آون – قیمت آون آزمایشگاهی – دستگاه آون

رعایت بهداشت و ضدعفونی کردن اجسام و ظروف شیشه ای و فلزی در مراکز درمانی، بیمارستان ها و آزمایشگاه ها از عوامل مهم و تاثیرگذار در سلامتی افراد است، بدین وسیله می بایست به این موضوع توجه ویژه ای کرد و از تجهیزی ضدعفونی کننده و استریل کننده استفاده کرد تا میکروب ها و باکتری های موجود را از اجسام زدوده و به بهداشتی بودن آنها کمک نمود.

آون امروزه و با شیوع ویروس کرونا بسیار پرکاربرد شده است حتما برای مقابله با ویروس کرونا توصیه میکنیم که از آون استفاده نمایید . آون با تولید حرارت با دمای بالا بسیار موثر در از بین بردن هر نوع میکروب و ویروس رو سطوح را دارد . لذا استفاده از این دستگاه بسیار توصیه میشود .

یکی از تجهیزات استریل کننده که قدرت بسیار بالایی در پاکسازی ظروف دارد آون oven می باشد ، آون در انواع و ظرفیت های مختلفی قابل تولید بوده که رایج ترین نوع آن شامل آون آزمایشگاهی، آون بیمارستانی، آون دندانپزشکی، آون داروسازی و … می باشد؛ آون به منظور اجرای فعالیت های مختلف طراحی شده و قطعات تشکیل دهنده آن جزو برترین قطعات موجود در بازار است.

آون عملیات استریل سازی را به صورت انتقال حرارت اتوماتیک اجرا می کند، البته برخی از آون های تولیدی حرارت اتوماتیک ندارند و با استفاده از تجهیزاتی نظیر پنکه انتقال حرارت را انجام می دهند و یا جهت جابجایی هوای داخلی دستگاه از ویژگی سبک بودن هوای گرم و یا سنگین بودن هوای سرد استفاده می کنند.

این دستگاه علاوه بر استریل کردن از قابلیت خشک کردن ظروف و اجسام نیز برخوردار است.

آون

البته باید توجه کرد که آون در واقع همان فـور خشک کننده با انکوباتور تفاوت فراوان دارد و این دو محصول کامل جدا از هم عملکرد دارند اگر میخواهید در مورد تفاوت این دو دستگاه اطلاعات کسب کنید و قصد خرید دارید با کارشناسان شرکت وین طب تماس بگیرید آماده پاسخگویی به شما عزیزان میباشیم .

ویدیو ارسال آون با حجم ۶۰۰ لیتر به کشور عراق

نحوه استفاده از آون

میکروب ها و باکتری ها با افزایش حرارت قابل توجه بالای ۱۸۰ درجه در داخل آون نابود شده و نیز سبب تبخیر رطوبت موجود در تجهیزات شیشه ای می شود، این عامل تمامی فعالیت های بیولوژیکی را از بین برده و به ضدعفونی و خشک شدن آن کمک شایانی می کند.

بخش های اصلی و تشکیل دهنده آون

محفظه داخلی
المنت‌های گرم کننده
عایق‌های حرارتی
سیستم‌های حفاظتی
سیستم کنترل و نمایش دهنده دمای داخلی محفظه

در ادامه هر کدام به صورت مختصر شرح داده خواهد شد:

محفظه داخلی آون:

محفظه استفاده شده در آون را معمولاً از جنس استیل انتخاب می کنند تا ایجاد حرارت منجر به استهلاک و ایجاد واکنش در آن نگردد، استیل فلزی مرغوب و باکیفیت است که طول عمر بالایی دارد و ضد زنگ زدگی و ضد ساییدگی است، البته در بسیاری از اون ها از محفظه آلومینیوم نیز استفاده می کنند که به نوبه خود بی نظیر است.

محفظه داخلی آون قطعه ای است که تمامی تجهیزاتی که قرار است استریل گردند را در داخل آن قرار می دهند، همچنین از این محفظه به منظور جایگاه ترموکوپل و سنسور دما نیز استفاده می نمایند.

