فور – دستگاه فور استریل – قیمت فور

فور دستگاهی است که از آن معمولاً برای استریل استفاده می شود. و بیشتر در بیمارستان و آزمایشگاه و دندانپزشکی برای استریل ابزار های آلوده استفاده می شود. با رشد تکنولوژی و بوجود آمدن فورهای خلاء استفاده از آن بسیار گسترده تر شده و از فور در صنایع مختلف استفاده می شود.

دستگاه فور

دستگاه فور در اصطلاح پزشکی اجاق گرمای خشک نامیده می شود و برای ضد عفونی تجهیزات پزشکی از آن استقاده می شود. دمای داخلی فور معمولاً بین ۳۰ تا ۳۵۰ درجه سانتی گراد می باشد.

دمای فور با توجه به کاربرد فور و مکانی که قرار است از آن استفاده شود (اتاق عمل، آزمایشگاه، دندانپزشکی، درمانگاه، کارخانه ها و …) به وسیله ترموستات قابل تنظیم است.

گرمای خشک حاصل از فور نمی تواند تمامی میکروارگانیسم ها از جمله پریون و اندواسپور را گندزدایی کند. و در موقعیت هایی که نیاز به محیط کاملاً استرلیزه باشد، معمولاً از اتوکلاو استفاده می شود.

دستگاه فور

علت اصلی استفاده از فور در اتاق عمل و … برای استریل تجهیزات پزشکی این است که باعث زنگ زدگی تجهیزات فلزی نمی شود و لبه تیز تیغه های جراحی را کند نمی کند.

فور آزمایشگاهی

فور آزمایشگاهی Laboratory Four Machine نوع خاصی از دستگاه فور می باشد و از تجهیزات اصلی یک آزمایشگاه محسوب می شود. در فور آزمایشگاهی نمونه های آزمایش داخل محفظه قرار می گیرد. و المنت های گرم کننده در یک محفظه خارجی قرار گرفته و از برخورد مستقیم پرتوهای گرمایشی به نمونه آزمایش جلوگیری می شود. و نمونه فقط از دیواره های محفظه گرم می شود.

در فور آزمایشگاهی معمولاً از دو نوع فور استفاده می شود، فور جاذبه و مکانیکی. فور مکانیکی به علت سرعت گرم شدن و جلوگیری از اتلاف دما بهتر است‌.

فور آزمایشگاهی

از فور آزمایشگاهی معمولاً در سه زمینه زیر استفاده می شود.

۱. خشک کردن رطوبت نمونه آزمایش به بهترین صورت ممکن

۲. گرم کردن محیط کشت بدون خشک کردن نمونه، به طوری که رطوبت نمونه حفظ شود.

۳. در مورد سوم، نمونه همزمان هم گرما داده می شود و هم خشک می شود و طی این فرایند نمونه دچار تغییرات شیمیایی می شود و از آن جهت درمان استفاده می شود.

فور

در کل چهار نوع فور آزمایشگاهی وجود دارد:

وکیوم، فرایند پاک، درون سوز، ریچ این.

از فور وکیوم معمولاً جهت بررسی و انجام آزمایش های مخصوص فلزات و ذوب کردن آنها استفاده می شود. در این نوع فور دما تا ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد بالا می رود. برای ساخت تجهیزات پزشکی نیز از دستگاه فور استفاده می شود که به آن فرایند پاک گفته می شود. در این نوع فود دما معمولاً بالاتر از ۲۶۰ سانتی گراد می باشد. در فور درون سوز، در یک محیط نیتروژنی به میکروپروسسورها گرما داده و دمای آنها را بالای ۲۶۰ درجه می رسانند.

جریان هوا در اکثر فورهای آزمایشگاهی به صورت عمودی می باشد. ولی در فور ریچ این، جریان هوا به صورت افقی در بین قفسه ها گرمای یکسانی را برای محیط داخلی فور فراهم می کند.

نحوه استفاده از دستگاه فور

برای استریل وسایل با فور ابتدا وسایل را شسته و خشک کنید. سپس وسایل را دسته بندی کنید. دستگاه را طبق اصولی که در ادامه گفته خواهد شد، به برق وصل کرده و بعد از روشن کردن فور منتظر شوید تا گرم شود.

وسایل را داخل دستگاه قرار داده و استریل کنید. بعد از پایان تایمر منتظر شوید تا فور خنک شود. وسایل استریل شده را از دستگاه خارج کرده و در محل مناسب نگهداری کنید.

