ph متر – قیمت پی اچ متر – خرید ph متر

نگاهی جامع و کلی به پی اچ متر

یکی از ابزارهای مهم هر آزمایشگاهی دستگاه پی اچ متر است. ولی این دستگاه چیست و چگونه کار می‌کند؟ امروز در این مطلب قصد داریم به توضیح این موضوع بپردازیم؛ با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

PH متر چیست؟

ph متر یا پی اچ متر پتانسیومتری یک دستگاه الکتریکی برای اندازه گرفتن فعالیت یون هیدروژن یعنی اسیدیته یا قلیایی بودن محلول‌ها است. به طور کلی معمولا یک ph متر از یک ولت متر متصل به الکترود پاسخگو به پی اچ و یک الکترود متغیر ساخته می‌شود. الکترود متغیر پی اچ متر به صورت شیشه‌ای ساخته می‌شود و مرجع الکترود کلرید جیوه است.

زمانی که دو الکترود در یک محلول حل شود معمولا به عنوان یک باتری عمل می‌کند. الکترود شیشه‌ای می‌تواند پتانسیل بار الکتریکی ایجاد کند و ارتباط مستقیمی با فعالیت یون هیدروژن در محلول دارد.

در یک تعریف ساده‌تر؛ پی اچ متر دستگاهی است که در آزمایشگاه‌ها برای سنجش میزان اسیدی و باز بودن محلول‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید بدانید که میزان پی اچ در محلول‌های موجود در آزمایشگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و معمولا به همین جهت تمامی آزمایشگاه‌ها باید از این دستگاه داشته باشند.

ph متر دستگاهی است که از دو قسمت اصلی یعنی میله کاوشگر و اندازه‌گیر تشکیل شده است و اساس کار این دستگاه به این روش است که میله کاوشگر باید پی اچ محلول را تبدیل به سیگنال الکتریکی کرده و انداژه گیر آن را تحلیل و آنالیز کند و در نهایت میزان اندازه آن را به نمایش بگذارد.

خرید پی اچ متر

PH متر را چطور کالیبراسیون کنیم؟

اگر می خواهید پی اچ متر نتایج بسیار دقیق و واقعی به شما نشان دهد باید حتما آن را کالیبراسیون کنید. کالیبراسیون پی اچ متر باید به صورت روزانه انجام بگیرید.

نکته اصلی برای کالیبراسیون مقداری محلول۷ ph را درون مخزن داخلی فشار دهید و حتما الکترود آن را با مقطر شستشو دهید؛ در ادامه مراحل دقیق کالیبراسیون ph متر را توضیح می‌دهیم.

۱. در ابتدا از حالت اندازه گیری صحیح در پی اچ متر اطمینان حاصل کنید؛

۲. در این مرحله تمامی الکترودها را با آب مقطر شستشو دهید و الکترودها را به هیچ عنوان با کاغذ پاک نکنید چرا که باعث ایجاد بار الکترواستاتیکی می‌شود؛

۳. تمامی استانداردها و نمونه‌ها باید قبل از استفاده به دمای ۲۵ درجه سانتیگراد برسند؛

۴. در این مرحله الکترودها را در محلول کالیبراسیون ۷ ph قرار دهید و برای اطمینان از نقطه انتهای الکترود حتما آنها را در محلول بافر بگذارید؛

۵. در این مرحله با فشردن کلید CAL/MEAS دستگاه پی اچ متر وارد حالت کالیبراسیون می‌شود و به شما علامت CAL را نمایش می‌دهد.

۶. کمی صبر کنید تا عدد دقیق و استاندارد را روی صفحه نمایشگر ببینید؛

۷. بعد از تثبیت روی دستگاه پی اچ متر کلید HOLD/ENTER را فشار دهید؛

۸. در آخر الکترودها را با آب مقطر بشویید و در محلول بافر بگذارید.

ph متر

انواع PH متر

پی اچ متر انواع مختلفی دارد که هر یک دارای میزان اندازه‌گیری و قابلیت‌های متنوعی است. در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

مطلب پیشنهادی : دستگاه آب مقطر گیری

۱. ph متر قلمی

این نوع از پی اچ متر کوچک و باریک است و قابلیت حمل آسانی دارد و معمولا دقت آن برای تشخیص اسیدیته بودن ۰.۰۱ و ۰.۱ است. این نوع از پی اچ متر کارکرد عمومی دارد.