هر آون برحسب ظرفیت و مدل و توان الکتریکی بطور معمول از یک یا دو عدد المنت تشکیل شده است، المنت ها انرژی الکتریکی را به انرژی حرارتی تبدیل می کنند، معمولاً المنت های کاربردی در دستگاه آون بطور مستقیم با دستگاه با تماس است و در بخش خارجی (جداره خارجی دستگاه) واقع شده و تامین حرارت را به بهترین نحو ممکن تامین می نماید.

فروش آون

شایان ذکر می باشد که المنت های استفاده شده در این آون از نوع فنری است، این المنت با جنس سرامیک که نسوز نیز می باشد پوشش داده شده تا حرارت ایجادی سبب داغ شدن و استهلاک آن نشود و جریان الکتریکی به محفظه دستگاه آون منتقل نگردد، در نتیجه میزان ایجاد اتصالات در دستگاه فـور به حداقل میزان ممکن می رسد.

عایق‌های حرارتی:

بدنه و محفظه آون با جنس پشم شیشه مورد عایق بندی قرار گرفته و از اتلاف حرارت و سرد شدن فـوری محفظه داخلی دستگاه خشک کن پیشگیری می نماید، از دیگر قابلیت های عایق حرارتی می توان به جلوگیری از گرم شدن بیش از حد مجاز مدارهای الکتریکی و محفظه بیرونی اشاره کرد.

کنترلگر و نمایشگر دمای داخلی محفظه آون :

نمایشگر و کنترلگر دما از اصلی ترین و موثرترین اجزای تشکیل دهنده آون می باشند، چرا که می توان با استفاده از این قطعات دمای داخلی را کنترل و به نمایش گذاشت.

نمایشگر آون حالت دماسنج جیوه ای و یا عقربه ای دارد و یا مثل یک برد الکتریکی عمل می کند که دارای نمایشگری دیجیتال و حسگر حرارتی است، معمولاً نمایشگر و کنترلر در قالب یک سیستم یکپارچه و ادغام در هم می باشند و یا بصورت جداگانه طراحی شده اند.

نوع کنترلگر استفاده شده در دستگاه آون برحسب طرح و ظرفیت آن متغیر است، از رایج ترین نوع کنترلگرها که در آون استفاده می شود می توان به حالت های ترموکوپل فلزی، جیوه ای و حتی سیستم میکروپروسسوری که خود دارای حسگرهای دقیقی می باشند اشاره کرد.

سیستم‌ حفاظتی:

دستگاه های آون این شرکت با رعایت اصولات ایمنی و بهداشتی طراحی شده اند و از سیستم های حفاظتی به منظور در امان نگه داشته جان مصرف کننده و دستگاه استفاده شده است، سیستم های حفاظتی در دو نوع حرارتی و الکتریکی موجود بوده که برحسب نوع آون بر روی آن تعبیه می گردند.

از دیگر قطعاتی که در افزایش ایمنی دستگاه آون آزمایشگاهی موثر است می توان به فیوزهای الکتریکی اشاره کرد، این فیوزها در مواقع ضروری از ایجاد جریان جلوگیری نموده و اقدام به قطع کردن آن می نماید، بدین وسیله اگرچه در کارکرد کنترلگر نقصی رخ دهد و دما از حد مجاز فراتر رود اقدام به قطع جریان نموده و از ایجاد نوسانات جلوگیری می نماید.

نحوه استفاده از آون

دستگاه آون مجهز به یک کلید اصلی است که به منظور روشن کردن دستگاه از آن استفاده می شود، بدین ترتیب مصرف کننده تنها می بایست این کلید را سمت پایین فشار دهد تا دستگاه فـور روشن شود، سپس کلید مرتبط به تنظیمات را لحاظ کند که تنظیمات مرتبط شامل افزایش دهنده و کاهش دهنده دما است.

