه فشار سنج نیز موجود می باشد و کاربر باید نحوه استفاده از آن را به خوبی آموزش ببیند. پیشنهاد : دستگاه آب مقطر گیری

در مدل هایی که فشار داخلی محفظه گلاوباکس اهمیت نداشته و فقط عدم تماس کاربر با نمونه ها مهم می باشد ، از گلاوباکس های شیشه ای و نیز پلاستیکی استفاده خواهد شد. ساخت گلاوباکس شیشه ای و پلاستیکی بسیار راحت بوده و حتی در منزل نیز برای انجام آزمایش های غیر حساس نمونه ای از آن را ساخت. برای ساخت گلاوباکس مدل ساده از یک جعبه پلاستیکی که یک طرف آن درب دار است می توان کمک گرفت. سپس دو عدد دستکش لاتکس تهیه کرده و قطر آن را اندازه بگیرید. سپس بر روی جعبه دو قسمت آن را گرد مانند و به اندازه قطر دستکش برش زده و با چسب دهانه دستکش را به دهانه دایره ای جعبه بچسبانید.

برای ساخت گلاوباکس شیشه ای نیز می توان برای ساخت دیواره ها شیشه ها را در اندازه های مورد نظر برش داده و با استفاده از چسب های سیلیکونی و یا آکواریومی آنها را به هم چسباند. در یک طرف دریچه ای برای قرار دارن نمونه ها نیز تعبیه دیده و بعد با شیشه بر قسمت های قرار گیری دستکش ها را برش بزنید. این مدل گلاوباکس با عنوان گلاوباکس قابل حمل نیز شناخته می شوند. زیرا نسبت به گلاوباکس های آزمایشگاهی سبک تر بوده و به راحتی می توان آن را به قسمت های مختلف آزمایشگاه جابجا کرد.

با توجه به کاربرد بسیار زیاد گلاوباکس شرکت های تولید کننده روز به روز مدل های جدید تری از این محصول را در بازار عرضه می کنند. به عنوان مثال در مدل های جدید تر گلاوباکس دارای یک صفحه نمایش بوده که اطلاعات دقیقی از فضای داخل محفظه مانند دما ، فشار و میزان گاز های داخل دستگاه نمایش می دهد. در این مدل می توان بر روی صفحه نمایش دما ، میزان گاز های ورودی و فشار را تنظیم کرده و بسیار راحت از آن استفاده کرد. در این مدل ها از سنسور اکسیژن ، رطوبت و دما نیز استفاده می شود. وزن مدل های فلزی که بیشتر با عنوان گلاوباکس ثابت شناخته می شوند ، اغلب بالای ۱۰۰ کیلوگرم می باشد.

تفاوت گلاوباکس و هود کلاس ۳

به دلیل شباهت کاربرد های گلاوباکس و هود کلاس ۳ بسیاری از افراد گلاوباکس را با نام هود کلاس ۳ نیز می شناسند. در صورتی که این دو دستگاه کاملا متفاوت می باشند. ولی هر دو اغلب برای کاربرد های مشترک مورد استفاده قرار می گیرند. در کل زمانی که با نمونه های حساس و سمی سر و کار باشد ، آزمایش ها باید محیطی کاملا بسته و ایزوله انجام شوند. انتشار گاز های سمی هم برای کاربر ، هم نمونه و هم محیط آزمایشگاه کاملا خطرناک خواهد بود.

در هود لامینار کلاس ۳ علاوه بر محفظه کاملا بسته و دستکش های مخصوص ، از فیلتر های هپا و یا ترکیبی از فیلتر هپا و فیلتر کربن جهت انتقال هوای داخل محفظه به بیرون بعد از جذب میکروب ها و مواد توسط فیلتر ها استفاده می شود.‌ ولی در دستگاه گلاوباکس بعضی مدل های آن دارای فیلتر هپا بوده و بعضی مدل ها بدون فیلتر می باشند. زمانی که نیاز به وجود فیلتر در دستگاه باشد ، فیلتر های هپا در خارج از دستگاه و در قسمت فوقانی آن قرار خواهند گرفت. دستگاه گلاوباکسی که مجهز به فیلتر هپا و یا کربن باشد ، قیمت بالا تری نسبت به گلاوباکس های ساده دارند.

کاربرد گلاوباکس

همانطور که بیان کردیم گلاوباکس ها در اکثر آزمایشگاه ها یکی از تجهیزات ضروری محسوب می شوند. گلاوباکس در مواردی که وجود هوا بر آزمایش تاثیر داشته و مواد شیمیایی با هوا واکنش داشته باشد ، کاربرد دارد. علاوه بر آن در آزمایش هایی که کاربران با مواد شیمیایی خطرناک ، مواد حساس و مواد سمی سر و کار داشته باشند ، از گلاوس استفاده می شود.

