محلول آلتراسونیک – قیمت محلول التراسونیک

اگر تا به حال از تجهیزات صنعتی استفاده کرده اید، حتماً می دانید پاکسازی قطعات آنها بعد از اتمام کار، چقدر سخت است و برخی آلایندگی ها به راحتی از روی آنها پاک نمی شود. به همین دلیل نیاز به محلولی ویژه با قدرت پاک کنندگی بالا است. همه می دانیم امروزه صنایع مختلفی توسعه یافته که برای ارتقای کار خود، از تجهیزات صنعتی استفاده می کنند.

اما بعد از استفاده از دستگاه ها، آلایندگی های روغنی، چربی، رسوب و … روی قطعات آنها می نشیند. این قطعات می توانند تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی و … باشند. دستگاه شستشوی آلتراسونیک، گزینه ای مناسب برای پاک سازی آلودگی ها از قطعات این دستگاه ها است، اما قادر به پاکسازی تمام آلودگی ها نیست. به همین دلیل استفاده از محلول آلتراسونیک، می تواند گزینه مناسبی باشد و تمامی آلایندگی ها را از قطعات بزداید.

البته باید این محلول را با آب مخلوط کرد تا حالت رقیق داشته و عملیات پاکسازی به نحو احسنت اجرا شود. اما محلول آلتراسونیک چیست و چه کاربردی دارد و به چند نوع تقسیم شده است؟ اگر می خواهید به پاسخ تمامی این سوالات برسید و با ویژگی های برجسته این مایع پاک کننده آشنا شوید، خواندن این مطلب را تا پایان ادامه دهید. در این متن اطلاعاتی جامع از محلول های آلتراسونیک آورده شده و با خواندن آن، نیازی به منبع دیگر برای مطالعه نخواهید داشت.

محلول التراسونیک چیست؟

محلول التراسونیک

محلول التراسونیک، ترکیبی از مواد مختلف بوده و در کنار دستگاه های کلینر و اولتراسونیک، جهت افزایش سطح کیفیت شستشو استفاده می شود. این محلول، گزینه ای مناسب برای تمیز کردن ابزارآلات سخت، ظریف و .. بوده و تنها مختص صنایع نیست. بلکه در منازل از آن برای تمیز کردن عینک، ساعت، جواهرات و … نیز استفاده می شود (البته باید از آن بصورت اصولی استفاده کرد).

این محلول، کشش سطحی مایع را پایین می آورد تا در حین استفاده از آن، امواج فرا صوت بیشتر عبور نموده و آلودگی ها با سرعت بیشتری پاک شوند. معمولاً مایع التراسونیک را داخل دستگاه های التراسونیک صنعتی یا دستگاه های شستشوی انژکتور می ریزند، بدین ترتیب رسوب های موجود در قطعات، با جنبش مولکولی ناشی از عملکرد امواج التراسونیک، از بین رفته و قطعات عاری از هر نوع آلایندگی می گردند.

از این محلول ها در مواردی که به حرارت ۵۰ الی ۶۵ درجه سانتی گراد نیاز باشد (۱۲۲ تا ۱۴۹ درجه فارنهایت) استفاده می شود. البته در کاربردهای پزشکی، می توان از آن در دمای زیر ۴۵ درجه سانتی گراد؛ یعنی ۱۱۳ درجه فارنهایت نیز استفاده کرد.

التراسونیک

محلول آلتراسونیک انواع مختلفی دارد و انتخاب نوع آن، به اندازه انتخاب دستگاه التراسونیک، حرارت و زمان مناسب برای شستشوی قطعات و … اهمیت دارد و محلول مورد نظر، باید متناسب با نوع آلایندگی انتخاب شود تا بهترین نتیجه حاصل گردد. اما بهتر است با انواع محلول التراسونیک که هر کدام برای شستشوی ویژه ای فرموله شده اند آشنا شوید و تاثیرات آن را روی انواع آلاینده با جنس های مختلف بدانید. البته این مایع را می توان از جنبه های متعددی دسته بندی کرد که در ادامه به این موضوع می پردازیم:

راهنمای خرید محلول آلتراسونیک

برای انتخاب محلول التراسونیک، باید معیارهای مختلفی را در نظر گرفت. قبل از هر اقدامی برای خرید، به نوع آلودگی توجه کنید. زیرا یک نوع محلول قادر به پاکسازی تمامی آلودگی ها نیست، بلکه برای حذف آلودگی های مخصوصی طراحی شده است. مثلاً محلول التراسونیکی که ویژه زدودن خون و بافت های پروتئینی از لوازم و سطوح است، قادر به پاکسازی مواد روغنی نیست. پس هنگام تهیه محلول آلتراسونیک، حتماً به این موضوع توجه کنید.

