سانتریفیوژ

سانتریفیوژ centrifuge از دسته دستگاه هایی است که اساس اصلی آن گریز از مرکز است، بدین معنی که از قابلیت تفکیک سازی مواد با چگالی نسبی از هم برخوردار و بیشترین استفاده را در آزمایشگاه ها، صنایع زیست شناسی، شیمی و بیوشیمی و مصارف پزشکی دارا می باشد.

به بیانی دیگر می توان گفت دستگاه سانتریفیوژ اجزای تشکیل دهنده محلولی را که از سطح دانسیته متفاوتی برخودار است را از هم جدا می سازد، این عمل با چرخاندن مواد با سرعت عمل بسیار بالا صورت می گیرد.

دستگاه سانتریفیوژ مجهز به محفظه ای از جنس استیل یا آلومینیوم بوده که مواد جداشدنی جهت تفکیک سازی در داخل آن قرار می گیرند، مواد در داخل این مخزن توسط یک رکاب در دور یک محور به گردش در می آید.

سانتریفیوژ موادی که از سطح جرم بالایی برخوردارند را از موادی با سطح جرم پایین (با بهره گیری از نیروی گریز از مرکز) از هم جدا می کند و نیز قادر به تفکیک سازی موادی که حالت گاز یا مایع دارند می باشد.

از دیگر استفاده های سانتریفیوژ می توان به تفکیک سازی ذرات جامد که در یک مایع موجود است اشاره کرد، همچنین مخلوط مایعات را به بخش های متعدد تقسیم می نماید.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه سانتریفیوژ:

 • روتور دستگاه
 • موتور الکتریکی
 • شافت دستگاه
 • زمان سنج
 • سر روتور
 • کلیدهای روشن و خاموش
 • کنترل کننده سرعت دستگاه
 • تاچومتر (جهت تعیین میزان دور دستگاه)

قیمت دستگاه سانتریفیوژ

دستگاه سانتریفیوژ از دسته دستگاه هایی است که در صنایع مختلف نیاز است و اولین گزینه در انتخاب آن توجه به قیمت دستگاه سانتریفیوژ است، یک سانتریفیوژ خوب علاوه بر کارایی بالا باید از سطح قیمت مناسبی نیز برخوردار باشد.

فروش سانتریفیوژ

بدین منظور این شرکت انواع دستگاه های سانتریفیوژ را با قیمت بسیار مناسبی تولید و در اختیار مصرف کنندگان قرار داده است، در نتیجه از هزینه های اضافی صرفه جویی می گردد.

نحوه استفاده از دستگاه سانتریفیوژ

جهت انجام عمل جداسازی در ابتدا مایعات را در داخل لوله ای می ریزند، این مایعات باید بگونه ای در داخل لوله قرار گیرند که با چرخش دستگاه بطور مستقیم به طرف بخش خارج از مرکز به جریان در بیاید.

بهتر است دستگاه در سطحی صاف و به صورت افقی قرار گیرد، این کار به منظور عدم حرکت دستگاه در مواقعی که دستگاه در حال کار است و تعادل ندارد صورت می گیرد، دستگاه سانتریفیوژ برحسب شعاع و تعداد چرخش های اعمالی در یک دقیقه طراحی شده است.

نیروی گریز از مرکز سبب می شود مایعات یا هر مخلوطی برعکس مرکز دستگاه رانده شده و از نقطه فاصله بگیرد، بدین ترتیب مایعات یا ذراتی که وزن بالایی دارد به طرف بخش خارجی انتقال می یابند و یا ته نشین می گردند.

سانتریفیوژ چیست

زمانی که حرکت دستگاه متوقف می گردد، مواد یا مایعات داخلی دستگاه به صورت غیرمخلوط باقی می مانند،

از یک پیچ به منظور کاهش یا افزایش سرعت سانتریفیوژ که روی دستگاه تعبیه شده استفاده می شود و حالت تنظیمی دارد.