از عایقی جهت تفکیک سازی محفظه داخلی از قسمت خارجی استفاده شده است که نقش تاثیرگذاری در حفظ دمای محفظه و عدم اتلاف دما دارد، این عایق سبب می شود محفظه بیرونی بیش از حد گرم نشود و انتقال گرما با تاخیر به آن برسد؛ محفظه خارجی آون با لایه ای که رنگ الکترواستاتیک دارد پوشش داده شده و نقش حفاظتی دارد.

مطلب کاربردی : دستگاه ضد عفونی کننده دست

ویژگی های آون

بطور میانگین برخی از آون های تولیدی دمایی بین ۱۸۰ درجه سانتیگراد تا ۳۵۰ درجه سانتی گراد را تامین می کنند و البته بیشتر آون ها از قابلیت تامین دمایی تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد نیز برخوردارند، معمولاً به آون ها گرمخانه یا آون صنعتی هوای گرم نیز می گویند.

معمولاً جهت استریل سازی و خشک سازی تجهیزات فلزی دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد کافی است، مدت زمان عملیات دستگاه در هر دوره کمتر از ۲ ساعت می باشد.

شایان ذکر می باشد که دمای دستگاه توسط کنترلگر قابل تنظیم است، افزایش دمای آون سبب می شود رطوبت موجود در تجهیزات تبخیر گردد و تمامی فعالیت ها و میکروب ها از آنها حذف گردد.

مخازن آون مجهز به سوراخ هایی از جنس استیل می باشند که جریان هوا را به بهترین نحو به پیرامون اجسام و ظروف انتقال می دهند و نیز در منتقل کردن بهتر حرارت موثرند.

تجهیزات لازم جهت نصب و راه اندازی آون :

 • میز کاری

میزکاری از دسته وسایلی است که جهت راه اندازی آون نیاز است، بهتر است این میز در محیطی که ابعاد بزرگی دارد قرار گیرد تا بتوان ظروف و تجهیزاتی که نیاز به استریل سازی دارند را جاسازی کرد و نیز بهتر است در اطراف آون ۵ سانتی متر فضای آزاد و خالی باشد تا عملکرد بهتری از آن مشاهده نماییم.

اون آزمایشگاهی
 • پریز برق

پریز برق از دیگر مواردی بوده که جهت نصب آون نیاز می باشد، پریز برق می بایست قدرت بالایی داشته و برطبق استانداردهای بین المللی و داخلی طراحی شده باشد و نیز مصرف کننده بتواند آن را به زمین متصل کند؛ تا احتمال آتش سوزی و برق گرفتگی به حداقل میزان ممکن برسد؛ بهتر است این پریز تا یک متر از دستگاه آون فاصله داشته باشد.

موارد قابل توجه در استفاده از آون

توجه نمایید که در پیرامون و داخل آون، مواد اشتعال زا و آتش زا قرار داده نشود.
بهتر است در داخل آون از قراردهی محلول های اسیدی اجتناب گردد و نیز از ایجاد بخارات خورنده پیشگیری گردد، چرا که محلول های اسیدی و بخارات خورنده سطح داخلی دستگاه را با استهلاک و فرسودگی مواجه می کند، در نتیجه طول عمر دستگاه کاهش می یابد.
بهتر است مصرف کننده در حین استفاده از دستگاه آون از تجهیزات حفاظتی از قبیل عینک، انبرک جهت برداشتن و قرار دادن تجهیزات و دستکش عایق استفاده نماید.

