دستگاه امحا و بی خطر سازی زباله های بیمارستانی

بی خطر سازی زباله عفونی (دستگاه امحا زباله)

بی خطر سازی زباله عفونی همیشه یکی از دغدغه های اصلی بیمارستان ها بوده است. در شهر های بزرگ و کلانشهر ها زباله های گوناگونی تولید می شوند و هر کدام‌ باید به روش خاصی دفع گردند. مانند زباله های صنعتی ، ساختمانی ، بیمارستانی و … در این میان امحا زباله های بیمارستانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و بهتر است عمل بی خطر سازی زباله های عفونی در همان بیمارستان ها و مراکز درمانی صورت گرفته و قبل از وارد شدن در طبیعت و … اقدامات لازم صورت گیرد. زباله های بیمارستانی بسیار خطرناک بوده و باید به شکل صحیحی دفع گردند. دفع زباله های عفونی هم با دستگاه زباله سوز صورت می گیرد و هم با دستگاه امحا زباله .

دستگاه امحا زباله از طریق بی خطر سازی زباله عفونی عمل کرده و جدیدا رواج بسیار بیشتری پیدا کرده است. علاوه بر بیمارستان ها زباله های عفونی می تواند در دندانپزشکی ها ، درمانگاه هایی که خدمات جراحی ارائه می کنند و مراکز انتقال خون تولید گردد. این وسیله ها شامل تیغ ها ، اعضای بدن ، عفونت ها ، چرک ، مواد شیمیایی سمی و قابل نفوذ به بدن با تماس و پوست ، مواد سرطان زا ، عفونت ها و ضایعات حاصل از شیمی درمانی ، گاز های آغشته به عفونت و خون بیماران و بسیاری موارد دیگر می تواند باشد. بی خطر سازی زباله عفونی یکی از روش های جدید و نوین برای دفع زباله ها قبل از خارج شدن از محیط بیمارستانی می باشد.

ضرورت بی خطر سازی زباله عفونی

بی خطر سازی زباله عفونی امر بسیار مهمی می باشد. زیرا این زباله ها آغشته به خون بیماران مختلفی بوده و به احتمال زیاد شامل ویروس هایی از قبیل هپاتیت ، ایدز ، کرونا و … باشد. از طرف دیگر اگر این زباله ها بدون بی خطر سازی در طبیعت و یا حتی سطل های زباله عادی رها سازی گردند به احتمال بسیار زیاد خطرات سلامتی زیادی برای انسان ها ، زباله گرد ها ، حیوانات و … پیش خواهد آمد. به این دلیل باید زباله های بیمارستانی ، مخصوصا زباله های عفونی به شکل صحیحی دفع گردند.

حتی دستگاه های حمل زباله ها نیز باید خاص بوده و به شکل صحیحی مدیریت گردند. بی خطر سازی زباله ها باید قبل از انتقال به بیرون از بیمارستان ، در همان بیمارستان انجام شوند. به این دلیل دستگاه امحا زباله زیر مجموعه تجهیزات پزشکی محسوب می شود. و باید تمامی بیمارستان ها به این وسیله تجهیز گردند.

تفاوت دستگاه امحا زباله با دستگاه زباله سوزی

دستگاه بی خطر سازی 300 لیتری

دستگاه امحا زباله برای بی خطر سازی زباله عفونی مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه امحا زباله بیشتر با نام دستگاه اتوکلاو زباله نیز شناخته می شود. در این دستگاه زباله های عفونی در داخل محفظه استیل دستگاه امحا زباله قرار گرفته و از ترکیب بخار آب ، فشار خلا و دما برای استریل و بی خطر سازی زباله عفونی استفاده می شود. در دستگاه زباله سوز بیمارستانی این زباله های عفونی در کوره مخصوص دستگاه قرار گرفته و طی مراحلی سوزانده می شود. این دو دستگاه هر دو در بیمارستان ها برای تدفین زباله ها مورد استفاده قرار می گیرد. ولی هنوز برتری هیچکدام نسبت به دیگری به اثبات نرسیده است.