محلول آلتراسونیک

در انتخاب نوع محلول التراسونیک، تجهیزی که قصد تمیز کردن آن را دارید را از لحاظ نوع قطعه و جنس بررسی کنید. برای پاکسازی سطوح صیقلی، فلزات، آهن، فولاد، جواهرات، شیشه، پلاستیک، سرامیک و … نمی توان از یک محلول استفاده کرد. مثلاً اگر محلولی که مخصوص تمیز کردن جواهرات است، برای پاک کردن پارچه استفاده شود، کارایی لازم را نخواهد داشت. از سوی دیگر، برخی از تجهیزات نیاز به پاکسازی خیلی دقیق ندارند و در پاکسازی برخی دیگر، باید از محلولی استفاده کرد که سبب زنگ زدگی در آنها نشود. پیشنهاد به شما : دستگاه التراسونیک

در خرید محلول آلتراسونیک، باید طول عمر آن را نیز بسنجید؛ زیرا طول عمر آن با کاهش هزینه ها، ارتباط مستقیمی دارد. برای نمونه محلول امولسیفایر با اینکه مخصوص پاکسازی روغن از سطوح مختلف است؛ ولی سبب می شود حالت معلق در محلول داشته باشد. بنابراین هنگامی که محلول از روغن اشباع شد؛ کارایی قبل را نخواهد داشت و باید آن را تعویض کرد که هزینه اضافی در بر دارد.

محلول شستشو آلتراسونیک

از دیگر مواردی که قبل از خرید محلول باید به آن توجه کرد، قابلیت بازیافت آن است. بیشتر محلول های التراسونیک که بر پایه آب هستن، با محیط زیست سازگارند. با این حال متناسب به نوع محلول و نوع آلاینده ای که توسط آن پاک می شود؛ برای دفع پساب روش های متعددی وجود دارد. برخی محلول های التراسونیک که کاربرد صنعتی دارند، قابل بازیافت هستند. بنابراین برای استفاده مجدد از محلول ها، می توان در دستگاه های شستشوی التراسونیک، از فیلترهای پیشرفته استفاده کرد تا بقایا و ذرات موجود در مواد گرفته شده و یا روغن ها و آلاینده ها، به راحتی از محلول ها جدا گردند.

در نتیجه می توان مواد شوینده را از دستگاه خارج و دوباره از آن استفاده کرد. در واقع تا زمانی که محلول کیفیت لازم را دارد و از بین نرفته، می توان از آن بصورت بازیافتی استفاده کرد. زمان نیاز تعویض محلول به نوع آن بستگی دارد، معمولاً بیشتر محلول های التراسونیک ۳ الی ۵ بار قابل استفاده هستند.

مزایای استفاده از محلول آلتراسونیک

 • قابلیت ترکیب با مقداری آب جت رقیق شدن
 • قابلیت تولید در انواع مختلف جهت پاکسازی انواع سطوح فلزی و غیرفلزی
 • قابلیت حذف انواع آلودگی ها (چربی ها، روغن ها، گرد و غبار، رسوب و …)
 • قدرت پاک کنندگی قوی
 • قابلیت استفاده از محلول التراسونیک بصورت بازیافتی شده

قیمت محلول التراسونیک

خرید محلول التراسونیک

در خرید و فروش محلول التراسونیک، اصلی ترین عاملی که اهمیت دارد قیمت آن است. اما از آنجایی که محلول آلتراسونیک انواع مختلفی داشته و انتخاب آن باید مطابق با نوع آلودگی و نوع قطعات صورت گیرد، قیمت دقیقی نمی توان روی آن گذاشت و هر محلول مطابق با کیفیت و خاصیتش، قیمت متفاوتی دارد. پس اگر قصد خرید محلول آلتراسونیک را دارید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و نیاز خود به پاک کننده مورد نظر برای تجهیزات را ابلاغ کنید تا قیمت دقیق محلولی که با نیازتان تناسب دارد را استعلام کنند. البته کارشناسان در انتخاب بهترین محلول التراسونیک، شما را راهنمایی خواهند کرد.

