ژرمیناتور و قیمت دستگاه ژرمیناتور

ژرمیناتور (Germinator) یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که از آن برای کشت و جوانه زدن بذر ها استفاده می شود. ژرمیناتور با استفاده از سه عنصر دما ، رطوبت و نور شرایط محیطی لازم را فراهم می کند تا بذر ها و یا سایر نمونه های آزمایشگاهی بتوانند در این محیط جوانه زده و رشد کنند. این سه عنصر در داخل دستگاه قابل کنترل بوده و برای بذر های مختلف مقادیر متفاوتی می تواند داشته باشد. به این دلیل دستگاه ژنراتور با عنوان اتاقک رشد نیز شناخته می شود. بسیاری از افراد ژرمیناتور را انکوباتور اشتباه گرفته و هر دو را یکی می دانند. در صورتی که در انکوباتور نور اهمیتی نداشته ولی در دستگاه ژرمیناتور استفاده از لامپ های فلورسنت بسیار مهم می باشد.

میزان دمایی که دستگاه های ژرمیناتور می توانند فراهم کنند ، معمولا ۴ تا ۶۰ درجه سانتی گراد می باشند. البته میزان رطوبت نیز می تواند از ۴۰ تا ۹۵ درصد قابل تغییر باشد. داخل دستگاه با استفاده از سینی هایی طبقه بندی شده است. نور نیز از هر طرف به نمونه ها تابیده و محیطی یکنواخت برای رشد بذر ها فراهم می کند.

دمای مورد نیاز با استفاده از بخاری و رطوبت نیز با رطوبت ساز تامین می گرد و میزان هر کدام با استفاده از کنترلز قابل تنظیم است. فن های پر قدرت داخل دستگاه محیطی یکنواخت برای نمونه فراهم می کند.

انواع دستگاه ژرمیناتور

قیمت ژرمیناتور

اساس کارکرد ژرمیناتور یکسان است. ولی با توجه به اینکه از این دستگاه در مکان های مختلفی استفاده می شود ، می توان دستگاه ژرمیناتور را با توجه به مکانی که از آن استفاده می شود ، تقسیم بندی کرد. البته ژرمیناتور با توجه به ظرفیت آن نیز قابل دسته بندی است.

 • ژرمیناتور گیاهی
 • ژرمیناتور دارویی
 • ژرمیناتور آزمایشگاهی

ژرمیناتور گیاهی

ژرمیناتور گیاهی در آزمایشگاه های کشاورزی و زیست شناسی مورد استفاده قرار می گیرد. در آزمایشگاه های گیاه شناسی آزمایش های مختلفی بر روی بذر ها انجام می شود. فرایند جوانه زدن بذر ها امر بسیار مهمی می باشد. و باید مورد آزمایش قرار گیرد. و بهترین و ماندگارترین جوانه تولید گردد. در این گونه موارد از ژرمیناتور گیاهی استفاده می شود. نام ژرمیناتور نیز بر گرفته از Germinate به معنی جوانه زدن می باشد.

ژرمیناتور

گیاهان در کل در دو مدل جوانه می زنند. در یک مدل بذر در زیر خاک قرار گرفته و پس از فراهم شدن محیط جوانه خواهد زد. در مدل دیگر نیز جوانه ها به سرعت به سمت بالا رشد می کنند و نیازی به قرار دادن بذر در زیر خاک نمی باشد. و با استفاده از کاغذ های مخصوص که در داخل ژرمیناتور گیاهی قرار داده می شود ، بذر جوانه می زند. مانند جوانه زنی لوبیا و …

ژرمیناتور دارویی

ژرمیناتور دارویی در صنایع داروسازی و بیشتر در قسمت کنترل دارو ها و در بخش آزمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرد. کنترل پایداری بسیاری از دارو ها با استفاده از دستگاه ژرمیناتور انجام می شود. دارو های تولید شده در شرایط مختلفی از دما ، نور و رطوبت قرار گرفته و میزان پایداری و مقاومت آنها در این شرایط مورد تست و بازبینی قرار می گیرد. ژرمیناتور دارویی از تجهیزات آزمایشگاهی بسیار مهم در صنعت داروسازی می باشد.

ژرمیناتور های دارویی در ظرفیت های مختلف وجود دارند. ولی بیشترین مدل های پرکاربرد آن از ۱۰۰ لیتر تا ۴۰۰ لیتر می باشد. در این دستگاه دارو ها در محدوده دمایی ۱۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد مورد تست قرار می گیرند.