از این محصول بازدید کنید : اتوکلاو بیمارستانی

بسیاری اعتقاد دارند در روش بی خطر سازی زباله عفونی اطمینان ۱۰۰ درصدی برای از بین رفتن تمامی ویروس های خطرناک از وسایل عفونی وجود ندارد. از طرف دیگر این دستگاه حجم زباله های بیمارستانی را کاهش نمی دهد. البته مدل های جدید تر دستگاه امحا زباله مجهز به سیستم خرد کن نیز هستند. از طرف دیگر دستگاه زباله سوز بیمارستانی با اینکه تمامی زباله های تولید شده در بیمارستان را کاملا ذوب کرده و از بین می برد. ولی این دستگاه زمانی برای محیط زیست بی خطر خواهد بود که بخار ها و دود های ناشی از سوختن زباله ها از فیلتر ها و دستگاه های تصفیه عبور کرده ، پاکسازی شده و بخار سمی وارد هوای آزاد نشود. دستگاه زباله سوز نسبت به پیاده سازی بی خطر سازی زباله عفونی هزینه بیشتری در پی خواهد داشت.

روش های بی خطر سازی زباله عفونی

 • بی خطر سازی زباله با حرارت
 • بی خطر سازی زباله با مواد شیمیایی
 • بی خطر سازی زباله با انرژی تابشی

بی خطر سازی زباله با حرارت

بی خطر سازی زباله با حرارت معمولا در اتوکلاو زباله مورد استفاده قرار می گیرد. این حرارت زیاد نبوده و معمولا کمتر از ۲۰۰ درجه سانتی گراد می باشد. در این روش بی خطر سازی علاوه بر حرارت از بخار آب و فشار نیز برای استریل استفاده خواهد شد. البته این روش خود در دو مدل با استفاده از بخار و گرمای خشک می باشد. و برای هر نوع زباله و با توجه به میزان و نوع کثیفی و عفونت از گرمای خشک و یا بخار آب استفاده خواهد شد.

بی خطر سازی زباله با مواد شیمیایی

در این روش از مواد شیمیایی برای بی خطر سازی زباله عفونی استفاده می شود. مواد شیمیایی از قبیل اسید پراستیک ، دیوکسید کلر ، هیپوکلرید سدیم و … در این روش ضایعات ابتدا خرد شده و ریز می شوند. سپس در مواد شیمیایی آمیخته شده و ضد عفونی می گردند. در مرحله بعد آب مواد شیمیایی گرفته شده و بازیابی خواهد شد و قطعات خشک شده و با توجه به نوع آن بازیابی و یا تدفین خواهد شد.

بی خطر سازی زباله با انرژی تابشی

در این روش با استفاده از انرژی تابشی مانند اشعه فرا بنفش ، نورد الکترون و یا روش های دیگر بی خطر سازی زباله های عفونی صورت می گیرد. اشعه فرابنفش UV خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد. در این روش ابتدا زباله ها با استفاده از خرد کن خرد و ریز شده و بعد اشعه فرابنفش به آن تابیده شده و قطعات و زباله ها را ضد عفونی خواهد کرد. در بی خطر سازی با استفاده از نورد الکترون نیز بعد از خرد شدن زباله ها الکترون ها با انرژی زیاد به زباله ها اعمال شده و میکروب های موجود بر روی آنها را ازبین می برد. سرعت استریل و پاکسازی به نوع میکروب هها و میزان چسبندگی آن بر روی قطعات بستگی دارد.

دستگاه های بی خطر سازی زباله عفونی

دستگاه بی خطر سازی 500 لیتری

در قسمت قبلی روش های بی خطر سازی زباله عفونی را مطرح کردیم. در ادامه تکنولوژی هایی که بسیار پر استفاده تر بوده و در اکثر بیمارستان ها از آن استفاده می شود را بیان می کنیم.