لوله های دستگاه و سایر قطعهات از قابلیت شستشو برخوردارند، بعد از اتمام عملیات بهتر است قطعات دستگاه مورد شستشو و ضدعفونی واقع گردند.

تجمع کامل نمونه ها در ته تیوب به دلیل افزایش نیروی گرانشی بوده و مایعات پس مانده به بخش بالای تیوب هدایت می گردد.

سانتریفیوژ آزمایشگاهی

دستگاه سانتریفیوژ یکی از تجهیزات آزمایشگاهی است که جهت تشخیص پزشکی به مصرف می رسد، این دستگاه با بهره گیری از توان موتور سبب به چرخش درآمدن مایعات با سرعت عمل بسیار بالایی می شود، این نوع دستگاه ها براساس اصل رسوبی مواد عمل می کند، عامل اصلی تفکیک سازی مواد در این نوع سانتریفیوژ، شتاب جاذبه ای مرکزی بوده و مواد به دو صورت کم و پرتراکم از هم جدا می گردند.

انواع سانتریفیوژ آزمایشگاهی

 • میکرو سانتریفیوژ: این نوع سانتریفیوژ ساختاری ساده و جمع و جور دارد و از آن جهت کارهایی که حجمی بین ۲/۰ تا ۰/۲ میلی لیتر را دارند استفاده می شود.
 • سانتریفیوژ چند کاره رومیزی: این سانتریفیوژ در انواع و مدل های متنوعی به تولید رسیده و در تیوب های بزرگ بیشترین استفاده را دارد.
 • سانتریفیوژ کلینیکی یا بالینی: از این دستگاه بمنظور کارهای بالینی نظیر لوله های انتقال خون استفاده می شود و از سطح سرعت عمل بسیار کمی برخوردار است.

سانتریفیوژ یخچالدار

دستگاه سانتریفیوژ یخچال دار در انواع مختلفی تولید شده و از قابلیت تفکیک سازی مایعات از هم برخوردار است و در حین چرخش با تمام مدل های روتور میکروتیوب، زاویه ثابت و بازشونده قابل استفاده است، همچنین می توان گفت سانتریفیوژ یخچال دار جزو ارزان قیمت ترین نوع سانتریفیوژ است و مجهز به تایمر و سیستم تهویه می باشد.

سانتریفیوژ

می توان با اتصال این دستگاه به رایانه پارامترهای مختلفی را ذخیره و نگهداری نمود، درب این دستگاه کاملاً اتوماتیک است و از سیستم تشخیص عدم تعادل روتور برخوردار است.

مطالعه کنید : اتوکلاو دندانپزشکی

ویژگی های دستگاه سانتریفیوژ:

 • شکل و اندازه ذرات، سرعت سانتریفیوژ، کاهش اندازه مواد جامد به شتاب رسوبات ذرات در سانتریفیوژ بستگی دارد.
 • برخی از سانتریفیوژهای تولیدی این شرکت مجهز به سیستم خنک کننده و برخی دیگر بدون سیستم خنک کننده می باشند.
 • جهت استفاده و کاربری راحت از دستگاه سانتریفیوژ از سیستم پنل کاربری استفاده شده است، همچنین این دستگاه مجهز به سنسوری می باشد که خطاهای موجود را شناسایی کرده و مصرف کننده را مطلع می سازد.
 • قطعات این دستگاه بر طبق استانداردهای معتبر طراحی شده و عملکرد دستگاه کاملاً بی صدا می باشد، همچنین این دستگاه با اصولات بهداشتی به تولید رسیده است.
 • جهت ایمنی بیشتر از سیستم تشخیص نوع روتور و گزینش سرعت اتوماتیک و سیستم محدود کننده سرعت استفاده شده است.