کاربرد آون

آون در تولید سرامیک

علاوه بر آزمایشگاه در صنایع گوناگون نیز کاربرد دارد. در پخت سرامیک امری ضروری است. مواد اولیه سرامیک پس از طی مراحلی به داخل آون خشک کن جهت پخت انتقال می یابند. با استفاده از المنت هایی که داخل آن قرار دارند حرارت به محفظه داخلی آون منتقل شده و رطوبت مواد ریخته گری گرفته می شود. این رطوبت به مجاری بیرونی رانده شده و باعث خشک شدن سرامیک می شود. هنگام تنظیم دمای آون باید دقت  کرد تا مناسترین دما با توجه به جنس مواد ریخته گری انتخاب شود. زیرا دمای کمتر باعث عدم کیفیت سرامیک و دمای بیشتر باعث ترک برداشتن سرامیک می شود. مطلب پیشنهادی : ph متر

آون در تولید لاستیک خودرو

در خطوط تولید تایر، ابتدا مواد اولیه مخلوط شده و ترکیب اولیه به دست می آید. سپس اجزای تشکیل دهنده تایر در بخش های مختلف تولید می شود. و بعد از طی مراحلی تایر ساخته شده و مونتاژ می شود. آخرین مرحله در تولید لاستیک، پخت لاستیک داخل آون صنعتی می باشد.

به مرحله ای که لاستیک داخل آون شکل نهایی خود را به دست می آورد، ولکانیزاسیون گفته می شود. استفاده از این دستگاه در تولید لاستیک باعث می شود لاستیک خاصیت کشسان و الاستیک پیدا کند. بعد از پخت اولیه لاستیک داخل آون حرارتی، عملیات جداسازی مواد لاستیک انجام شده و طی مراحل دیگری، دوباره جهت پخت نهایی در آون با دمای مشخص قرار داده می شود.

آون در صنایع غذایی

آون در تولید مواد غذایی نیز به پیشرفت های بزرگی رسیده است. که می توان به تولید بدون روغن چیپس در آون خلاء اشاره کرد. این وسیله همچنین در ماندگاری مواد غذایی نیز بسیار کاربرد دارد. به این صورت که مواد غذایی پس از تولید در داخل دستگاه قرار داده می شود، و در یک دمای مشخص باکتری ها و میکروب هایی که باعث فاسد شدن مواد غذایی می شوند از بین می روند. و پس از بسته بندی خاص با تاریخ انقضای معمولاً دوسال روانه بازار می شوند. از جمله مواد غذایی که آون در تولید آنها نقش اساسی دارد، می توان به تولید ماکارونی، سبزی خشک، نان و انواع غذاهای آماده اشاره کرد. استفاده از این دستگاه روز به روز در صنایع غذایی بیشتر می شود. زیرا باعث عدم نیاز به مواد نگهدارنده در تولید مواد غذایی شده است.

قیمت آون

قیمت آون های موجود شرکت وبن طب برحسب ظرفیت و نوع متغیر است و البته باید گفت قیمت آون های ما نسبت به سایر آون ها بسیار مناسب تر است، در ذیل لیست قیمت آون ها را به صورت تقریبی آورده ایم:

قیمت آون ۵۵ لیتری ساده با محفظه آلومینیوم حدوداً ۲۳ میلیون تومان می باشد و قیمت آون ۵۵ لیتری ساده با محفظه استیل تقریباً ۲۵ میلیون تومان است.

قیمت آون ۳۵ لیتری با طراحی ساده که محفظه ای آلومینیومی دارد حدوداً ۲۰ میلیون و نوع محفظه استیل این آون ۲۲ میلیون تومان می باشد.

قیمت آون ۲۲ لیتری ساده با محفظه آلومینیوم تقریباً ۱۸ میلیون تومان و اگرچه در این نوع آون از محفظه استیل شده باشد قیمت آن بالغ بر ۱۹ میلیون تومان است.

ویدیو ها

امروزه در آزمایشگاه ها استفاده از تجهیزات استریل کننده و خشک کننده جهت پاکسازی ظروف فلزی و شیشه ای الزامی است تا عاری از هر نوع باکتری و میکروب گردند و با اطمینان بیشتری بتوان از آنها استفاده کرد، آون آزمایشگاهی در صنایع مختلف به بهره برداری می رسد و بهترین وسیله جهت استفاده در آزمایشگاه های تحقیقاتی و کلینیکی محسوب می شود.