دقت شود وسایلی که برای استریل در فور قرار داده می شوند قابل سوختن نباشند. مثلاً برای استریل پارچه و … بهتر است از اتوکلاو استفاده شود. و اگر اتوکلاو در دسترس نبود برای استریل وسایل قابل سوختن در فور دقت شود دمای آن بیشتر از ۱۲۰ درجه سانتی گراد نشود.

این مطلب رو از دست ندهید : انکوباتور

جهت متصل نمودن دستگاه به برق باید از پریز ارت دار استفاده کرد. همچنین هنگام کار با دستگاه دقت کنید درب آن بسته باشد و از خشک بودن داخل دستگاه اطمینان حاصل کنید. اگر داخل دستگاه خیس بود ابتدا آن را با دستمال نخی تمیز خشک کرده ، سپس از دستگاه استفاده کنید.

فور

در هنگام خرید دستگاه فور دقت کنید تا دستگاه استانداردهای لازم را داشته باشد. زیرا فور دستگاه حساسی بوده و در صورت عدم رعایت استانداردهای لازم از طرف کارخانه سازنده ممکن است خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد.

قبل از خنک شدن دستگاه هیچ گاه دستگاه را باز نکنید. زیرا وسایل شیشه ای ممکن است در اثر انقباض فوری بشکنند. از قرار دادن وسایل و مایعات اشتعال زا نزدیک فود جداً خودداری کنید. دستگاه فور باید هر ۶ ماه یک بار توسط تکنسین مورد تست و ارزیابی قرار گیرد. تا از صحت کاکرد آن اطمینان حاصل شود.

کاربرد دستگاه فور

دستگاه فور علاوه بر استریل وسایل در زمینه های بسیار دیگری نیز کاربرد دارد که به توضیح مختصر هر یک خواهیم پرداخت.

فور در داروسازی : در کارخانه های تولید دارو آزمایشهای بسیار مهمی انجام می شود. بسیاری از این آزمایش ها نیازمند محیط خلاء جهت انجام می باشند. زیرا مواد مورد آزمایش با مولکول های هوا نیز واکنش داده و روی نتیجه آزمایش تاثیرات نامطلوبی دارد. دستگاه فور با ایجاد محیط خلاء شرایط مناسبی جهت انجام آزمایش های داروسازی فراهم می کنند.

فور در افزایش ماندگاری نان : در تولید نان های صنعتی با استفاده از فور خشک کننده تمامی باکتری ها و میکروارگانیسم های موجود در نان را از بین می برند و نان ها را در پلاستیک های کم فشار بسته بندی می کنند. با استفاده از فور میکروب های موجود در نان نابود شده و ماندگاری نان افزایش می یابد. زیرا میکروبی در نان جهت رشد و نمو وجود ندارد.

استریل کردن محیط و هوا : ازن ژنراتور

فور در صنایع غذایی: استفاده از فور در صنایع غذایی نیز بسیار گسترده شده است و از آن جهت ماندگاری طولانی مدت مواد غذایی و همچنین تولید مواد غذایی ضروری استفاده می شود.

امروزه در تولید ماکارونی و چیپس به طور گسترده از فور استفاده می شود. ماکارونی از خمیر ماکارونی ایجاد می شود. پس از ایجاد خمیر ماکارونی، آن را با استفاده از فور خشک کن، هم خشک کرده و هم استریل می کنند و تمامی باکتری ها و میکروب های موجود بر روی ماکارونی را از بین برده و باعث ماندگاری بلند مدت آن می شوند.

در تولید چیپس نیز از فور بجای دستگاه های سرخ کن چیپس استفاده می کنند. استفاده از فور در تولید و پخت چیپس باعث می شود چیپس بدون استفاده از روغن در دمای بالا و خلاء تولید شود. و از لحاظ مزه نیز بسیار ترد تر از تولید چیپس با روغن می باشد. از طرفی چیپس  تولید شده با فور هیچ ضرری برای بدن نداشته و کسانی که فشار خون و … دارند نیز بدون هیچ نگرانی می توانند از آن استفاده کنند. زیرا برای تولید آن با فور نیاز به روغن نمی باشد.

