آون – قیمت آون – فروش دستگاه آون – فور

رعایت بهداشت و ضدعفونی کردن اجسام و ظروف شیشه ای و فلزی در مراکز درمانی، بیمارستان ها و آزمایشگاه ها از عوامل مهم و تاثیرگذار در سلامتی افراد است، بدین وسیله می بایست به این موضوع توجه ویژه ای کرد و از تجهیزی ضدعفونی کننده و استریل کننده استفاده کرد تا میکروب ها و باکتری های موجود را از اجسام زدوده و به بهداشتی بودن آنها کمک نمود.

یکی از تجهیزات استریل کننده که قدرت بسیار بالایی در پاکسازی ظروف دارد آون oven یا همان به اصطلاح فور می باشد است، آون در انواع و ظرفیت های مختلفی قابل تولید بوده که رایج ترین نوع آن شامل آون آزمایشگاهی، آون بیمارستانی، آون دندانپزشکی، آون داروسازی و … می باشد؛ آون به منظور اجرای فعالیت های مختلف طراحی شده و قطعات تشکیل دهنده آن جزو برترین قطعات موجود در بازار است.

آون عملیات استریل سازی را به صورت انتقال حرارت اتوماتیک اجرا می کند، البته برخی از آون های تولیدی حرارت اتوماتیک ندارند و با استفاده از تجهیزاتی نظیر پنکه انتقال حرارت را انجام می دهند و یا جهت جابجایی هوای داخلی دستگاه از ویژگی سبک بودن هوای گرم و یا سنگین بودن هوای سرد استفاده می کنند.

بیشتر افراد از آون به عنوان فور خشک کننده نیز یاد می کنند، چرا که این دستگاه علاوه بر استریل کردن از قابلیت خشک کردن ظروف و اجسام نیز برخوردار است.

آون

البته باید توجه کرد که آون در واقع همان فور خشک کننده با انکوباتور تفاوت فراوان دارد و این دو محصول کامل جدا از هم عملکرد دارند اگر میخواهید در مورد تفاوت این دو دستگاه اطلاعات کسب کنید و قصد خرید دارید با کارشناسان شرکت وین طب تماس بگیرید آماده پاسخگویی به شما عزیزان میباشیم .

در قسمت پایین همین بخش ویدیوهای مربوط به آون قرار گرفته است

نحوه استفاده از آون

میکروب ها و باکتری ها با افزایش حرارت قابل توجه بالای ۱۸۰ درجه در داخل آون نابود شده و نیز سبب تبخیر رطوبت موجود در تجهیزات شیشه ای می شود، این عامل تمامی فعالیت های بیولوژیکی را از بین برده و به ضدعفونی و خشک شدن آن کمک شایانی می کند.

بخش های اصلی و تشکیل دهنده آون

محفظه داخلی
المنت‌های گرم کننده
عایق‌های حرارتی
سیستم‌های حفاظتی
سیستم کنترل و نمایش دهنده دمای داخلی محفظه

در ادامه هر کدام به صورت مختصر شرح داده خواهد شد:

محفظه داخلی آون:

محفظه استفاده شده در آون را معمولاً از جنس استیل انتخاب می کنند تا ایجاد حرارت منجر به استهلاک و ایجاد واکنش در آن نگردد، استیل فلزی مرغوب و باکیفیت است که طول عمر بالایی دارد و ضد زنگ زدگی و ضد ساییدگی است، البته در بسیاری از اون ها از محفظه آلومینیوم نیز استفاده می کنند که به نوبه خود بی نظیر است.

محفظه داخلی آون قطعه ای است که تمامی تجهیزاتی که قرار است استریل گردند را در داخل آن قرار می دهند، همچنین از این محفظه به منظور جایگاه ترموکوپل و سنسور دما نیز استفاده می نمایند.

هر آون برحسب ظرفیت و مدل و توان الکتریکی بطور معمول از یک یا دو عدد المنت تشکیل شده است، المنت ها انرژی الکتریکی را به انرژی حرارتی تبدیل می کنند، معمولاً المنت های کاربردی در دستگاه آون بطور مستقیم با دستگاه با تماس است و در بخش خارجی (جداره خارجی دستگاه) واقع شده و تامین حرارت را به بهترین نحو ممکن تامین می نماید.