پیشنهاد به شما : دستگاه زباله سوزی

دستگاه اتوکلاو زباله

دستگاه اتوکلاو زباله نوعی دستگاه اتوکلاو می باشد که در ابعاد بزرگتری بوده و برای گند زدایی و استریل زباله های عفونی و … استفاده می شود. دستگاه اتوکلاو از ترکیب بخار آب ، وکیوم خلا و حرارت برای اسریل سازی ئ از بین بردن تمامی میکروب ها و ویروس ها استفاده می کند. در مورد دستگاه اتوکلاو زباله بیمارستانی نیز اوضاع به همین شکل می باشد. زباله ها در اتوکلاوی بزرگ و اتاق مانند و در ظروف مخصوص در داخل اتوکلاو زباله قرار می گیرند. در این سیستم یک مخزن آب برای ذخیره آب و تبدیل شدن به بخار وجود دارد. زمانی که زباله ها در داخل دستگاه قرار گرفت ، درب دستگاه بسته شده و بخار آب تولید خواهد شد.

در این میان دمای داخل محفطه نیز بالا رفته و در داخل محفطه فشار خلا تولید خواهد شد. این تکنولوژی تمامی ویروس ها ، میکروب ها ، انگل ها و میکرو ارگانیسم ها را ازبین خواهد برد. دستگاه اتوکلاو زباله معمولا مجهز به سیستم تهویه هوا می باشد. در صورتی که دستگاه بدون تهویه هوا باشد ، بوی اتقی که دستگاه در آن قرار دارد واقعا آزار دهنده خواهد بود. البته هنگام استفاده از اتوکلاو زباله در بیمارستان باید به این نکته توجه کرد که تفکیک زباله باید به شکل صحیحی صورت گیرد. به عنوان مثال اگر در داخل زباله ها دماسنج جیوه ای شکسته وجود داشته باشد ، جیوه موجود در هوا پخش شده و بسیار سمی و خطرناک خواهد بود.

بی خطر ساز زباله عفونی هیدرو کلاو Hydroclave

بی خطر ساز هیدرو کلاو نیز نوعی دستگاه بی خطر سازی زباله عفونی می باشد. این دستگاه یکی از رایج ترین روش ها برای برای دفع زباله های بیمارستانی و سایر مراکزی که زباله عفونی در آن مکان زیاد است ، استفاده می شود. در این دستگاه ابتدا زباله ها در داخل مخزنی استوانه های شکل ریخته می شوند. سپس با استفاده از پدال ها و تیغه هایی که در داخل هیدرو کلاو وجود دارند ، تمامی زباله ها در ابعاد چند سانتی متری برش داده می شوند.

همزمان از دیواره های مخزن بخار آب و حرارت به زباله های داخل دستگاه اعمال شده و تمامی آنها را استریل کرده و میکروب زدایی می کند. زباله ها همچنان در داخل هیدرو کلاو چرخانده شده و به هم زده می شوند تا به طور یکنواخت و هماهنگ همگی استریل شوند. زباله ها بعد از خارج شدن از دستگاه مانند زباله های عادی می توانند دفع شده و یا بازیابی شوند. دستگاه بی خطر ساز هیدرو کلاو وزن بالایی داشته و معمولا چند تن می باشد. البته مدل های کوچک تر و با ظرفیت کمتر نیز وجود دارد. ولی مدل های بزرگ تر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. مدل های کوچک تر در مکان های خاصی نصب شده و زباله ها در داخل آن انداخته می شوند.

بی خطر ساز زباله عفونی مایکروویوی Microwave

اساس کارکرد بی خطر ساز زباله عفونی مایکروویوی مانند دستگاه هیدرو کلاو می باشد. با این تفاوت که در آن گرما و حرارت مورد نیاز برای دستگاه و استریلیزاسیون زباله ها توسط امواج مایکروویوی تامین می شود. در این دستگاه ابتدا زباله در داخل مخزن ریخته می شوند. بعد از بسته شدن درب دستگاه و روشن کردن آن بخار آب به داخل مخزن تزریق می شود. این بخار از طریق امواج مایکروویوی فراهم می گردد. از طرف دیگر همزمان زباله ها با استفاده از بازوی چرخان ، چرخانده شده و برش داده می شوند. و به قطعات ریز تری تبدیل شده و حجم آنها تا ۷۰ درصد کاهش می یابد. بی خطر ساز مایکرویو دارای یک اتاق ضد عفونی می باشد . انرژی حاصل از امواج مایکروویو از ژنراتور به اتاق ضد عفونی انتقال یافته و در آن قسمت به ضد عفونی زباله ها خواهد پرداخت.