ژرمیناتور آزمایشگاهی

ژرمیناتور آزمایشگاهی

در کل ژرمیناتوری که در انواع آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد ، ژرمیناتور آزمایشگاهی نامیده می شود. این دستگاه در آزمایشگاه های زیست شناسی ، انسانی ، دامپزشکی و … کاربرد دارد. با گسترش استفاده از ژرمیناتور در اکثر آزمایشگاه ها و کشت دادن سایر نمونه ها علاوه بر بذر ها ، این دستگاه با عنوان ژرمیناتور آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گرفت. ( دستگاه کدورت سنج )

ساختار دستگاه ژرمیناتور

دستگاه ژرمیناتور از قسمت های مختلف و بسیار مهمی تشکیل شده است. تمامی این موارد بسیار مهم هستند و بدون هر کدام از آنها دستگاه عملا بی استفاده خواهد بود.

 • بدنه خارجی ژرمیناتور
 • بدنه داخلی ژرمیناتور
 • درب شیشه ای
 • سیستم گرمایشی
 • فن سیرکولاسیون
 • لامپ های LED
 • رطوبت ساز
 • سینی های استیل
 • سیستم کنترل ژرمیناتور
 • سیستم آلارم

بدنه خارجی ژرمیناتور

بدنه خارجی ژمیناتور از فولاد و یا استیل می باشد که روی آن با ورق گالوانیزه پوشانده شده است. ورق گالوانیزه از آسیب و ایجاد خراش بر روی فلز جلوگیری می کند. همچنین ورق گالوانیزه بر روی بدنه ژمیناتور از خوردگی و زنگ زدن محصول جلوگیری می کند. قسمت میانی بدنه خارجی و داخلی با عایق های بسیار با کیفیت پوشانده می شوند.

بدنه داخلی ژرمیناتور

جنس بدنه داخلی ژرمیناتور از استیل ضد زنگ ساخته می شود. پرکاربرد ترین نوع استیل که مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و زنگ زدن دارد، استیل ۳۰۴ و استیل ۳۱۶ می باشد. این دو نوع استیل از استحکام بسیار بالایی نیز برخوردار بوده و نسبت به آهن وزن کمتری دارد. بدنه داخلی و خارجی دستگاه با دقت بسیار بالایی به هم جوش داده شده و متصل شده اند.

درب شیشه ای و فلزی

ژرمیناتور چیست

ژرمیناتور دارای دو درب می باشد. درب فلزی و یا همان استیل که روی آن ورق گالوانیزه کشیده شده است . و درب شیشه ای دوجداره که با استفاده از آن می توان نمونه ها و بذر هایی که در داخل یخچال قرار دارند را به راحتی مشاهده کرد. معمولا داخل درب شیشه ای با گاز آرگون پر می شود.

گاز آرگون نقش عایق داشته و از تبادل دمایی داخل ژرمیناتور و خارج آن جلوگیری می کند. درب شیشه ای در قسمت داخلی قرار داشته و درب فلزی در قسمت بیرونی قرار دارد. درب شیشه ای فقط هنگام مشاهده نمونه ها کاربرد بیشتری دارد. تا برای انجام کار های غیر ضروری درب دستگاه باز و بسته نشده و تداخل دمایی پیش نیاد.

سیستم گرمایشی

همانطور که بیان کردیم این دستگاه می تواند تا دمای ۶۰ درجه سانتی گراد را فراهم کند. بنابراین نیاز به یک سیستم گرمایشی می باشد. سیستم گرما دهی که در این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد از نوع بخاری لوله ای می باشد . حرارت مورد نیاز فراهم شده و با استفاده از سیستم گردش هوا در کل دستگاه پخش خواهد شد.

فن سیرکولاسیون

فن سیرکولاسیون وظیفه دارد در داخل دستگاه هوای یکنواختی را فراهم کند. در داخل ژرمیناتور هم رطوبت و هم گرما با استفاده از سیستم هایشان فراهم می گردد. این فن وظیفه دارد رطوبت و گرما را با گردش هوا به صورت یکنواخت در داخل دستگاه پخش کند و تمامی قسمت های ژرمیناتور و تمامی طبقات دمای یکسانی داشته باشد.

لامپ های LED

نمونه ها و بذر ها برای رشد نیاز به نور کافی و نرمال دارند. این نور با استفاده از لامپ های LED فراهم می گردد. این لامپ ها LUX فلورسنت بوده و قابل کنترل و تنظیم است. این لامپ ها با استفاده از ریز پردارنده در چرخه های زمانی خاصی طبق آزمایش و میزان نور مورد نیاز برای رشد بذر روشن خواهد شد.