فور در نساجی: صنایع نساجی جهت انجام آزمایش های گوناگون روی الیاف و نخ دارای آزمایشگاه های مجهزی می باشند. فور آزمایشگاهی از تجهیزات اصلی آزمایشگاه های نساجی می باشد. در آزمایشگاه نساجی برای انجام بسیاری از آزمایش ها نیاز به محیط خلاء می باشد. فور این محیط را برای آزمایش کنندگان فراهم می کند. از طرفی جهت انجام بعضی آزمایش ها نیاز به گرم کردن نمونه ها می باشد. برای گرم کردن نمونه های آزمایش تا دمای مشخص از فور استفاده می شود.

قیمت فور

دستگاه فور هم در داخل کشور تولید شده و هم نوع وارداتی آن در بازار وجود دارد. قیمت دستگاه فور به عوامل زیادی بستگی دارد. ازجمله، کشور سازنده، تکنولوژی ساخت آن، ایستاده و رومیزی بودن فور، استیل و یا آلومینیومی بودن محفظه داخلی دستگاه، حجم داخلی دستگاه بر حسب لیتر، هوشمند و یا ساده بودن آن و …

ویدیو فور ۶۰۰ لیتری – ارسال به کشور عراق

البته فور با کاربردهای مختلف نیز قیمت های کاملاً متفاوتی دارند. و قبل از خرید فور باید از کارشناسان‌ در این حوزه اطلاعات کافی کسب کرد و نیاز خود را مطرح کرده و با توصیه کارشناسان اقدام به خرید فور کرد.

قیمت فور ساده که معمولاً برای استریل لوازم پزشکی از آن در بیمارستان ها و دندانپزشکی ها و آزمایشگاه استفاده می شود تقریباً از ۳ میلیون شروع شده و به ۲۵ میلیون می رسد.

ویدیو داخل دستگاه فور :

قیمت های مندرج در سایت وین طب جهت خرید دستگاه آون در مقایسه با قیمت های بازار  بسیار مناسب تر می باشد. از طرفی دستگاه فور که در این وب سایت به فروش می رسد کیفیت و ماندگاری بسیار بالایی را داراست.

تجهیزات پزشکی

قسمت نظرات :
 1. avatar مهدی کیان مهر

  با سلام ، بنده خواهان یک دستگاه فور بسیار ساده هستم ممکن هست عنایت فرموده و راهنمایی بفرمائید؟
  با تشکر .

  • avatar وین طب

   با سلام جناب آقای کیان مهر شماره تماسی قرار ندادید – لطفا تماس بگیرید

 2. avatar دکتر عسگری

  با سلام
  عسگری هستم
  قیمت فور ۴۰ لیتری و ۵۵ لیخری رو می خواستم بدونم

  • avatar وین طب

   با سلام شماره تماس قرار ندادید بنابراین با شرکت وین طب تماس بگیرید با تشکر

 3. avatar العی

  سلام بنده برای مطب نیازمند یک دستگاه فور مناسب و با دوام هستم ، لطفا راهنمای بفرماید
  ۰۹۱۶۵۶۱****

  • avatar وین طب

   کارشناسان ما با شما تماس میگیرند

 4. avatar مراد هاشمزهی

  دستگاه فور SDS دارم چند روزی است که علیرغم روشن شدن چراغ ها به روال قبل گرم نمیکند در استان خراسان جنوبی برای تعمیر به کجا مراجعه کنم

  • avatar وین طب

   با سلام – با توجه به اینکه دستگاه رو از ما خریداری نکردید بایستی از شرکتی که این دستگاه رو تهیه کردید پرس و جو فرمایید با تشکر

 5. avatar خداویسی

  سلام بنده برای مطب نیازمند یک دستگاه فور مناسب و با دوام هستم ، لطفا راهنمای بفرماید ممنون۰۹۹۰۸۱۲****

 6. avatar طناز فروهر

  سلام من یه دستگاه فور ۴۹ لیتری در حد نو دارم به بالاترین پیشنهاد میفروشم

 7. avatar عباس ملایی

  در خواست خرید اون، (فور ازمایشگاهی) قیمت ۳۵ و ۵۵ لیتری با کیفیت و مناسبترین قیمت اعلام بفرمایید
  ۰۹۱۳۱******
  قبلا هم گفته بودم جواب نداید

  • avatar وین طب

   با سلام به کارشناسان فروش ارجاع داده شد (واحد آی تی)

 8. avatar دکترکیانی

  سلام قیمت فور کوچک ترجیحا رومیزی برای مطب چقدراست؟اگرممکنه به۰۹۱۲۲۹۹۱۱** پیامک بزنید

 9. avatar ونوس مجلسی

  سلام قیمت یک فور کوچک جهت مطب پوست چقدره؟ و چه نوعی مناسبه ؟

  • avatar وین طب

   سلام قیمتها متفاوت است بایستی با شرکت تماس بگیرید .