در آزمایش هایی که باید مواد خطرناک در یک محیط ایزوله جداسازی شوند ، از گلاوباکس استفاده خواهد شد. گلاوس در صنایع داروسازی ، انواع آزمایشگاه های شیمی ، فیزیک ، آزمایشگاه های زیست شناسی ، کشاورزی ، صنعت الکترونیک ، آزمایشگاه های میکروب شناسی ، آزمایشگاه های تشخیص رفتار تومور های سرطانی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

پیشنهاد به شما : هود شیمایی

در کل علاوه بر این موارد زمانی که نیاز باشد آزمایش هایی در محیط ایزوله ، بدون اکسیژن ، تحت فشار ، بدون تماس کاربر و نمونه ها انجام شود ، از گلاوباکس استفاده خواهد شد. کاربرد گلاوباکس در انواع آزمایشگاه ها روز به روز در حال افزایش است. به این دلیل انواع مختلف این دستگاه با امکانات گوناگون و تجهیزات متنوع تولید شده و در صنایع ، آزمایشگاه ها و موقعیت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید گلاوباکس

خرید گلاوباکس برای اکثر آزمایشگاه ها امری ضروری است. اگر قصد خرید گلاوباس قیمت مناسب می باشید ، با ما تماس بگیرید. شرکت ما انواع مختلف این دستگاه با مدل ها و ظرفیت های مختلف را به فروش می رساند. هنگام خرید گلاوباکس حتما به برند دستگاه و کشور سازنده توجه کنید. گلاوباکس ایرانی با امکاناتی مشابه مدل های خارجی موجود بوده و با قیمتی مناسب تر در بازار به فروش می رسد. شرکت ما برای تمامی محصولات خود ، به دلیل اطمینان از کیفیت کالا ، ضمانت معتبر همراه با خدمات پس از فروش ارائه می کند.

رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از گلاوباکس

 • قبل از استفاده از گلاوباکس دقت کنید در خود دستکش و کناره های دستکش که به دستگاه متصل شده است ، هیچ گونه درزی وجود نداشته باشد.
 • به دلیل کار با مواد سمی دقت کنید دستکش ها سالم بوده و تغییر رنگ نداده باشند.
 • دستکش های گلاوباکس اغلب دارای تاری انقضا هستند و باید سر موعد تعویض گردند.
 • گلاوباکس هایی که از فیلتر هپا و یا فیلتر کربن برای جذب آلودگی های داخل محفظه استفاده می کنند ، باید سر موعد فیلتر هایشان تعویض شده و سرویس گردند.
 • در صورت بروز مشکل از باز کردن دستگاه جدا خودداری کرده و با پشتیبانی تماس بگیرید.
 • منابع گاز های نیتروژن و آرگون را همیشه چک کنید. بهتر است منابع ذخیره این گاز ها همیشه در آزمایشگاه موجود باشند.
 • دقت کنید فقط افرادی حق استفاده از گلاوباکس را دارند که آموزش های لازم را دیده باشند.
 • بهتر است جهت افزایش طول عمر دستگاه از سیستم محافظ برق قبل از اتصال دستگاه به پریز استفاده گردد.
 • بهتر است دستگاه در دوره های زمانی منظم توسط کارشناسان مورد تست های دوره ای قرار گیرد.

دستکش گلاوباکس

دستکش گلاوباکس ضخامت مناسبی داشته و کاملا نفوذ ناپذیر است. این دستکش در برابر مواد اسیدی ، شیمیایی و خستگی مقاوم است. به گونه ای که در اثر برخورد با انواع مواد شیمیایی دچار خوردگی ، پارگی و … نمی شود . هنگام خرید دستکش گلاوباکس حتما به اندازه دهانه دستکش توجه کنید تا با دهانه ای که دستکش در دستگاه قرار می گیرد ، یکسان باشد.

دستکش گلاوباکس اغلب از جنس لاتکس ساخته می شوند. امروزه از دستکش های نیتریل نیز در گلاوباکس استفاده می شود‌. دستکش های نیتریل انعطاف پذیری بالا تری نسبت به مدل لاتکس داشته و با گرمای بدن انسان گرم شده و کار با آن برای کاربر بسیار راحت تر است. مقاومت شیمیایی و استحکام این محصول نسبت به لاتکس بسیار بیشتر است. پس هنگام کار با مواد شیمیایی خطرناک و حساس بهتر است از دستکش گلاوباکس نیتریل استفاده شود. در مواردی هم دیده شده است دستکش دو لایه بوده و لایه درونی لاتکس و بیرونی نیتریل می باشد. افرادی که به لاتکس حساسیت دارند ، بهتر است از مدل نیتریل استفاده کنند.

قسمت نظرات :
 1. avatar پرویز اشتری

  سلام
  بنده یم دستگاه گلاوباکس در ابعاد ۱۰۰*۸۰*۸۰ لازم دارم.
  امکان دارد که برای من بسازید و یا سایز مشابه دارید؟
  ۰۹۱۲۶۶۰****

  • avatar وین طب

   بله مشکلی نداره بایستی با شرکت تماس بگیرید

برای ما پیام بگزارید :