دستگاه آب مقطر گیری – قیمت و خرید آب مقطر گیری

بررسی جامع دستگاه آب مقطرگیری

برای به ‌دست آوردن آب مقطر یک‌ سری اقدامات اصولی نیاز است که به کمک دستگاه آب مقطر گیری این کار بسیار راحت‌تر انجام می‌شود؛ با ما همراه باشید تا با هم به بررسی دقیق این دستگاه بپردازیم.

دستگاه آب مقطر گیری چیست؟

دستگاه آب مقطر گیری به انگلیسی (Distilled water device) وسیله ایی هست که حدود ۹۹٫۹ درصد از آلاینده‌های موجود در آب از جمله : مواد شیمیایی ، فلزات سنگین ، انواع ویروس ، سرب‌ها ، آرسنیک و میکروارگانیسم‌ها را حذف و از بین می‌برد؛ زیرا این مواد قادر به تبدیل شدن به بخار نیستند و باید حتما از آب جدا شوند. دستگاه آب مقطرگیری آزمایشگاهی وسیله بسیار کاربردی برای تهیه آب مقطر انواع آزمایشگاه‌ها است. آب مقطرگیری صنعتی فرآیند تصفیه آب را که توسط طبیعت انجام می‌شود را تکرار می‌کند در طی عملیات خاصی یک آب بسیار خالص تولید می‌کند.

دستگاه آب مقطر گیر خانگی نیز با حذف آلاینده‌های اضافی آب ، یک آب مناسب و سالم برای پخت‌ و پز و آشامیدن ایجاد می‌کند؛ به‌طورکلی تمامی دستگاه‌های تصفیه آب خانگی از زیر مجموعه دستگاه‌های آب مقطر ساز شناخته می‌شوند.

طرز کار دستگاه آب مقطر گیری آزمایشگاهی

تبدیل آب به آب مقطر توسط دستگاه آب مقطر گیری در طی این مراحل انجام می‌شود:

۱. دستگاه آب مقطر گیری آب را می‌جوشاند و سپس آن را به بخار تبدیل می‌کند؛

۲. در این مرحله بخار متراکم شده کاملا خنک می‌شود و دوباره به حالت مایع تبدیل می‌شود؛

۳. همه مواد ناخالص مثل میکروارگانیسم و فلزات سنگین در این مرحله غربال می‌شود و از بین می‌رود.

دستگاه آب مقطرگیری

برای شروع فرایند تقطیر آب ، مقدار آب در محفظه جوش ریخته می‌شود. محفظه جوش دستگاه آب مقطر گیری آزمایشگاهی مجهز به یک المنت گرمایشی است که قادر است آب را به نقطه جوش برساند و سپس آن را به بخار تبدیل کند. بخار به دست آمده در این محفظه از طریق دریچه تعبیه شده وارد یک کندانسور یا سیال خنک کننده می‌شود و تمامی آلاینده‌های ناخالص در این مرحله حذف شده و بخار دوباره وارد محفظه شده و به حالت مایع بازمی‌گردد.

این مایع از فیلتر دستگاه رد شده و به آن کربن فعال وارد می‌شود تا آب مقطر ۹۹.۹ درصد خالص شود و بعد قطرات آب ایجاد شده وارد مخزن فولادی ضدزنگ شده و به‌صورت قطره‌ای در بطری‌ها می‌ریزد.

این مطلب رو از دست ندید : دستگاه کدورت سنج

مزایای دستگاه آب مقطرگیری

۱. تضمینی برای افزایش خلوص آب

دستگاه آب مقطر ساز آزمایشگاهی می‌تواند آب عاری از هرگونه باکتری، ویروس و آلاینده‌های مضر معدنی را ایجاد کند. این نوع دستگاه‌ها کارآیی زیادی در آزمایشگاه‌های پزشکی، تحقیقاتی، صنعتی و عمومی دارند. فرایند ایجاد آب خالص توسط این دستگاه‌ها کاملا اتوماتیک است.

۲. طیف متنوع برای استفاده از آب مقطر

آب مقطر کاربردهای بسیار زیادی دارد و شما می‌توانید در بسیاری از کارها از این نوع آب استفاده کنید. از جمله؛ استفاده از آب مقطر در انواع اتو، استفاده از آب مقطر در دستگاه‌های بخور و…

دستگاه آب مقطر گیری

۳. بدون نیاز به فرایند نصب پیچیده

دستگاه‌های آب مقطر گیری صنعتی و خانگی فرایند نصب پیچیده‌ای ندارند و به راحتی نصب می‌شوند و سپس شروع به انجام فرایند اتوماتیک ایجاد آب مقطر می‌کنند.