 10. avatar پریوش اخلاقی

  یک دستگاه فور خریداری کردم برای استریل کردن وسایل مثل ست ایودی وست زایمان داخل کاغذ سلولوزی میپیچم با دمای ۱۲۰ به مدت ۶۰ دقیقه استریل نمیشه ومیسوزه کاغذ دلیل چی هست میشه لطف بفرمایید توضیح بدبد

  • avatar وین طب

   دستگاه فور به روش حرارت کار استریل رو انجام میده و اگر وسایلی که داخل دستگاه فور قرار میدید نسبت به حرارت دوام نداشته باشند ممکن هست که بسوزند

 11. avatar فرشته احمدی

  چجوری بفهمم وسیله ها در دستگاه فور استریل شده اند؟؟؟
  میشه از چسب اتوکلاو در دستگاه فور هم استفاده کرد یا خیر
  اگ میشه نحوه کارش و بگید بی زحمت

  • avatar وین طب

   سلام بله می توانید ، برای اطلاعات دقیق تر با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

 12. avatar روزبه نجات بخش

  سلام و وقت به خیر
  لطفا برای دستگاه ۴۰ به بالا لیتری برای مطب قیمت میفرمایین و چه سبک کارهایی دارین.شماره ی تماس ۰۹۱۴۶۶۰****

  • avatar وین طب

   سلام برای استعلام بروز قیمت فور با کارشناسان شرکت تماس بگیرید .

 13. avatar جمشیداحمدی

  سلام قیمت فور۵۵لیتری و ۱۰۰لیتری چقدر میباشد درضمن فور هوشمند هست یانه. تلفن ۰۹۱۸۸۳۷**** لطفا پیام بگذارید

  • avatar وین طب

   با سلام برای شما ارسال شد

 14. avatar محمدمحبتي

  سلام وقت بخير براي استريل ست هيسترو راديولوژي ميتوان از فور استفاده كرد؟ چه نوعي پيشنهاد مي كنيد؟

  • avatar وین طب

   بله میتوانید – پیشنهاد فور استیل ۵۵ لیتری می باشد

 15. avatar یاسر زلفی پرشه

  سلام
  بنده کارشناس زخم هستم برای استریل کردن حداقل پنج ست پانسمان چه دستگاه فور و چه سایزی رو پیشنهاد میکنین
  قیمت رو هم بفرمایین ممنون میشم
  ۰۹۱۱۹۰۴*****

  • avatar وین طب

   با سلام فور ۳۵ لیتری پیشنهاد میکنیم که برای استعلام قیمت تماس بگیرید

 16. avatar سمر یگانه

  سلام دستگاه فور میخوام برای سالن زیبایی
  لطفا تماس بگیرید
  ۰۹۱۲۷۷۲****

 17. avatar ف زمانی

  سلام برای مطب مامایی چه فوری را پیشنهاد می کنید؟که با قیمت مناسب و کیفیت عالی باشد

  • avatar وین طب

   با سلام
   فور استیل هوشمند را پیشنهاد میکنیم با حجم ۳۵ لیتر

 18. avatar علی شکری

  سلام همکار عزیز من یک دستگاه فور برای استریل کردن در انجام پی آر پی می خواستم لطفا راهنمایی فرمائید

  • avatar وین طب

   سلام لطفا تماس بگیرید

 19. avatar عبدالله سالار

  قیمت دستگاه فور ۵۵ لیتری ساده را بفرمایید ، برای شهرستان آمل میخواهم
  ۰۹۱۱۳۲۵****

 20. avatar سهیلا محمدی

  سلام و وقت بخیر
  من برای کلینیک جراحی با لیزر می خواستم فور تهیه کنم. اما به من می گن که اداره تجهیزات و ملزومات پزشکی مجوز
  ۱٫ استفاده از این دستگاه را نمی دهد. آیا شما اطلاع دقیقی دارید که راهنمایی کنید؟

  • avatar وین طب

   مجوز که میدهند اما برای کلینیک جراحی باید از اتوکلاو استفاده کنید

 21. avatar بهار امینی

  لطفا قیمت دستگاه فور رومیزی مناسب برای کلینیک برای من ارسال بفرمایید
  ۰۹۱۲۲۴۸۰###

برای ما پیام بگزارید :