 به بیانی دیگر باید گفت آون آزمایشگاهی تجهیزات مورد نظر را از طریق حرارت غیرمستقیم مورد استریلیزاسیون و ضدعفونی قرار می دهد و نیز در خشک شدن و استریل سازی مواد و اجسام تاثیرگذار است.

آون آزمایشگاهی به گرمخانه یا آون هوای داغ نیز معروف است، اون آزمایشگاهی در ظرفیت ها و طرح های مختلف قابل تولید است، این ویژگی سبب شده مصرف کننده ظرفیت مورد نظر آن را برحسب کاربرد انتخاب نماید تا از آن بهینه ترین استفاده را ببرد.

انواع آون آزمایشگاهی:

 • رومیزی
 • ایستاده

آون آزمایشگاهی رومیزی و ایستاده در دو نوع فن دار و بدون فن طراحی شده و عملیات خشک کردن اجسام را در خلاء اجرا می کند، جهت افزایش سرعت عمل این دستگاه از وکیوم استفاده شده است.

آون آزمایشگاهی

آون آزمایشگاهی دو دسته می باشد که دسته اول آون هایی می باشند که حرارت را به صورت خودکار به تجهیزات انتقال می دهند و دسته دوم شامل آون هایی بوده که به صورت غیرطبیعی یعنی با پنکه انتقال حرارت را انجام می دهند و البته در این نوع دستگاه ها می توان انتقال حرارت را از طریق سبک بودن هوای گرم و سنگین بودن هوای سرد اعمال کرد.

 بسیاری از آون های آزمایشگاهی در محیط هایی تا دمای ۳۵۰ درجه سانتی گراد عمل می نمایند و در برخی دیگر این میزان دما تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد، البته این مقادیر دما به صورت تقریبی بوده و برحسب ظرفیت دستگاه متغیر است.

موارد استفاده :

 • آزمایشگاه های تحقیقاتی
 • آزمایشگاه های کلینیکی
 • بیمارستان ها
 • درمانگاه ها
 • دندانپزشکی ها
 • داروسازی ها
 • و سایر مراکز پزشکی و درمانی که نیاز به استریل سازی و خشک سازی اجسام دارند.
فروش آون آزمایشگاهی

ویژگی های آون آزمایشگاهی:

آون آزمایشگاهی تمامی تجهیزات فلزی، غیرفلزی و شیشه ای را در کمتر از ۲ ساعت ضدعفونی می نماید، با تبخیر شدن رطوبت موجود در اجسام شیشه ای تمامی میکروب ها و هر گونه فعالیت بیولوژیکی رو به نابودی رفته و از بین می روند.

 اجزای تشکیل دهنده آون آزمایشگاهی

 • مخزن داخلی دستگاه

مخزن یکی از تجهیزات اصلی آون است که معمولاً از جنس استیل ۳۱۶ نگیر است و از سطح مقاومت بالایی برخوردار است، از این مخزن به منظور قرارگیری تمامی تجهیزاتی که قرار است استریل و ضدعفونی گردند استفاده می شود و نیز ترموکوپل و سنسور دما نیز در داخل محفظه قرار گرفته است.

آون آزمایشگاهی
 • المنت‌های گرم کننده

از المنت های گرم کننده جهت تامین حرارت لازم دستگاه استفاده می شود و برحسب ظرفیت و توان الکتریکی دارای یک یا دو عدد المنت می باشد، المنت ها جهت تامین دمای داخلی دستگاه، در بخش خارجی دستگاه واقع شده و با جنس سرامیک مورد پوشش قرار گرفته اند، این المنت ها اصولا از نوع فنری می باشند.

 • عایق‌ حرارتی

عایق حرارتی از دیگر قطعات کاربردی آون آزمایشگاهی است که از آن جهت پیشگیری از اتلاف انرژی استفاده شده و نیز عایق بندی صحیح از کاهش دمای سریع مخزن داخلی و گرم شدن بیش از حد مجاز مخزن خارجی جلوگیری به عمل می آورد، معمولاً جنس این عایق از پشم شیشه می باشد.