رطوبت ساز

برای تامین رطوبت مورد نیاز ژرمیناتور از یک محفظه استیل استفاده می شودو این محفظه تا میزان مشخصی از آب پر شده و در صورت کم شدن آب داخل مخزن ، محفظه به صورت اتوماتیک پر خواهد شد. در این مورد بهتر است از آب مقطر جهت افزایش ماندگاری قطعه رطوبت ساز استفاده گردد.

رطوبت ساز خود مدل های مختلفی داشته و علاوه بر ژرمیناتور در صنایع مختلفی کاربرد دارد. رطوبت ساز از آب گرم و یا سرد استفاده کرده و طی مراحل و فرایند هایی به نوعی بخار و یا همان مه را تولید می کند و رطوبت محیط را افزایش می دهد. میزان رطوبت تولید شده با استفاده از کنترلر قابل تنظیم می باشد.

سینی های استیل

سینی های استیل برای قرار گرفتن بذر ها و یا نمونه ها در داخل ژرمیناتور قرار داده شده اند. این سینی ها قابل جابجایی بوده و می تواند برای قرار دادن ظروف با ارتفاع بیشتر و … ارتفاع طبقات را تنظیم کرد. از طرفی جنس استیل سینی ها باعث شده است سینی ها وزن سبکب داشته و در برابر خوردگی ها و … مقاوم باشد.

سیستم کنترل ژرمیناتور

سیستم کنترل دارای یک صفحه نمایش رنگی می باشد که قابل برنامه ریزی است. با استفاده از این سیستم می توان دستگاه را کنترل کرده و داده های مهم از قبیل میزان رطوبت و دما در بازه های زمانی مختلف را بر روی USB ذخیره کرد. میزان رطوبت و دما در داخل این دستگاه با استفاده از کنترلر قابل تنظیم و کنترل است.

سیستم آلارم

سیستم آلارم زمانی که در داخل ژرمیناتور انحراف دمایی و یا تداخل تنظیمات رطوبتی وجود داشته باشد ، روشن شده و به کاربر اخطار خواهد داد. البته به دلیل حساسیت دستگاه بازبینی های دوره ای همواره بر روی ژرمیناتور انجام می شود.

کاربرد های دستگاه ژرمیناتور

دستگاه ژرمیناتور از تجهیزات آزمایشگاهی است که در اکثر آزمایشگاه ها می توان یک نمونه از آن را یافت. قبلا از ژرمیناتور فقط در آزمایشگاه های کشاورزی و برای جوانه زدن بذر ها استفاده می شود. ولی هم اکنون استفاده از آن گسترش یافته و در زمینه های مختلفی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم ، مورد استفاده قرار می گیرد. البته هنوز هم عمده ترین کاربرد دستگاه ژرمیناتور در مراکز تحقیقات کشاورزی می باشد.

که در آنها رشد و جوانه زدن انواع بذر ها در شرایط بسیار متفاوت و … مورد آزمایش و بررسی قرار می گیرد. علاوه بر آن می توان از دیگر کاربرد های دستگاه ژرمیناتور ، آزمایشگاه های انسانی ، حشره شناسی ، مواد غذایی ، آب و فاضلاب ، آزمایشگاه های دانشگاهی ، آزمایشگاه های مراکز تحقیقاتی ، داروسازی ، دامپزشکی و جوجه کشی را نام برد.

مطلب پیشنهادی » یخچال آزمایشگاهی

قیمت دستگاه ژرمیناتور

با توجه به گستردگی استفاده از ژرمیناتور ، این دستگاه در برند ها و مدل های بسیار مختلفی تولید شده و در بازار عرضه می گردد. برا اطلاع از قیمت دستگاه ژرمیناتور با کارشناسان ما تماس گرفته و اطلاعات دقیقی در مورد خود محصول و ویژگی های آن کسب کنید. قیمت دستگاه ژرمیناتور در درجه اول به ظرفیت دستگاه بستگی دارد. علاوه بر آن مواردی از قبیل کیفیت کنترلر ، فن ها ، و سایر تجهیزات دستگاه در قیمت دستگاه تایر زیادی دارند.

هنگام خرید ژرمیناتور ابتدا ویژگی ها و المان های دستگاه را به دقت بررسی کرده و بعد نسبت به خرید آن اقدام کنید. هدف اصلی شرکت وین طب رساندن محصولی با کیفیت و با قیمت مناسب دست مشتری می باشد.

برای ما پیام بگزارید :