مزایای بی خطر سازی زباله عفونی با بخار

 • مورد تایید وزارت بهداشت در صورت رعایت استاندارد های لازم در بیمارستان ها
 • مورد تایید و استفاده در بسیاری از کشور های جهان
 • تنوع در سایز و مناسب برای بسیاری از مراکز درمانی
 • قیمت پایین تر در مقایسه با دستگاه زباله سوز
 • توانایی اضافه کردن امکانات اضافی به اتوکلاو از قبیل مخزن های قابل شستشو ، مخازن قابل جابجایی ، دستگاه قابل برنامه ریزی و ….

معایب بی خطر سازی زباله عفونی با بخار

دستگاه بی خطر سازی زباله بیمارستانی
 • در این مدل بی خطر سازی زباله عفونی اگر دستگاه مجهز به خرد کن نباشد حجم ضایعات کم نخواخد شد. البته مدل های جدید تر این سیستم همگی مجهز به خرد کن هستند و زباله ها را ریز می کنند.
 • در صورت وجود فلزات سنگین داخل آسیاب ممکن است به تیغه ها و پره های دستگاه آسیب وارد شود.
 • در صورت نبود خشک کن ، مشکل افزایش وزن زباله ها در اثر وجود بخار و خیس شدن زباله ها وجود خواهد داشت.
 • در صورت عدم وجود تهویه در سیستم این دستگاه ، بوی حاصل از زباله ها بسیار آزار دهنده خواهد بود.
 • در صورت وجود مواد شیمیایی سمی در داخل زباله ها ، این مواد ممکن است در طی فرایتد ایتریل سازی از بین نرفته و وارد هوا ، فاضلاب شده و یا بر روی زباله ها باقی مانده و موقع دفع و یا بازیابی باعث مسمومیت فرد و یا آلودگی محیط گردد.

محصول پیشنهادی : دستگاه التراسونیک

قیمت دستگاه اتوکلاو زباله

طبق آمار حدود ۴۰ درصد از بیمارستان های کشور فاقد دستگاه امحا زباله هستند. در صورتی که دستگاه اتوکلاو زباله برای تمامی بیمارستان ها ضروری بوده و باید این زباله ها قبل از خروج از بیمارستان به شکل صحیحی بی خطر سازی شوند. به این دلیل خرید دستگاه اتوکلاو زباله برای بیمارستان های فاقد آن ضروری می باشد. و باید تمامی بیمارستان ها به این دستگاه تجهیز گردند. قیمت دستگاه اتوکلاو زباله به برند محصول و وارداتی و ایرانی بودن آن بستگی دارد. البته موارد زیادی بر قیمت این محصول تاثیر دارد. مانند ظرفیت دستگاه ، تکنولوژی امحا زباله ، مجهز بودن به سیستم خرد کن در کنار بی خطر سازی و استریل و …

برای خرید و اطلاع از قیمت دستگاه اتوکلاو زباله و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ما در تماس باشید. انتخاب دستگاه مناسب در کارایی آن نیز تاثیر زیادی دارد. زیرا باید میزان تولید روزانه زباله های عفونی در بیمارستان بررسی شده و بر اساس آن دستگاه امحا زباله مناسب خریداری گردد. این زباله ها عفونی بوده و باید در همان روز بی خطر سازی شده و از جمع شدن و انباشت آن به دلیل خطرات زیادی که دارد ، جلوگیری گردد.