 • نمایشگر دما:

از نمایشگر دما جهت نشان دادن دمای داخلی مخزن استفاده می شود و معمولاً این نمایشگر از نوع LCD می باشد.

خرید آون
 • سیستم‌ حفاظتی:

جهت حفاظت بیشتر آون آزمایشگاهی از سیستم حفاظتی که متشکل از فیوزهای الکتریکی و سیستم قطع جریان بوده استفاده شده است، وظیفه فیوزهای الکتریکی قطع جریان در مواقع اضطراری می باشد و اگرچه دمای دستگاه از حد مجاز فراتر رود و سیستم کنترل دما به خوبی عمل نکرد، سیستم قطع جریان به بهترین نحو عمل می کند.

موارد قابل توجه در خرید آون آزمایشگاهی

 • حداکثر دمای دستگاه
 • دقت دمای دستگاه
 • جنس بدنه داخلی دستگاه
 • سیستم کنترل دمای پایدار دستگاه
 • یکنواختی دمای درونی دستگاه
 • طول عمر و پایداری المنت های حرارتی دستگاه
خرید آون آزمایشگاهی

ساختار کلی آون آزمایشگاهی

مخزن داخلی و مخزن خارجی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده آون آزمایشگاهی هستند که معمولاً جنس آنها را از فولاد مستحکم و یا آلومینیوم انتخاب می کنند، فولاد و آلومینیوم از دسته فلزاتی محسوب می شوند که حرارت را به بهترین نحو انتقال می دهند و مقاومت بالایی در برابر حرارت و ضربات احتمالی دارند، در نتیجه طول عمر دستگاه بطور چشمگیری افزایش یافته است.

جهت عبور راحت تر هوا در پیرامون تجهیزاتی که باید استریل و یا خشک گردند، در دیواره بدنه از سوراخ هایی استفاده کرده اند که از جنس استیل است.

جهت حفظ دمای داخلی، بدنه دستگاه را به درستی عایق بندی نموده اند تا از داغ شدن بیش از حد بدنه خارجی جلوگیری گردد.

دستگاه آون آزمایشگاهی

مزیت های استفاده از آون آزمایشگاهی:

 • خشک سازی و استریل کردن با سرعت بالا
 • مجهز به استانداردهای ISO 9001 : 2008
 • تعمیر و نگهداری کم هزینه
 • تولید به صورت کاملاً بهداشتی
 • راه اندازی راحت
 • مستحکم و بادوام
 • حمایت و پشتیبانی
فروش آون آزمایشگاهی

آون از دسته تجهیزات استریل کننده و خشک کننده است که امروزه در بیشتر آزمایشگاه های صنعتی و تحقیقاتی به بهره برداری می رسد، این نوع آون در انواع مختلفی قابل تولید است که شامل آون معمولی، فن دار، خلا و آون دما می باشد.

از مواردی که در هنگام تهیه آون آزمایشگاهی باید به آن توجه کرد می توان به حداکثر میزان دمای تولیدی، دقت عمل دمای دستگاه، کنترلگر دما، یکنواختی دمای داخلی دستگاه، جنس بدنه و مخزن دستگاه و نوع المنت های کاربردی اشاره کرد؛ چرا که عدم توجه به این موارد در کاهش دما و کاهش عمر آون آزمایشگاهی تاثیرگذار است.

بهتر است جنس بدنه آون آزمایشگاهی از استیل انتخاب گردد، چرا که استیل با استفاده های مکرر فرسوده نمی گردد و می توان سالیان سال از آن استفاده کرد، آون آزمایشگاهی معمولاً دو محفظه دارد که یکی بعنوان محفظه داخلی و دومی به عنوان محفظه خارجی به مصرف می رسد.

نحوه بسته بندی و ارسال آون :

سایر محصولات

اتوکلاو
اتوکلاو دندانپزشکی
بن ماری
سانتریفیوژ

برای ما پیام بگزارید :