۴. سرمایه‌گذاری هوشمندانه

دستگاه‌های آب مقطر سازی عمر مفید بالای حدود ۱۰ تا ۱۵ سال دارند و شما در طول این مدت فقط کافی است فیلترهای آن را تعویض کنید.

انواع مختلف دستگاه آب مقطر گیری

به هنگام خرید دستگاه آب مقطرگیری آزمایشگاهی باید توجه داشته باشید که این دستگاه انواع مختلفی دارد و باید بسیار دقت کنید؛ انواع دستگاه آب مقطرگیری عبارتند از :

۱. دستگاه آب مقطرگیری یک‌بار تقطیر؛

۲. دستگاه آب مقطرگیری دوبار تقطیر؛

۳. دستگاه آب مقطرگیری دیونایزر یا با خلوص بالا؛

۳. دستگاه آب مقطرگیری با خارجی یا جریان بالا.

دستگاه آب مقطر گیری یک بار تقطیر

این نوع از دستگاه از جنس فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند و معمولا نیاز به ۴۰ لیتر آب برای خنک کردن کندانسور دارند.

آب مقطر گیر یکبار تقطیر

دستگاه آب مقطر‌گیری دوبار تقطیر

به‌طور کلی این نوع از دستگاه مخزن ذخیره ندارند و نمی‌توانند به‌صورت اتوماتیک میزارن آلودگی آب را تشخیص دهند. این نوع از دستگاه برای خنک کردن کندانسور خود نیاز به ۱۲۰ لیتر آب دارند.

– دستگاه آب مقطرگیری دیونایزر یا با خلوص بالا

این نوع از دستگاه آب مقطر گیر قادر به تولید آب مقطر فوق خالص و به دور از هرگونه آلودگی است. این نوع از دستگاه مخصوص تحقیقات و آزمایشگاه‌ها است و می‌تواند انواع باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در آب را با اشعه ماورا بنفش نابود کند.

– دستگاه آب مقطرگیری خارجی یا جریان بالا

این نوع از دستگاه آب مقطر ساز دارای ۱ یا ۲ مخزن است و قادر است ۴۰ لیتر آب در هر دقیقه تولید کند.

آب مقطر چه کاربردی دارد؟

آب مقطر در انواع واحدهای مختلف از جمله: پزشکی، صنعتی، تحقیقاتی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از واحدهای پزشکی و آزمایشگاهی برای افزایش طول عمر انواع دستگاه‌های صنعتی خود از آب مقطر استفاده می‌کنند تا طول عمر دستگاه‌های خود را تضمین کنند. به‌طور کلی کاربرد آب مقطر را می‌توان این‌گونه شرح داد:

 • ۱. تولید انواع محلول و سرم؛
 • ۲. تولید انواع مواد بیولوژی؛
 • ۳. تولید انواع مکمل؛
 • ۴. شستشوی ابزارها و ظروف شیشه‌ای آزمایشگاه؛
 • ۵. استفاده از آب مقطر برای استرلیزاسیون.

خرید دستگاه آب مقطر گیری

به هنگام خرید دستگاه آب مقطر گیری آزمایشگاهی خانگی و صنعتی در ابتدا هدف خود و نوع دستگاه را مشخص کنید و سپس به مشخصاتی از جمله: حجم آب، جنس بدنه دستگاه، میزان برق مصرفی، امکانات متنوع از جمله قابلیت شستشوی اتوماتیک و رسوب‌زدایی توجه کنید. در صورتی که اطلاعات کافی در این زمینه را ندارید می‌توانید با کارشناسان مربوطه مشورت کنید و سپس اقدام به خرید کنید.

مطلب پیشنهادی : ورتکس آزمایشگاهی

سؤالات رایج و پرتکرار درباره دستگاه آب مقطرگیری

۱. برای ایجاد آب مقطر توسط دستگاه آب مقطرگیری چقدر زمان لازم است؟

این فرایند حدود ۴ تا ۶ ساعت طول می‌کشد. تولید آب مقطر توسط دستگاه‌ها به‌صورت قطره‌ای انجام می‌شود و به همین دلیل برای پر شدن کامل مخزن باید چند ساعت منتظر بود.