آشنایی با ۵ نوع محلول‌ التراسونیک با درجه اسیدیته یا PH مختلف

محلول آلتراسونیک اسیدی

محلول آلتراسونیک اسیدی، نوعی پاک کننده قوی بوده که از ۴ یا ۵  PH قوی تشکیل شده است، البته برخی از محلول های اسیدی کمتر از ۵  ph دارند. از این نوع محلول، برای نابودی آلودگی های رسوبی از جمله آهک، زنگ زدگی، پوسته و مواد معدنی از فلزات استفاده می گردد و البته برای زدودن اثرات اکسیداسیون و لکه گیری نیز بکار می رود. برخی محلول های اسیدی، از سطح اسیدیته کمتری برخوردارند و برای پاک کردن قطعات صنعتی (تیتانیون و فولاد)، بسیار مناسبند. سیتروس از دسته محلول های اسیدی با فرمولاسیون ملایم است که در صنایع پزشکی و هوافضا، برای پاکسازی قطعات فولادی و تیتانیوم بکار می رود.  محلول التراسونیک اسیدی، برای پاکسازی کاربراتورها، قطعات موتور، انژکتورهای سوخت و قطعات تازه تراشیده شده بسیار مناسب است.

محلول های التراسونیک قلیایی

محلول های فوق معمولاً ۱۰ الی ۱۱ Ph دارند و در ترکیب آنها از مواد سوزاننده و فسفات استفاده نشده است. از این محلول های ملایم، برای پاکسازی آلودگی هایی استفاده می شود که با روی، مس، قلع، برنج، فولاد، شیشه، سرامیک ساخته شده اند؛ همچنین در نابودی گرد و  غبار، رسوبات، چربی ها، کربن و روغن نیز بسیار خوب عمل می کنند. البته این محلول قلیایی در از بین بردن مواد ساخته شده از پلاستیک نیز بسیار خوب عمل می کند. از آنجایی که محلول قلیایی، دارای ویژگی قلیایی بوده و مقاومت کمی دارد، به پاک کننده های عمومی معروف است.

محلول التراسونیک mykal

محلول های آلتراسونیک خنثی

محلول های آلتراسونیک خنثی، بهترین مایع در از بین بردن گرد و غبار، رنگ، گریس و دیگر ترکیبات آلی از مواد لاستیکی، شیشه، فلز، سرامیک و حتی پلاستیک است. در مواردی می توان از این نوع محلول برای پاکسازی فلزات گرانبها و جواهرات نیز استفاده کرد.

 محلول های آلتراسونیک آنزیمی

این محلول ها در صنایع غذایی و مراکز پزشکی بیشترین استفاده را داشته و در از بین بردن و حذف آلاینده هایی که مبتنی بر پروتئین هستند، بسیار خوب عمل می کنند. در حالت کلی با این محلول ها، می توان آلایندگی های مواد شیشه ای، آلومینیومی، پلاستیکی، تیتانیومی و فولادی را به صورت مطلوب از بین برد.

 • محلول دیونیزه شده (آب دیونیزه شده)

این نوع محلول بطور ویژه تولید شده و تمامی یون های معدنی از جمله: کلسیم، مس، آهن، کاتیون های سدیم و آنیون های سولفات و کلرید از آن حذف شده است. بهتره کنار دستگاه التراسونیک، به جای آب معمولی، از آب دیونیزه شده استفاده شود؛ زیرا نتایج بهتری خواهد داشت. محلول دیونیزه شده به ۷ PH مجهز شده و در تمیز کردن هر  نوع ماده ای، بسیار خوب عمل می کند. این محلول گزینه ای مناسب برای پاکسازی مواد لاستیکی، شیشه ای، پلاستیک و انواع فلزات است. البته در مواردی که به تمیزکاری خیلی سختی نیاز نباشد، بهتر عمل می کند. 

نحوه استفاده از محلول

دسته بندی محلول التراسونیک از لحاظ فرمولاسیون

این نوع محلول ها از لحاظ فرمولاسیون به دو دسته دمولسیفایر (Demulsifying) و امولسیفایر (Emulsifying) تقسیم شده اند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 • دمولسیفایر

محلول آلتراسونیک با فرمولاسیون دمولسیفایر، به خوبی آلودگی های روی مواد را پاک می کند. آلودگی ها بلافاصله بعد از زدوده شدن از مواد، ته نشین می شوند. اگر جهت شستشوی دستگاه التراسونیک از محلول دمولسیفایر استفاده شود، بهتر است مخزن دستگاه بعد از بار استفاده شستشو گردد تا مخزن عاری از هر نوع آلودگی گردد.

 • امولسیفایر

نحوه پاکسازی آلایندگی ها با فرمولاسیون امولسیفایر تا حدودی با روش فرمولاسیون دمولسیفایر متفاوت است. بطوری که آلاینده ها پس از جداسازی از سطوح، در حالت معلق در محلول باقی می مانند.