خصوصیات کلی دستگاه سانتریفیوژ :

 • سانتریفیوژ مجهز به نمایشگری از نوع LCD است حالت دو ردیفه دارد، این دستگاه از سطح دورهای مختلفی به تولید رسیده و مجهز به RPM همراه با نمایش RCF همزمان می باشد، در واقع RCF جهت انتخاب تعداد دور در دقیقه کافی است و RPM چندان پراهمیت نیست.
 • مصرف این دستگاه برق خانگی است و میزان مصرف آن برحسب ولت ۲۲۰ ولت بوده و توان آن ۳۰۰ وات می باشد.
 • درب استفاده شده در این دستگاه حالت دوجداره دارد که فلزی بوده و سیستم کنترلی درب حالت برقی دارد.
 • میزان ایجاد آلایندگی صوتی و هوا در این دستگاه تقریباً صفر درصد می باشد، در نتیجه می توان گفت سانتریفیوژ سازگاری بالایی با محیط زیست دارد.
 • سانتریفیوژ از قابلیت نگهداری و ذخیره بیش از ۱۰۰ برنامه متفاوت و کامل برخوردار است، به بیانی دیگر می توان گفت این دستگاه آخرین برنامه موجود را مدت زمانی در حافظه نگهداری می کند، دستگاه می تواند در صورت نیاز برنامه مذکور را ریستارت و راه اندازی نماید.
سانتریفیوژ

عملکرد روتورهای دستگاه:

زمانی که عملیات دستگاه آغاز می گردد درب قفل می شود تا افراد با برخورد با روتور دچار مشکل نشوند چرا که روتور چرخشی سرعت عملی بالا دارد، در واقع باز بودن درب سبب می شود از چرخش موتور روتور جلوگیری به عمل آید.

روتورهای استفاده شده در سانتریفیوژ دارای حفره هایی می باشند که لوله های آزمایش در داخل این حفره ها واقع می گردند، حفره ها براساس کاربرد دارای دو نوع است که شامل روتور با زاویه ثابت و روتور چرخشی یا افقی می باشد، معمولاً روتورها در درون محفظه واقع شده و از طریق درب فلزی دستگاه حمایت می گردند.

 • روتور با زاویه ثابت: این نوع روتور بسیار مستحکم و با دوام بوده و از لحاظ ظاهری کوچک و جمع و جور است، جنس این نوع روتور معمولاً از آلومینیوم بوده و حفره های تعبیهی زاویه ای ثابت دارند.
 • روتور افقی یا چرخشی: به این نوع روتورها سطل نیز می گویند که از قابلیت تفکیک سازی تیوب های مختلفی برخوردارند.

کاربردهای سانتریفیوژ

تفکیک و جداسازی دو محلول از هم و جداسازی ذرات معلق از محلول از کاربرد اصلی سانتریفیوژ است.

دستگاه سانتریفیوژ جهت جداسازی خون و دیگر نمونه های بیولوژیکی نیز به بهره برداری می رسد.

تامین فیلترهای بدون پروتئین که صاف شده و نیز تامین ادرار ته نشین شده و ته نشینی سایر مایعات بدن از دیگر استفاده های سانتریفیوژ است.

دستگاه سانتریفیوژهایی که در ظرفیت های بزرگی به تولید رسیده اند بهترین وسیله جهت اعمال آزمایش روی فضانوردان و خلبانان نظامی است، این کار به منظور سنجش مقاومت آنها صورت می گیرد.

جداسازی سوسپانسیون ها و پلاسما و سرم از دیگر مصارف این دستگاه است و نیز از این دستگاه در لبنیاتی ها به منظور جداسازی خامه از شیر بهره گیری می شود.

صنایع شیمی، فیزیک، زیست شناسی و بیوشیمی (جهت تفکیک نمودن مواد جامد «بیومولکول ها، ترکیبات غیرمحلول، ارگان های سلولی» از مواد مایع در یک سوسپانسیون)

آزمایشگاه های صنعتی و آزمایشگاه های تحقیقاتی و پژوهشی از دیگر مکان هایی می باشد که استفاده از سانتریفیوژ الزامی است.

سایر محصولات :
آون آزمایشگاهی
انکوباتور
اتوکلاو

برای ما پیام بگزارید :