فروش آون

شایان ذکر می باشد که المنت های استفاده شده در این فور از نوع فنری است، این المنت با جنس سرامیک که نسوز نیز می باشد پوشش داده شده تا حرارت ایجادی سبب داغ شدن و استهلاک آن نشود و جریان الکتریکی به محفظه دستگاه فور منتقل نگردد، در نتیجه میزان ایجاد اتصالات در دستگاه فور به حداقل میزان ممکن می رسد.

عایق‌های حرارتی:

بدنه و محفظه آون با جنس پشم شیشه مورد عایق بندی قرار گرفته و از اتلاف حرارت و سرد شدن فوری محفظه داخلی دستگاه خشک کن پیشگیری می نماید، از دیگر قابلیت های عایق حرارتی می توان به جلوگیری از گرم شدن بیش از حد مجاز مدارهای الکتریکی و محفظه بیرونی اشاره کرد.

کنترلگر و نمایشگر دمای داخلی محفظه آون :

نمایشگر و کنترلگر دما از اصلی ترین و موثرترین اجزای تشکیل دهنده آون می باشند، چرا که می توان با استفاده از این قطعات دمای داخلی را کنترل و به نمایش گذاشت.

نمایشگر فور حالت دماسنج جیوه ای و یا عقربه ای دارد و یا مثل یک برد الکتریکی عمل می کند که دارای نمایشگری دیجیتال و حسگر حرارتی است، معمولاً نمایشگر و کنترلر در قالب یک سیستم یکپارچه و ادغام در هم می باشند و یا بصورت جداگانه طراحی شده اند.

نوع کنترلگر استفاده شده در دستگاه آون برحسب طرح و ظرفیت آن متغیر است، از رایج ترین نوع کنترلگرها که در آون استفاده می شود می توان به حالت های ترموکوپل فلزی، جیوه ای و حتی سیستم میکروپروسسوری که خود دارای حسگرهای دقیقی می باشند اشاره کرد.

سیستم‌ حفاظتی:

دستگاه های آون این شرکت با رعایت اصولات ایمنی و بهداشتی طراحی شده اند و از سیستم های حفاظتی به منظور در امان نگه داشته جان مصرف کننده و دستگاه استفاده شده است، سیستم های حفاظتی در دو نوع حرارتی و الکتریکی موجود بوده که برحسب نوع آون بر روی آن تعبیه می گردند.

از دیگر قطعاتی که در افزایش ایمنی دستگاه فور آزمایشگاهی موثر است می توان به فیوزهای الکتریکی اشاره کرد، این فیوزها در مواقع ضروری از ایجاد جریان جلوگیری نموده و اقدام به قطع کردن آن می نماید، بدین وسیله اگرچه در کارکرد کنترلگر نقصی رخ دهد و دما از حد مجاز فراتر رود اقدام به قطع جریان نموده و از ایجاد نوسانات جلوگیری می نماید.

نحوه استفاده از آون:

دستگاه آون مجهز به یک کلید اصلی است که به منظور روشن کردن دستگاه از آن استفاده می شود، بدین ترتیب مصرف کننده تنها می بایست این کلید را سمت پایین فشار دهد تا دستگاه فور روشن شود، سپس کلید مرتبط به تنظیمات را لحاظ کند که تنظیمات مرتبط شامل افزایش دهنده و کاهش دهنده دما است.

از عایقی جهت تفکیک سازی محفظه داخلی از قسمت خارجی استفاده شده است که نقش تاثیرگذاری در حفظ دمای محفظه و عدم اتلاف دما دارد، این عایق سبب می شود محفظه بیرونی بیش از حد گرم نشود و انتقال گرما با تاخیر به آن برسد؛ محفظه خارجی آون با لایه ای که رنگ الکترواستاتیک دارد پوشش داده شده و نقش حفاظتی دارد.