دسته بندی محلول التراسونیک از لحاظ نوع عملکرد

محلول های التراسونیک از نظر اینکه چه جنسی دارند و روی چه آلاینده ای بیشتر تاثیر دارند نیز انواع مختلفی دارند که شامل: محلول های التراسونیک آنزیمی، محلول آب دی یونیزه، محلول‌های صابونی، محلول التراسونیک رسوب زدا، محلول التراسونیک قابل اشتعال و محلول التراسونیک مخصوص می باشند. در ذیل هر کدام از این محلول ها را مختصراً شرح می دهیم:

 • محلول التراسونیک آنزیمی

این دسته از محلول ها در مراکز پزشکی، دندانپزشکی، صنایع غذایی و مراکز آزمایشگاهی استفاده می شوند. بطوری که می توان گفت محلول التراسونیک آنزیمی، بهترین پاک کننده آلودگی های مبتنی بر پروتئین (بافت انسان، خون، فضولات، باکتری و کپک) بوده و به صورت مطلوب، این آلودگی ها را از روی سطوح آلومینیوم، تیتانیوم، برنج، شیشه، فولاد و … می زداید. همچنین این نوع پاک کننده آنزیمی، قادر به خردسازی بیشتر آلاینده ها در آب است.

با استفاده از این محلول، هیچ ضایعه ای روی قطعات و محلول باقی نخواهد ماند، البته دو آنزیم آمیلاز و پروتئاز (پروتئولیتیک) به محلول اضافه می شود که این دو آنزیم کنار هم، در افزایش اثربخشی شستشو موثرند. پروتئاز، پروتئین هایی نظیر بزاق و خون را نابود می کند و آنزیم آمیلاز، نشاسته و کربوهیدرات روی سطوح را از بین می برد.

خرید محلول آلتراسونیک
 • آب دی یونیزه

با اینکه آب دی یونیزه یا همان DI، ماده شوینده یا محلول خاصی نیست، ولی پاک کننده ای بی نظیر است. این محلول تمیز کننده در پاکسازی هر گونه آلاینده با هر نوع و جنسی، مناسب بوده و توسط آن می توان، تمامی آلایندگی ها از جمله: روغن ها، باکتری ها، کپک ها و رسوبات معدنی را از روز سطوح پلاستیک، لاستیک، شیشه، فلزات و حتی پارچه پاک کرد.

 • محلول‌های صابونی

محلول های صابونی از سطح قلیایت بالایی برخوردارند و مخصوص حذف آلاینده های فلزی، پارچه ای، پلاستیکی از سطوح هستند (متناسب با فرمولاسیونی که دارند). برای مثال: پاک کننده های صابونی مخصوص فلزات، قادرند رسوبات چربی، کربن و روغنی را از سطوح بزدایند. این در حالیست که پاک کننده هایی که برای وسایل پارچه ای و پلاستیکی فرموله شده اند، قدرت لازم برای حذف روغن را ندارند.

 • محلول التراسونیک رسوب زدا

این نوع محلول های التراسونیک، خاصیتی اسیدی داشته و رسوبات موجود را کاملاً پاک می کنند، به همین دلیل بعد از پاکسازی، سطح فلز کاملاً دیده خواهد شد. محلول فوق، گزینه ای مناسب برای تمیز کردن فلزات رسوب گرفته و پوشانده شده با مواد معدنی سخت است.

 • محلول التراسونیک قابل اشتعال

برخی از آلاینده ها را نمی توان با محلول التراسونیک مبتنی با آب، حذف کرد. بنابراین برای از بین بردن آنها، باید از حلال های قابل اشتعال از جمله: استون، تولوئن، MEK ، IPA استفاده کرد. محلول های قابل اشتعال فوق، برای پاک کردن ابزارآلات جراحی و پزشکی، ایمپلنت های جراحی تازه تولید شده، برد مدار چاپی، کارتریج جوهر افشان و … مناسبند. توجه کنید که استفاده از محلول های قابل اشتعال آلتراسونیک باید اصولی باشد؛ در غیر این صورت احتمال رخداد انفجار در دستگاه های التراسونیک بالاست.

برای رفع مشکل این محلول ها، نوعی التراسونیک کلینر ضد احتراق در نظر گرفته شده تا بخارات و مایعات قابل اشتعال با تجهیزات گرمازا در تماس قرار نگیرند.

 • محلول التراسونیک مخصوص

بسیاری از محلول ها، مخصوص آلایندگی های ویژه از جمله: خاکستر، دوده و بوهای خاص هستند و هنگام استفاده، برحسب کارایی که دارند، عملکرد مناسبی از خود نشان می دهند. اما اگر از آنها در موارد دیگر استفاده شود، ممکن است بی اثر و حتی مضر باشد.

تجهیزات پزشکی

برای ما پیام بگزارید :