دستگاه‌های آب مقطر گیری صنعتی ظرفیت بالاتری دارند و می‌توانند در هر ساعت حدود ۲ تا ۳ گالن آب مقطر خالص ایجاد کنند.

۲. آیا جوشاندن آب باعث ایجاد آب مقطر می‌شود؟

خیر. صرف جوشاندن آب نمی‌تواند ناخالصی‌های بالای آب را از بین برده و آن را تبدیل به آب مقطر کند. جوشاندن آب صرفا می‌تواند پاتوژن‌های مضر موجود در آب را از بین ببرد و بس! اگر قصد دارید ناخالصی‌های موجود در آب شهری را از بین ببرید بهترین گزینه برای شما خرید دستگاه‌ آب مقطر گیری خانگی و یا دستگاه تصفیه آب خانگی است.

۳. آیا می‌توان دستگاه آب مقطر گیری دست دوم تهیه کرد؟

بله؛ بسیاری از آزمایشگاه‌ها و… اقدام به فروش دستگاه‌های دست دوم می‌کنند که با بررسی و تحلیل دقیق این نوع دستگاه‌ها می‌توانید اقدام به خرید کنید.

۴. قیمت دستگاه آب مقطر گیری چقدر است؟

دستگاه‌های آب مقطر گیری آزمایشگاهی طیف گسترده‌ای دارند و قیمت هر کدام از آنها بر اساس نوع تولید داخلی یا خارجی متنوع است. بهترین کار برای رسیدن به جواب قانع کننده تماس با فروشندگان مربوطه است.

سخن پایانی

ما در این مطلب سعی کردیم به بهترین شکل ممکن دستگاه آب مقطر گیری را توضیح دهیم. شما با این توضیحات می‌توانید در هنگام خرید هر نوع دستگاه آب مقطرگیری انتخاب هوشمندانه داشته باشید. در صورتی که این مطلب برای شما مفید واقع شد آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

شما بگویید :

آیا از دستگاه آب مقطر گیری استفاده می‌کنید؟ چه تجربیاتی در زمینه این دستگاه دارد؟ شما می‌توانید نظرات و تجربیات خود را با ما و مخاطبان ما را در قسمت دیدگاه‌ها به اشتراک بگذارید.

سایر محصولات :
ترازوی آزمایشگاهی

قسمت نظرات :
 1. avatar مرتضی عوض نیا

  لطفا قیمت دستگاه آب مقطر خانگی را اعلام کنید و مقدار فضای لازم برای نصب دستگاه چه مقدار است ؟باتشکر

  • avatar وین طب

   سلام و درود – با توجه به ظرفیت خانوار متقاوت است لذا درخواست داریم با شماره های قرار گرفته در سایت تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند

 2. avatar کریم پارسا

  سلام من بازنشسته دولتی هستم با تحصیلات دیپلم
  در سایتهای زیادی جستجو کرده ام و متاسفانه متوجه شدم دستگاههای آب مقطر گیری موجود همگی مصرف انرژی بالا و خروجی آب کمی دارند
  در ذهنم دستگاهی طراحی کرده ام که میتواند با خروجی آب زیاد مصرف انرژی راتا نزدیک صفر پایین بیاورد. این یک ادعا نیست و میشود دستگاهی ساخت بدون فیلتر با قیمت کم و مصرف انرژی بسیار کم
  خوشحال میشوم مهندسین شرکت با من تماس بگیرند من طرح خود را با قیمت پایین در اختیارتان بگذارم تلفن من ۰۹۱۲۷۰۳****
  دستگاه بسیار ساده است و حتی میتوان دستگاه را با ابعاد بزرگتر ساخت تا خروجی سدهای شور شده کشور را شیرین کرد
  فکر نمیکنم هزینه مصرف انرژی در این دستگاه به ازای هر متر مکعب آب به هزار تومان برسد

  • avatar وین طب

   با سلام به بخش تحقیق و پژوهش شرکت ارجاع داده میشود

 3. avatar حسن دوست

  حسن دوست هستم از تبریز پیام میدم. هستم لطفا مشخصات و قیمت دستگاه مناسب برای استفاده ی خانگی خانواده چهارنفری را بفرمایید.

  • avatar وین طب

   با سلام
   برای مصرف آشامیدنی نمی باشد

برای ما پیام بگزارید :