دستگاه بی خطر سازی زباله
قسمت نظرات :
 1. avatar دکتر شاکری

  سلام
  من نیاز به یک دستگاه امحا یا ضد عفونی زباله در مقیاس کم جهت مطب دندانپزشکی هستم که مورد تایید دانشگاه و معاونت درمان باشه
  در صورتی که قادر به تولید و یا واردات ان هستید تعداد بسیاری از همکاران خریدار خواهند بود
  لطفا در صورت تمایل و امکان تهیه ، به من ایمیل بزنید تا در نظام پزشکی استان مطرح کنم
  ارادتمند دکتر شاکری از نظام پزشکی جویبار

  • avatar وین طب

   با سلام آقای دکتر شاکری شماره تماس قرار ندادید لطفا با شرکت تماس بگیرید

 2. avatar عباس شماعی

  با عرض سلام من نیازمند دستگاه امحائ زباله مقرون به صرفه برای اتاق تزریقات مطب پزشک عمومی هستم . لطفا برام پیام بگذارید .
  شماره واتساپ
  ۰۹۱۵۱۱۰****

  • avatar وین طب

   با سلام بله حتما

 3. avatar محمد درباری

  سلام دستکاه امحای زباله جهت مطب پزشکی با حجم کم زباله عفونی نیازمندم ۱۰ روز یکبار ۰۹۱۲۶۶۵**** لطفا قیمت را هم بفرمایید ااولین بار است که نظر میدهم

  • avatar وین طب

   سلام خدمتتون ارسال شد

 4. avatar بهناز برنجکو

  سلام
  هزینه ی دستگاه امحا زباله بیمارستانی چقدر هست؟

 5. avatar مجید فتوت

  باسلام .بنده در حال اخذ مجوز جمع آوری پسماند عفونی هستم قیمت دستگاه بی اثرسازی و زباله سوز چتد است لطفا برای بنده در ظرفیتهای مختلف را بفرستید.ممنون

  • avatar وین طب

   سلام بازه قیمتی ۱۰۰ تا دو میلیارد تومان

 6. avatar افسانه یابنده پور

  سلام لطفا قیمت دستگاه هایدروکلاو با خرد کن داخلی در ظرفیت ۱۰۰۰ لیتر رو برام ایمیل کنین. اگر پیش فاکتور دارین برام بفرستین و مشخصات کامل رو برام ارسال کنین

 7. avatar سعید ریانی

  سلام وقت بخیر
  برای یک درمانگاه دارای بخش های ازمایشگاه مطب پزشک و دندانپزشکی یک دستگاه امحا زباله نیاز داشتیم لطفا راهنمایی فرمایید.باتشکر

  • avatar وین طب

   بله حتما

 8. avatar علی کبیری

  سلام
  لطفا لیست قیمت و کاتالوگ محصولاتتون و توضیحات لازم رو برام ایمیل کنید

 9. avatar علی جدبابایی

  با عرض سلام لطفا قیمت دستگاه امحا زباله مناسب برای مطب دندانپزشکی با حجم کم هر ده روز یکبار را بفرمایید که مورد تایید سازمان بداشت وسازمان محیط زیست کشور باشد شماره تماس ۰۹۱۶۶۷۱****

  • avatar وین طب

   بله مورد تایید های لازم رو دارد

 10. avatar دکتر محمد رادمنش

  با سلام من مایل به کسب اطلاعات و هزینه یک دستگاه زباله سوز و استریل کننده پسماند برای کلینیک پوست هستم. سپاسگزارم اگر راهنمایی فرمایید.
  تلفن ۰۹۱۲۰۰۴۲۱۰۹

 11. avatar افرا صداقت

  سلام وقتتون بخیر لطفا قیمت و مشخصات کامل دستگاه هایدروکلاو با خردکن داخلی رو برام ایمیل کنید

 12. avatar صمدی

  باسلام لطفا قیمت دستگاه بی خطر ساز در ظرفیتهای مختلف را بفرستید.ممنون

برای ما پیام بگزارید :