ویژگی های آون:

بطور میانگین برخی از آون های تولیدی دمایی بین ۱۸۰ درجه سانتیگراد تا ۳۵۰ درجه سانتی گراد را تامین می کنند و البته بیشتر آون ها از قابلیت تامین دمایی تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد نیز برخوردارند، معمولاً به آون ها گرمخانه یا آون صنعتی هوای گرم نیز می گویند.

معمولاً جهت استریل سازی و خشک سازی تجهیزات فلزی دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد کافی است، مدت زمان عملیات دستگاه در هر دوره کمتر از ۲ ساعت می باشد.

شایان ذکر می باشد که دمای دستگاه توسط کنترلگر قابل تنظیم است، افزایش دمای آون سبب می شود رطوبت موجود در تجهیزات تبخیر گردد و تمامی فعالیت ها و میکروب ها از آنها حذف گردد.

مخازن آون مجهز به سوراخ هایی از جنس استیل می باشند که جریان هوا را به بهترین نحو به پیرامون اجسام و ظروف انتقال می دهند و نیز در منتقل کردن بهتر حرارت موثرند.

تجهیزات لازم جهت نصب و راه اندازی فور :

  • میز کاری

میزکاری از دسته وسایلی است که جهت راه اندازی آون نیاز است، بهتر است این میز در محیطی که ابعاد بزرگی دارد قرار گیرد تا بتوان ظروف و تجهیزاتی که نیاز به استریل سازی دارند را جاسازی کرد و نیز بهتر است در اطراف آون ۵ سانتی متر فضای آزاد و خالی باشد تا عملکرد بهتری از آن مشاهده نماییم.

  • پریز برق

پریز برق از دیگر مواردی بوده که جهت نصب آون نیاز می باشد، پریز برق می بایست قدرت بالایی داشته و برطبق استانداردهای بین المللی و داخلی طراحی شده باشد و نیز مصرف کننده بتواند آن را به زمین متصل کند؛ تا احتمال آتش سوزی و برق گرفتگی به حداقل میزان ممکن برسد؛ بهتر است این پریز تا یک متر از دستگاه آون فاصله داشته باشد.

موارد قابل توجه در استفاده از آون

توجه نمایید که در پیرامون و داخل آون، مواد اشتعال زا و آتش زا قرار داده نشود.
بهتر است در داخل آون از قراردهی محلول های اسیدی اجتناب گردد و نیز از ایجاد بخارات خورنده پیشگیری گردد، چرا که محلول های اسیدی و بخارات خورنده سطح داخلی دستگاه را با استهلاک و فرسودگی مواجه می کند، در نتیجه طول عمر دستگاه کاهش می یابد.
بهتر است مصرف کننده در حین استفاده از دستگاه فور از تجهیزات حفاظتی از قبیل عینک، انبرک جهت برداشتن و قرار دادن تجهیزات و دستکش عایق استفاده نماید.

قیمت آون

قیمت آون های موجود شرکت وبن طب برحسب ظرفیت و نوع متغیر است و البته باید گفت قیمت آون های ما نسبت به سایر آون ها بسیار مناسب تر است، در ذیل لیست قیمت آون ها را به صورت تقریبی آورده ایم:

قیمت آون ۵۵ لیتری ساده با محفظه آلومینیوم حدوداً ۲۳ میلیون تومان می باشد و قیمت آون ۵۵ لیتری ساده با محفظه استیل تقریباً ۲۵ میلیون تومان است.

قیمت آون ۳۵ لیتری با طراحی ساده که محفظه ای آلومینیومی دارد حدوداً ۲۰ میلیون و نوع محفظه استیل این آون ۲۲ میلیون تومان می باشد.

قیمت آون ۲۲ لیتری ساده با محفظه آلومینیوم تقریباً ۱۸ میلیون تومان و اگرچه در این نوع آون از محفظه استیل شده باشد قیمت آن بالغ بر ۱۹ میلیون تومان است.

ویدیو ها

سایر محصولات

اتوکلاو
اتوکلاو دندانپزشکی
بن ماری
سانتریفیوژ

برای ما پیام بگزارید :