۲. پی اچ متر پرتابل

این نوع از پی اچ متر کمی بزرگتر از نوع قلمی است و همچنین دقت خیلی بالاتری دارد. این ph متر دارای نمایش‌گر بزرگ با امکانات متنوع است. معمولا رنج قیمتی این نوع از پی اچ متر بالاتر است.

۳. پی اچ متر رومیزی

این مدل از پی اچ متر برای مصارف آزمایشگاهی طراحی شده است. معمولا این مدل از انواع الکترودها پشتیبانی می‌کند و معمولا اندازه گیری بسیار دقیق و بالایی را ارائه می‌کند. پی اچ متر رومیزی را برندهای متفاوت در انواع مختلف و با قابلیت‌های متنوع وارد بازار می کنند؛ برای انتخاب دقیق‌تر می‌توانید با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

دستگاه پی اچ متر

مزایای استفاده از PH متر

۱. کالیبراسیون پی اچ، قیمت بسیار منصقانه و حتی پایین‌تری دارد؛

۲. نتایج قابل اعتماد و خارق العاده‌ای را در اختیار افراد قرار می‌دهد؛

۳. پی اچ مترهای جیبی می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ای باشند.

مطلب پیشنهادی : اسپکتروفتومتر

معایب استفاده از PH متر

۱. کالیبراسیون با کمک الکترودهای شیشه‌ای ساخته می‌شود و به همین دلیل رسوب زیادی جمع می‌کند که تمیز کردن آن کار راحتی نیست؛

۲. گرما و حرارت می‌تواند بر روی نتایج عددی تأثیر منفی داشته باشد.

خرید دستگاه PH متر و قیمت دستگاه پی اچ متر

قیمت پی اچ متر ph

به هنگام خرید دستگاه پی اچ متر باید به موارد از جمله برند دستگاه توجه کنید. هر برند بسته به تولید خارجی یا داخلی بسیار متفاوت است و قیمت‌های هر کدام نیز فرق دارد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و قیمت‌های دقیق دستگاه پی اچ متر با کارشناسان ما تماس بگیرید؛ همکاران ما بهترین مشاوره را برای خرید ایده‌آل به شما ارائه خواهند کرد.

سؤالات متداول و پرتکرار

۱. دستگاه ph متر را هر چند وقت یک بار باید کالیبراسیون کرد؟

اگر می‌خواهید عمر دستگاه شما بالاتر رود، بهتر است حتما آن را هفته‌ای یک‌بار کالیبراسیون کنید. کالیبراسیون باعث می‌شود که اندازه‌گیری پی اچ محلول‌ها به صورت دقیق باشد.

۲. هنگام خرید دستگاه ph متر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

به مواردی مثل: میزان اندازه گیری، دقت اندازه گیری، نوع الکترود، روش و نحوه کالیبراسیون، روش نگهداری از دستگاه، نوع برند دستگاه پی اچ متر، گارانتی، جبران‌ دمایی توجه کنید و توصیه ما این است قبل از خرید حتما با کارشناسان مربوطه تماس حاصل کنید.

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم به صورت تمام و کمال به توضیح دستگاه پی اچ متر بپردازیم؛ از مزایا و معایب این دستگاه صحبت کردیم و شما می‌توانید هنگام خرید دستگاه پی اچ متر از این مقاله استفاده کنید. اگر این مقاله را دوست داشتید آن را برای دوستان‌تان هم ارسال کنید.

نوبت شماست

آیا تجربه استفاده از ph متر را دارید؟ به نظر شما چرا اندازه گیری پی اچ محلول‌ها اهمیت زیادی دارد؟ شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود را در زمینه ph متر با ما و مخاطبان ما در قسمت «دیدگاه‌ها» به اشتراک بگذارید.

مطلب پیشنهادی : کدورت سنج

برای ما پیام بگزارید :